Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Letnicy i Aleksandry, czyli Święto Teatru po elbląsku

23.03.2012, 16:07:12 Rozmiar tekstu: A A A
Letnicy i Aleksandry, czyli Święto Teatru po elbląsku
Od lewej: Michał Kotański - reżyser, Radosław Paczocha - dramaturg i Damian Neogenn-Lindner

Jutro, 24 marca, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się premiera "Letników" Maksyma Gorkiego w przekładzie Stanisława Brucza. Podczas uroczystej gali,oprócz spektaklu, będziemy mogli zobaczyć, w czyje ręce w tym roku trafią "Aleksandry".

Do trzech razy Sztuka


- To jest moje trzecie podejście do "Letników" - przyznaje Michał Kotański, reżyser. - Jeszcze na studiach w Krakowie asystowałem przy "Letnikach". Miałem ochotę sam się za nich zabrać. Rok temu tak się zdarzyło, że dogadaliśmy się z dyrektorem Kijowskim z Olsztyna, że to będzie dobry materiał dla studentów. Ten dyplomowy spektakl obejrzał dyrektor Siedler. Myślę, że stąd zrodził się pomysł, żeby "Letnicy" pojawili się w Elblągu. To była dla mnie okazja, żeby za ten tekst zabrać się z zawodowymi aktorami.

We wspomnianym dyplomie zaprezentowali się Wojciech Rydzio oraz Małgorzata Rydzyńska, których Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, zaprosił do swojego zespołu. - Oni również grają w tych "Letnikach", ale inne role - zaznacza Michał Kotański. - Robienie dyplomu, to była jednocześnie część ich edukacji. Tutaj to już zawodowy teatr. Zdziwiłem się, bo bardzo się rozwinęli. Pracują inaczej i jestem z tego zadowolony.

"Letnicy" Gorkiego czy Paczochy?


- "Letnicy" są Gorkiego. Moje ingerencje nie były zbyt głębokie. Starałem się tylko, żeby spektakl był bardziej współczesny, ale nie traktowałem tego zadania, jako realizację własnych ambicji tekstowych - podkreśla Radosław Paczocha, dramaturg. - Michał Kotański zaprosił mnie do tej współpracy pod kątem opracowania dialogów. "Letnicy" to świetny portret 30-40-latków. To jest tekst, który zapowiada nowe, lepsze, komunistyczne czasy. Pamiętajmy, że to jest tekst napisany przed rewolucją. Pewne sprawy są już troszkę nieaktualne i staraliśmy się, aby pasowały bardziej do obecnych realiów.

- Ten tekst opisuje świat przed jakimś przesileniem, przed rewolucją. Mam poczucie, że to się bardzo dobrze rymuje z czasem, w którym w tej chwili żyjemy, który bardzo szybko się zmienia - stwierdza Michał Kotański. - Cały czas klasa średnia się tworzy. Te hasła, które padają w "Letnikach", że jesteśmy ludźmi, którzy się czegoś dorobili, ale nie wiemy co z tym zrobić, to dobrze się przekłada na naszą rzeczywistość. Jesteśmy nastawieni na zarabianie pieniędzy i to jest bardzo dobrze opisane w "Letnikach".

Kulturalne przesłanie


- Winston Churchill zapytany o to, czy nie trzeba by obciąć wydatków na kulturę, bo jest wojna, odparł "Ale to w takim razie po co my walczymy?". W tych czasach pogoni za pieniądzem słyszymy, że chce się zamykać teatry i je komercjalizować. I rodzi się pytanie po co my te pieniądze zarabiamy? Co chcemy z nimi zrobić? W jakim społeczeństwie chcemy żyć? Te wszystkie pytania tkwią w tym tekście - zauważa Michał Kotański. - Próbowaliśmy doprowadzić do prostych, ludzkich odpowiedzi, albo pozostawić pytania bez odpowiedzi.

Podpowiedzi oparte na doświadczeniu zawsze są cennym darem i pomocą w przejściu krętymi drogami życia. Najcenniejsze są te proste, oczywiste, o których na co dzień najłatwiej zapomnieć. Znajdziemy je w prezentowanych na elbląskiej scenie „Letnikach”. Dla bardziej wymagającego widza reżyser pozostawił pytania, na które odpowiedź nie została wprost udzielona. Mają one zachęcić do myślenia i własnych wniosków. Ale sztuka ma również jednym przypomnieć, a przed innymi odkryć, geniusz rosyjskiego pisarza przełomu XIX i XX wieku.

- Gorki był znakomitym pisarzem, ale był też ideologiem. My chcemy przywrócić Gorkiego jako wielkiego pisarza, a dać sobie spokój z tą ideologią - dodaje Radosław Paczocha.


Realizatorzy
Reżyseria:   Michał Kotański
Scenografia i kostiumy:    Tomasz Brzeziński
Dramaturg (opracowanie tekstu):   Radosław Paczocha
Opracowanie muzyczne:    Damian Neogenn-Lindner
Realizacja świateł:  Kazimierz Kowalski
Asystent reżysera:    Teresa Suchodolska
Inspicjent/sufler:     Katarzyna Kopeć
 
Obsada
Sergiusz Basow - Tomasz Czajka
Warwara Michajłowna - Małgorzata Jakubiec-Hauke
Kaleria - Marta Masłowska
Włas - Wojciech Rydzio
Piotr Susłow - Artur Hauke
Julia Filipowna - Małgorzata Rydzyńska
Cyryl Dudakow  - Mariusz Michalski
Olga Aleksjejewna - Anna Suchowiecka
Jakub Szalimow - Krzysztof Kolba
Paweł Riumin - Marcin Tomasik
Maria Lwowna - Teresa Suchodolska
Sonia - Hanna Świętnicka-Grabowska
Sjemion Dwukropek - Jerzy Przewłocki
Mikołaj Zamysłow - Krzysztof Grabowski
Sasza - Beata Przewłocka
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1231141090393