Od lat przekonują elblążan o tym, jak istotna jest profilaktyka. Ostatnio otrzymali ogólnoświatowy tytuł "Przyjaciela od Piersi". Mowa o Centrum Radioterapii w Elblągu, które już 15 października, między 15.00 a 18.00 zaprasza na Dzień Otwarty Onkologii.
Zachęcamy do przeczytania rozmowy z dr. n. med. Andrzejem Badzio, Dyrektorem Medycznym Centrum Radioterapii.
We wrześniu zostaliście Państwo odznaczeni przez elbląskie Amazonki tytułem "Przyjaciela od Piersi". To ogólnoświatowy tytuł nadawany osobom, które najbardziej wspierają tę organizację. Co on dla Państwa oznacza?
Ten tytuł bardzo nas cieszy. Jest to dla nas ogromna satysfakcja. Od dłuższego czasu współpracujemy z elbląskimi Amazonkami wspierając ich działania. Staramy się upowszechniać wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej nie tylko raka piersi, ale także innych chorób nowotworowych. Wiele możemy zrobić dla siebie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Zarówno ta wiedza, jak i ta o badaniach, które należy wykonywać, aby umożliwić wczesne rozpoznanie choroby, jest dla nas bardzo ważna. Pozwala to wdrożyć leczenie na wczesnym etapie rozwoju nowotworu i wtedy to leczenie jest dużo bardziej skuteczne.
Niebawem organizują Państwo Dzień Otwarty. Skąd pomysł, żeby w taki sposób wyjść do elblążan?
Choroby nowotworowe to w tej chwili jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce i na całym świecie. Rocznie w Polsce zapada na nie ok. 100 tys. osób i co roku ta liczba wzrasta. Nasza wiedza na temat tego, co możemy zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, wiedza na temat tego, co możemy zrobić, kiedy zauważymy jakieś niepokojące objawy, do jakiego lekarza powinniśmy się zgłosić, wiedza - jak i gdzie możemy się skutecznie leczyć jest dla nas bardzo ważna. Dlatego 15 października w Centrum Radioterapii w Elblągu, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu, organizujemy Dzień Otwarty Onkologii, gdzie każdy będzie mógł nas odwiedzić, zapoznać się ze specyfiką naszej pracy, zwiedzić Centrum Radioterapii, a także porozmawiać ze specjalistami nie tylko od radioterapii.
Poza dniami otwartymi, jaką ofertę macie dla elblążan?
Zajmujemy się - diagnostyką , dysponujemy tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym, a także posiadamy zakład radioterapii, który dysponuje nowoczesnym zapleczem do leczenia przy pomocy promieniowania. Wszystkie elementy leczenia onkologicznego, którymi my nie dysponujemy są dostępne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, z którym blisko współpracujemy.
Centrum działa od 2013 r. Minęło już trochę czasu. Możecie teraz z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że taki ośrodek był w Elblągu potrzebny?
Na pewno. Wielu chorych, którzy wymagali takiego leczenia, jakie oferujemy, musiało jeździć do Olsztyna lub Gdańska. Z tego co wiemy, dzięki rozmowom z lekarzami, wielu pacjentów rezygnowało z leczenia – właśnie ze względu na dużą odległość do szpitali, które dysponowały odpowiednią aparaturą. Dla wielu chorych powstanie Centrum w Elblągu jest dużym ułatwieniem, a dla innych stworzyło możliwość leczenia onkologicznego.
Temat chorób nowotworowych jest niechętnie przez ludzi poruszany.
Dzień Otwarty Onkologii to dobry sposób kontaktu z nami, rozmowy, zobaczenia, na czym polega leczenie onkologiczne. Będziemy namawiać do wykonywania badań profilaktycznych. Kobiety po 50. roku życia powinny raz do roku wykonywać mammografię, wszyscy po 50. roku życia rozpocząć regularne, co 5-10 lat wykonywanie badanie jelita grubego. Bardzo istotne jest badanie cytologiczne, które powinny wykonywać kobiety po 25. roku życia. Kolejny istotny element to dyskusja z lekarzem na temat różnych objawów, które możemy zauważyć i budzą nasz niepokój.
Jakie to mogą być objawy?
Nieuzasadniona utrata wagi, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel, chrypka, powiększające się znamiona skórne lub zmieniające kształt bądź barwę, długotrwałe osłabienie, świąd skóry, krwawienia, które nie powinny mieć miejsca, to tylko niektóre z objawów, jakie powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. On zadecyduje, czy wymaga to dalszej diagnostyki pod kątem nowotworowym, czy nas po prosu uspokoi.
Jeśli, zakładając czarny scenariusz, lekarz zadecyduje o dalszym leczeniu, co to oznacza?
W tej chwili ścieżkę pacjenta reguluje system karty onkologicznej, którą wystawia lekarz podejrzewający wystąpienie choroby onkologicznej. Z tą kartą pacjent powinien się zgłosić do poradni onkologicznej, czyli do onkologa, który podejmie dalsze kroki w celu wykluczenia bądź potwierdzenia tej choroby. Zawsze jednym z badań będzie pobranie materiału do badania histopatologicznego oraz badania obrazowe w postaci tomografii komputerowej lub magnetycznego rezonansu. Jeżeli choroba nowotworowa zostanie potwierdzona, to te badania ustalą stopień jej zaawansowania, czyli czy jest miejscowa, czy jej zasiąg dotyczy całego ciała, co pozwoli odpowiednio zaplanować leczenie.
Jednym słowem, każdy kto ma wątpliwości, co do stanu swojego zdrowia może 15 października skorzystać z Dnia Otwartego?
Będziemy mogli pokierować do odpowiedniej placówki medycznej, wyjaśnimy, jak się należy zachowywać i pokażemy, na czym polega nasza praca. Zapraszamy.
Z dr. n. med. Andrzejem Badzio rozmawiała
Wszystko tak pięknie wygląda . Tylko dlaczego na badania trzeba jeździć do Olsztyna?