Nowoczesne igły dozujące nie są jedyną formą aplikacji substancji płynnych, takich jak kleje czy żywice, w profesjonalnych systemach dozowania. Powszechnie wykorzystywane są również rozwiązania bezkontaktowe, które niosą za sobą wiele wymiernych korzyści.
Istotnym ograniczeniem jest maksymalna lepkość substancji roboczej, która nie powinna przekraczać 30 mPa·s. Jednocześnie nie ma przeszkód dla nakładania tą metodą cieczy klejących, żywic, atramentów drukarskich czy specjalistycznych uszczelniaczy. Firma AMB Technic świadczy fachowe doradztwo w kwestii doboru odpowiedniej technologii dozowania.
Dozowanie bezkontaktowe, czyli jetting
Metoda bezkontaktowego dozowania – znana również pod nazwą „jetting” – została zapoczątkowana na początku lat 90. XX wieku przez firmę Nordson Asymtek. Znalazła ona zastosowanie w profesjonalnych drukarkach atramentowych z głowicami termicznymi.
Urządzenia drukujące ogrzewały tusz aż do temperatury wrzenia, co powodowało znaczne zwiększenie jego objętości w krótkim czasie. Efektem było wystrzelenie go z końcówki roboczej z dużą prędkością. Początkowo technikę stosowano w przemyśle elektronicznym.
Kolejnym etapem rozwoju było zastosowanie głowic piezoelektrycznych, które wyposażono w specjalne komory ciśnieniowe. Działały one na zasadzie wypychania materiału roboczego pod wpływem zmiany objętości komory. Ich atutem jest wysoka częstotliwość pracy rzędu 20 kHz.
Zasada działania mechanizmu bezkontaktowego
Cel działania mechanizmu bezkontaktowego jest taki sam, jak przy wykorzystaniu zwykłych igieł dozujących, jednakże co do zasady jego realizacji są to odmienne metody. Główna idea polega na szybkim podniesieniu ciśnienia w niewielkiej komorze z płynem roboczym.
Ciecz wykorzystywana do montażu jest zamykana w miniaturowym pojemniku, którego otwór jest błyskawicznie domykany przez dociśnięcie specjalnej iglicy z kulką. Po szybkim opuszczeniu elementu dochodzi do efektu ciśnieniowego i wystrzelenia kleju lub żywicy.
Proces przebiega ekspresowo i jest bardzo powtarzalny, co ma szczególne znaczenie w bardzo precyzyjnych rozwiązaniach technologicznych, gdzie komponenty są ułożone blisko siebie. Zapewnia dużą dokładność, a jednocześnie brak ryzyka uszkodzeń mechanicznych.
Dozowanie bezkontaktowe a igłowe
W przypadku stosowania tradycyjnych igieł dozujących zachodzi konieczność kontaktu pomiędzy aplikatorem a podłożem w trakcie montażu. Głowica musi wykonywać zatem ruchy góra dół, co przy dużych powierzchniach znacząco wydłuża czas wykonania procesu.
Zastosowanie metody, gdzie dochodzi do bezpośredniego styku pomiędzy głowicą aplikującą a elementami, niesie za sobą poważne ryzyko błędu. Minimalne drgania mogą spowodować przemieszczenie się komponentów, czego skutkiem jest uderzenie igły i ich uszkodzenie.
Technologia jettingu, czyli dozowania bezkontaktowego jest zatem zarówno dużo szybsza, jak i bezpieczniejsza. Minimalna odległość pomiędzy elementami, na które aplikowany jest płyn, może być tutaj trzykrotnie mniejsza niż w przypadku rozwiązań igłowych.
Nowoczesne dozowanie bezkontaktowe NextJet
Jedną z najnowszych metod montażowych bez kontaktu z powierzchnią jest system NextJet. Stanowi on kolejny etap rozwoju jettingu. Wykorzystuje specjalne kartridże z płynem, dzięki czemu do zminimalizowano konieczność dodatkowej konserwacji.
Element nazwany Genius Jet jest jedyną częścią konstrukcyjną wymagającą czyszczenia. Sam proces oczyszczania odbywa się w specjalnym urządzeniu. Nie ma zatem potrzeby demontażu głowicy czy stosowania specjalistycznych narzędzi.
Innowacyjne dozowanie bezkontaktowe niesie za sobą wiele korzyści. Jest dużo szybszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne igły dozujące. To doskonały wybór, jeżeli potrzebujesz metody montażu, która nie wymaga styku aplikatora z powierzchnią.