Wyjeżdżając do pracy za granicę, należy zwrócić uwagę na to, gdzie i jak szuka się ofert zatrudnienia. Od tego zależy bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. Pod tym względem często przydaje się pomoc ze strony zewnętrznego podmiotu. Pracę można też znaleźć samodzielnie. O czym warto pamiętać, szukając zatrudnienia za granicą?
Skorzystanie ze wsparcia ze strony profesjonalnej agencji
Oferty zatrudnienia w innym kraju najłatwiej znaleźć w internecie. Przeszukując sieć, warto zwrócić uwagę na ogłoszenia publikowane przez specjalne firmy, które zajmują się łączeniem pracodawców z potencjalnymi pracownikami. Skorzystanie z pomocy jednego z takich przedsiębiorstw może przynieść szereg wymiernych korzyści. Sprawdzona agencja pracy za granicą powinna w dużym stopniu ułatwić wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych.
Co istotne, tego typu podmioty gwarantują dostęp do różnorodnych ofert zatrudnienia. Za ich pośrednictwem można znaleźć zarówno zajęcie stałe, jak i tymczasowe. Agencje wbrew pozorom nie udostępniają wyłącznie ogłoszeń dotyczących pracy fizycznej. Mogą więc z nich skorzystać również wysoko wykwalifikowani fachowcy.
Agencja zatrudnienia umożliwia też znalezienie dobrej oferty, która jest idealnie dostosowana do aktualnych potrzeb i umiejętności danej osoby. Oprócz tego gwarantuje podjęcie bezpiecznej i legalnej pracy, ponieważ z tego typu podmiotami współpracują wyłącznie sprawdzeni pracodawcy.
Dodatkową zaletą skorzystania z usług agencji pracy jest jej pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. Bardzo często zapewnia ona transport i zakwaterowanie. Umożliwia też kontakty z polskojęzycznym koordynatorem w docelowym miejscu pobytu.
Samodzielnie poszukiwanie ofert – o czym trzeba pamiętać?
Osoby, które cenią sobie niezależność i czują się wystarczająco pewnie, bez problemu mogą samodzielnie poszukać zajęcia zarobkowego za granicą. Muszą jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak znaleźć dobre oferty pracy? Przede wszystkim należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych portali z ogłoszeniami (zarówno polskich, jak i zagranicznych). Warto również przeglądać specjalne strony do poszukiwania zajęcia w innym kraju – przykładem może być witryna EURES. Skorzystanie ze znanych portali zmniejsza ryzyko trafienia na oszustów. Nigdy nie jest ono jednak zerowe, dlatego trzeba uważnie przyglądać się samym ofertom zatrudnienia. Powinny w nich znajdować się takie ważne informacje jak pełna nazwa firmy (najlepiej z jej konkretnym adresem), nazwa proponowanego stanowiska oraz sprecyzowane wymagania, które trzeba spełnić, aby otrzymać pracę.
Warto także na własną rękę poszukać informacji o danym przedsiębiorstwie. Jeśli aplikuje się przez polskie portale, ważne jest sprawdzenie numeru NIP i REGON danej firmy oraz zweryfikowanie jej statusu w Krajowym Rejestrze Sądownictwa.
Oprócz tego warto poczytać opinie o pracodawcy w internecie. Jeżeli są przychylne, zwiększa to pewność, że oferta pracy jest dobra i dana firma gwarantuje uczciwe warunki zatrudnienia.
----------------------------- Artykuł Partnera -----------------------------