Zdrowy styl życia według wielu, to przede wszystkim zrównoważona dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. Jednak jest to pojęcie znacznie szersze i często nie zdajemy sobie sprawy z wielu czynników, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co składa się na zdrowy styl życia?
Zdrowy styl życia – co należy przez to rozumieć?
Prozdrowotne zachowania mają odniesienie do wielu płaszczyzn życia. Definicja zdrowia wiąże się z dobrostanem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. W pierwszej kolejności powinny zostać zaspokojone potrzeby podstawowe, fizjologiczne, a następnie te zaliczane do potrzeb wyższego rzędu. Nie należy lekceważyć potrzeby bezpieczeństwa, przynależności, czy samorealizacji.
Zasady zdrowego stylu życia w dużej mierze opierają się na prawidłowych nawykach i działaniach, które należy starannie planować. We wszystkim jednak należy zachować balans, bo mimo tego, że np. aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, to zbyt częste i wyczerpujące treningi będą ogromnym obciążeniem dla mięśni i układu nerwowego.
Konieczność wprowadzenia zasad zdrowego stylu życia odnosi się szczególnie do krajów wysoko rozwiniętych. Obserwuje się tam wysoką zachorowalność na choroby metaboliczne takie jak otyłość, cukrzyca typu 2 i schorzenia układu sercowo-naczyniowego w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń krwionośnych i choroba niedokrwienna serca.
Zachorowalność jest wprost proporcjonalna do BMI. Wyższa masa ciała, wskazująca na nadwagę i otyłość, tym wyższe ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.
Do głównych przyczyn tzw. chorób cywilizacyjnych należą:
- niezdrowa dieta, wysokie spożycie produktów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości tłuszczu i cukrów prostych;
- niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
- przewlekły stres;
- brak odpowiedniej regeneracji.
W celu przeciwdziałania wystąpieniu choroby należy wrócić do podstaw prozdrowotnych zachowań. Warto wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe, umiarkowaną aktywność fizyczną i zadbać o zdrowy sen.
Zasady zdrowego stylu życia
Elementy zdrowego stylu życia dotyczą podstawowych aspektów naszej codzienności. Z pozoru błahe, ale to właśnie one wyznaczają pole do zagospodarowania. Na przykład regularne posiłki, ograniczenie produktów typu fast food, czy odpowiednia ilość snu to mają wpływ na stan organizmu. Nawet jeśli jeden z nich będzie przez nas zaniedbywany, to mogą pojawiać się różnego rodzaju zaburzenia zdrowotne. Dlatego warto zadbać o zdrowy styl życia i odsunąć ryzyko chorób.
Co zaliczamy do elementów zdrowego stylu życia
1. Prawidłowe odżywianie.
Zbilansowana dieta ma na celu zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli nie mamy zasobów, aby samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki, warto skorzystać z diety pudełkowej. Catering dietetyczny w Gdańsku, Warszawie, czy innych miastach to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych.
Zarówno niedobór, jak i nadmiar energii wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zbyt duża ilość kalorii w diecie będzie prowadzić do nadwagi i otyłości. Za niska podaż energii będzie skutkować niedoborami składników odżywczych i niedożywieniem.
2. Aktywność fizyczna.
Pojęcie aktywności fizycznej należy rozumieć jako ruch na co dzień, a nie forsujące treningi na poziomie zawodowych sportowców. Z pozoru zwykły spacer na świeżym powietrzu poprawi samopoczucie i będzie zdrową dawką aktywności fizycznej.
3. Optymalna ilość snu.
Nocna regeneracja to czas, w którym w organizmie dochodzi do szeregu procesów naprawczych. Przede wszystkim jest to czas, kiedy może odpocząć nasz mózg i układ nerwowy. Zaburzenia rytmu dobowego, niewystarczająca ilość snu mogą prowadzić do stanu przewlekłego zmęczenia, obniżenia koncentracji i procesów poznawczych.
Stosując zasady zdrowego stylu życia, warto też zwrócić uwagę na pojęcie „work life balans”, które mówi o równowadze pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym. Mimo wielu zobowiązań należy umiejętnie rozdzielić pracę od życia rodzinnego.
----------------- Artykuł Partnera -----------------