Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Podwójne OC – z czego wynika i jak uniknąć kłopotów?

18.05.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Podwójne OC – z czego wynika i jak uniknąć kłopotów?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, dlatego – zgodnie z przepisami – ubezpieczyciel ma prawo automatycznie przedłużyć polisę na kolejne 12 miesięcy. Między innymi to może być przyczyną zdublowania się ubezpieczenia. Sprawdź, na czym dokładnie to polega i jak wybrnąć z takiej sytuacji.

 

Podwójne OC jest zjawiskiem dość częstym, zwykle wynikającym z niefrasobliwości kierowców. O takiej sytuacji można mówić wtedy, gdy doszło do automatycznego przedłużenia polisy przy jednoczesnym wykupieniu OC u innego ubezpieczyciela.

 

Podwójne OC – kiedy do tego dochodzi?

 

Wiesz już, na czym polega podwójne ubezpieczenie pojazdu. Do takiej sytuacji może dojść między innymi wtedy, gdy:

  • zmieniasz ubezpieczyciela, ale zapomniałeś złożyć wypowiedzenie umowy OC przed jej wygaśnięciem;
  • kupujesz używany samochód z ważną polisą, lecz planujesz wykupić swoją i zapomnisz poinformować o tym ubezpieczyciela.

W obu przypadkach dochodzi do zdublowania polis, co wiąże się z koniecznością opłacania podwójnych składek.

 

Podwójne ubezpieczenie pojazdu a szkoda

 

Zastanawiasz się, czy opłaca się mieć podwójne ubezpieczenie pojazdu? Okazuje się, że niekoniecznie. Na pewno nie możesz liczyć na to, że odszkodowanie otrzymasz dwukrotnie – od każdego z ubezpieczycieli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku zdublowania polis, oba towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają za szkodę proporcjonalnie do sumy ubezpieczenia.

 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC?

 

Rezygnacja z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia jest możliwa – to dobra wiadomość dla tych kierowców, u których doszło do zdublowania polis. Wystarczy złożyć pisemne wypowiedzenie – to warunek konieczny, aby ubezpieczyciel anulował ubezpieczenie.

Pamiętaj! Wypowiedzenie umowy OC może dotyczyć wyłącznie tej polisy, która została automatycznie przedłużona lub którą wykupił poprzedni właściciel auta. Oznacza to, że ubezpieczenie wykupione przez kierowcę będzie polisą obowiązującą.

 

Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?

 

Chociaż nie istnieje konkretny wzór umowy OC, sam dokument musi zawierać kilka istotnych elementów. Koniecznością jest podanie takich informacji jak:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu;
  • dane osobowe i adresowe osoby wypowiadającej umowę;
  • numer rejestracyjny auta;
  • marka pojazdu;
  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • numer polisy OC.

Warto zamieścić również podstawę prawną – po to, aby nie było żadnych wątpliwości co do zasadności złożenia takiego dokumentu.

Pamiętaj! Wypowiedzenie umowy OC należy własnoręcznie podpisać. Brak takiego podpisu będzie jednoznaczny z nieprzyjęciem dokumentu.

 

Czy ubezpieczyciel zwraca 100% składki?

 

Jeśli złożysz wypowiedzenie umowy OC, możesz liczyć na zwrot zapłaconej składki. Nie zawsze jednak będzie to 100% uregulowanej kwoty. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do potrącenia składki – proporcjonalnie do czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Nie warto zatem zwlekać ze złożeniem wypowiedzenia umowy OC. Zrób to jak najszybciej – gdy tylko zorientujesz się, że doszło do zdublowania polis.

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.20127201080322