Co roku od 5 lat nieodłączną tradycją Dni Elbląga jest możliwość zwiedzania Browaru Grupy Żywiec w Elblągu. Tak też było i dziś. Z możliwości takiej skorzystało około tysiąca osób. Przez ponad 4 godziny każdy chętny mógł zajrzeć do niedostępnych na co dzień dla osób postronnych budynków i hal produkcyjnych, w których każdego roku wytwarzanych jest 2,5 mln hektolitrów piwa 12 różnych marek.
Browar w Elblągu ma bardzo bogate tradycje. Został założony w 1872 jako "Elbinger Aktien-Brauerei" (Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski). W 1880 został przejęty przez spółkę "Brauerei English Brunnen" (Browar Angielski Zdrój), która pod tą samą nazwą produkowała piwo w Elblągu aż do 1945 roku. W okresie poprzedzającym I wojnę światową zakład stał się na tyle znaczącym producentem w Niemczech, że od 1900 był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. W czasach najnowszych, od 1998 wchodzi w skład Grupy Żywiec S.A., należącej do znanego międzynarodowego koncernu Heineken.
W sobotę, 25 czerwca elbląski Browar już tradycyjnie zaprosił mieszkańców Elbląga i okolic do zwiedzenia swojego zakładu.
Raz w roku organizujemy jeden dzień, w którym możemy pochwalić się tym, co robimy i jak to robimy. Daje nam to też możliwość bezpośredniego kontaktu z konsumentami, którzy często zadają nam różne pytania. Cieszymy się, że możemy na nie odpowiadać i rozwiewać wszelkie wątpliwości, bo jesteśmy dumni z naszej pracy i browaru
– zaznacza Jacek Sawicki, szef produkcji w Browarze Grupy Żywiec w Elblągu, który był także jednym z przewodników oprowadzających po zakładzie.
Zwiedzanie browaru trwało około 40 minut. Połączeni w kilkunastoosobowe grupy zwiedzający, na czele ze swoim przewodnikiem, mieli szansę nie tylko poznać historię zakładu, ale także cykl tworzenia sporządzanego tam napoju. Zainteresowani przechodzili przez kolejne obiekty i mieli okazję obejrzeć różne etapy produkcji piwa. Warzelnia, ogromne unitanki czy sporych rozmiarów hala rozlewu piwa z liniami butelkową i puszkową oraz myjnią butelek, to tylko niektóre z wielu miejsc, jakie mogli zobaczyć zwiedzający.
W elbląskim Browarze pracuje około 200 osób, w tym na samej produkcji około 85 osób. Browar w Elblągu produkuje obecnie 2,5 mln hektolitrów piwa na rok. Dla porównania wszystkie pięć browarów wchodzących w skład Grupy Żywiec produkuje łącznie 11 mln hektolitrów piwa, co stanowi 10% produkcji w całym koncernie Heinekena. W Elblągu wytwarzanych jest 12 marek piwa m.in. EB, Tatra, Warka, Kaper oraz sztandarowy produkt elbląskiego browaru, jakim jest Specjal.
W tym roku obchodzimy 40-lecie marki Specjal. Piwo to sprzedawane jest w północnej Polsce i stanowi największy regionalny brand w Europie. Rocznie produkujemy go około 800 tys. hektolitrów
– mówi Jacek Sawicki, szef produkcji w Browarze Grupy Żywiec w Elblągu.
Łącznie w sobotę, między godziną 9:30 a 14:00 browar w Elblągu odwiedziło blisko tysiąc osób.
Przewaga kobiet i dzieci
Bardzo fajnie, że można zwiedzić nasz rodzimy browar. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o procesie produkcji.
Zamiast dnia wolnego to oprowadzanie
Produkcja przemysłowa nie gwarantuje wysokiej jakości produktu tylko siuśki
Rodzina 500+ wzrosło zapotrzebowanie na alkohol
Najfajniejsi byli ci, co na końcu przy odbieraniu upominku w postaci Specjala z rokitnikiem jęczeli czemu tylko jedno i dlaczego w puszce, a nie w butelce.