Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Posłuchaj podcastu: To nie jest wina kredytobiorców

27.04.2022, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłuchaj podcastu: To nie jest wina kredytobiorców

Im więcej Polaków będzie miało problem ze spłatą raty za mieszkanie, tym większe problemy finansowe i społeczne przed Polską. Platforma Obywatelska przedstawia rozwiązania pomocowe  i apeluje do rządu o ich wdrożenie. Posłuchaj podcastu senatora Jerzego Wcisły na ten temat.

 

To nie jest wina kredytobiorców. Taki tytuł nosi pierwszy odcinek podcastu senatora Jerzego Wcisły.  Podcast jest dostępny na Spotify

 

Mam nadzieję, że ta forma kontaktu pozwoli mi się jeszcze lepiej komunikować  z mieszkańcami Elbląga i regionu

– mówi senator Jerzy Wcisła.

 

W Polsce kredyty hipoteczne ma około 4 mln Polaków. Jeżeli nasi Obywatele zaczną bankrutować, to Polska stanie przed poważnymi problemem finansowym i społecznym. Kredyty mieszkaniowe już nie raz powodowały katastrofę gospodarczą. Wystarczy przypomnieć rok 2008 w Stanach Zjednoczonych i lawinę dramatów spowodowanych tym, że Amerykanie nie byli w stanie spłacać swoich kredytów.

 

Mieszkanie to nie fanaberia, tylko podstawa


80% kredytów mieszkaniowych biorą osoby w wieku od 26 do 44 lat. To czas, w którym rodziny się stabilizują i decydują się na posiadanie dzieci. Polki i Polacy nie będą decydowali się na posiadanie dzieci jeżeli nie będą mieli bezpieczeństwa socjalnego. To nie jest przypadek, że Polki, które wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii lub do Niemiec, częściej decydują się na pierwsze i kolejne dziecko.

 

Blokując dostęp do mieszkań, powodujemy, że jako społeczeństwo starzejemy się znacznie szybciej. A to generuje kolejne kryzysy: niedobór siły roboczej, zwiększenie ilości osób niepracujących (otrzymujących emeryturę lub rentę), ale także zmniejszenie się ilości osób w wieku produkcyjnym (czyli pracujących). To oznacza, że znacznie mnie osób będzie pracowało na emerytury i renty większej ilości emerytów i rencistów.

 

Bezpieczeństwo Polaków to zadanie państwa


W Polsce szczyt budowy mieszkań po II wojnie światowej przypadł na lata 70. W tzw. dekadzie gierkowskiej powstało ponad 2 mln mieszkań. Dla porównania rząd PiS, w ciągu siedmiu lat wybudował ich 15 tysięcy. Obecnie Polska jest krajem o bardzo ubogiej infrastrukturze mieszkaniowej. W Europie jesteśmy na trzecim miejscu od końca jeżeli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców. Brakuje od 2 do 3 mln mieszkań. 

 

W  latach 70. XX wieku moi rodzice budowali dom na kredyt –  opowiada senator Wcisła. –Inflacja szalała, ale podwyżki nie dotyczyły osób mających kredyty. A o jakiej stabilności możemy mówić teraz, kiedy w marcu 2021 roku prezes NBP, pan Glapiński obiecuje, że raty nie będą rosły, a w październiku podnosi stopy procentowe?

 

Podstawowym zadaniem państwa jest zapewnić  obywatelom bezpieczeństwo: zewnętrzne i wewnętrzne. Jeżeli ktoś decyduje się na kupno to powinien mieć jakąś gwarancję od państwa. 

 

Tak jak to było za tego przeklętego PRL-u, gdzie moi rodzice przez 30 lat mieli gwarancje, że kredyt na dom będą spłacali w takich warunkach w jakich go wzięli

– przypomina Jerzy Wcisła.

To jest właśnie to bezpieczeństwo wewnętrzne to jest podstawowe zadanie państwa. A podstawowym zadaniem tego bezpieczeństwa jest mieszkanie.


Tymczasem Polki i Polacy są oszukiwani przez rząd. Premier Morawiecki zapowiadał, że w 2019 roku rozpocznie się budowa 100 tysięcy mieszkań. Mówi się o projektach typu dom na 70 m 2 za 100 tysięcy złotych, co jest niepoważne w obecnych realiach. I tak naprawdę, jeżeli nie ma się gotówki, to jedyną możliwością, aby móc mieć mieszkanie i na normalnych warunkach wystartować w dorosłe życie jest wzięcie kredytu hipotecznego. 

 

Niech rząd skorzysta z propozycji opozycji


Większość osób, które bierze kredyt hipoteczny w Polsce to są osoby, które ledwo zapinają domowy budżet. Za chwilę mogą okazać się bankrutami. Donald Tusk zaproponował, aby raty kredytów nie były większe niż w grudniu 2021 r.  Mowa o osobach, które miały w tamtym czasie kredyt. Jeżeli potraktujemy mieszkania jako część programu społecznego, to trzeba to rozwiązanie jak najszybciej wdrożyć. 

 

Będę walczył o to, aby koszty wzrostu inflacji, koszty obsługi bankowej, aby te rzeczy wzięło na siebie państwo, a nie ci którzy wzięli kredyty

– mówi senator Jerzy Wcisła.
 

Dlatego tak dużo mówimy o funkcjach społecznych mieszkania, o bezpieczeństwie socjalnym, aby nie spychać całej odpowiedzialności na obywateli.

 

Liczę na to, że parlamentarzyści, także partii rządzącej, zechcą jak najszybciej pomóc kredytobiorcom. Okres przedwyborczy czasami zmienia postawy polityków. Są mniej wiernopoddańczy partii, a częściej wsłuchują się w potrzeby wyborców. Mam nadzieję, że będą podejmować decyzje racjonalne, gwarantujące, że raty kredytów mieszkaniowych będą na poziomie, który nie zrujnuje życia milionom Polaków.

 

 

Link:
open.spotify.com/show/38hzll53NAJpW4E7U8rdEQ?si=20bbd10850a94a5a


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.10596513748169