Redakcja magazynu National Geographic Polska oraz WWF prezentują wyjątkowy cykl wystaw fotograficznych. Przez cały wrzesień w CH OGRODY prezentowane będą fotogramy autorstwa Beaty Pawlikowskiej i Marka Kamińskiego oraz Arkadego Fiedlera.
Przez cały wrzesień elblążanie będą mogli obejrzeć 3 wystawy:
1 – 16 września 2009 r. – WWF, wystawa zdjęć Beaty Pawlikowskiej i Marka Kamińskiego;
17 – 23 września 2009 r. – „Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera”, wystawa zdjęć National Geographic;
24 – 30 września 2009 r. – „30 najpiękniejszych miejsc na Ziemi”, wystawa zdjęć National Geographic.
WWF - Wystawa zdjęć Beaty Pawlikowskiej i Marka Kamińskiego
WWF (dawniej World Wildlife Fund) powstał w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Działają w imię zasady: „Chronić przyrodę z ludźmi i dla ludzi”.
WWF, międzynarodowa organizacja ekologiczna, prezentuje wystawę fotografii dwóch najsłynniejszych polskich podróżników Beaty Pawlikowskiej i Marka Kamińskiego. Jest to ekspozycja niezwykła. Z jednej strony zachwyca pięknem Amazonii i biegunów. Z drugiej strony alarmuje i skłania do działania, pokazując jak groźne dla tych miejsc będą zmiany klimatu. Warto ją odwiedzić, tym bardziej, że każdy znajdzie tu podpowiedź, jak – nawet nie wychodząc z domu – można walczyć z globalnym ociepleniem i ratować niezwykłe zakątki Ziemi.
To połączenie stanowi dramatyczny apel wzywający każdego z nas do osobistego zaangażowania. Wystawie towarzyszy zestaw porad, co i jak możemy zmienić w naszym życiu, żeby ratować amazońskie lasy i lody biegunów. Odwiedzający wystawę mogą zabrać ze sobą do domu poręczny poradnik, który wyjaśnia, jak można w codziennych działaniach ograniczyć emisję CO2 i zahamować postępujący wzrost temperatury. Na to, że apel zostanie wysłuchany liczą sami podróżnicy, którzy ze szczególną troską czekają na rozwój sytuacji.
Wystawa prezentuje między innymi przepiękne zdjęcia Beaty Pawlikowskiej z wypraw do serca Amazonii oraz Marka Kamińskiego z wypraw na bieguny. Zdjęcia podróżników, pokazujące piękne krajobrazy, zostały zestawione z ponurą wizją skutków, jakie zmiany klimatu niosą dla tych miejsc. „Zmiany klimatu to problem, który dotyczy każdego z nas, już nie możemy być dłużej obojętni wobec tego zjawiska. Każdy z nas powinien jak najszybciej włączyć się w walkę z globalnym ociepleniem To przecież takie proste - wystarczy wyłączyć zbędne urządzenie. Dzięki efektowi skali możemy przyczynić się do ocalenia tak wielu pięknych miejsc na naszej Planecie” - mówi Marek Kamiński podróżnik. Podobnie uważa Beata Pawlikowska. „Ochrona puszczy amazońskiej pozwoli nie tylko na utrzymanie przy życiu mieszkających tam plemion indiańskich, zwierząt i roślin. Zachowa też niezwykłą magię dżungli, której słowami opisać nie sposób. To najbardziej zmysłowe, nieprzewidywalne i tajemnicze miejsce na Ziemi” - twierdzi Beata Pawlikowska z Radia Zet, pisarka i podróżniczka.
„30 najpiękniejszych miejsc na Ziemi” wystawa zdjęć National Geographic
Zachwycające krajobrazy, niezwykłe budowle, magiczne miejsca składają się na obraz naszej planety. Niektóre z nich budzą w nas się szczególne emocje i sprawiają, iż choć raz w życiu chcemy je ujrzeć. National Geographic Polska podjął wyzwanie i zapytał o zdanie wyzwanie czytelników National Geographic Polska oraz National Geographic Traveler.
W plebiscycie, czytelnicy tych magazynów wybrali miejsca, które ich zdaniem zasługują na miano NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA ZIEMI.
„Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera” wystawa zdjęć National Geographic
Prezentujemy wyjątkową wystawę fotograficzną "Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera". Wystawa składa się z 30 fotografii, pokazujących sceny z życia legendarnych lotników Dywizjonu 303.
W 1940 roku Arkady Fiedler przebywał w bazie Dywizjonu 303 w Northolt, aby na polecenie gen. Sikorskiego przygotować reportaż o polskich lotnikach, walczących wówczas w Bitwie o Anglię. Tak powstała słynna książka jego autorstwa "Dywizjon 303", w której autor wykorzystał ok. 26 fotografii, przy czym część pochodziła z serwisów prasowych RAF. Pozostałe nigdy nie znalazły się na łamach książki i do tej pory przechowywane były przez synów Arkadego Fiedlera w domu rodzinnym, w Puszczykowie. Dzisiaj, dzięki redakcji National Geographic Polska, zdjęcia ujrzały światło dzienne i można je zobaczyć na wystawie w Centrum Handlowym OGRODY. Niektóre ze zdjęć będą pokazane szerszej publiczności po raz pierwszy.
Zdjęcia zostały starannie wybrane przez redakcję magazynu National Geographic Polska spośród około 80 oryginalnych klatek, pochodzących z kompletnego i autorskiego materiału zdjęciowego Arkadego Fiedlera (ok. 200 klatek). Nad pracami rewitalizacyjnymi czuwał Wojciech Franus - kierownik działu graficznego National Geographic Polska. – W pierwszej kolejności zdjęcia Fiedlera zostały przeformatowane na pliki cyfrowe i powiększone z oryginalnych negatywów. Następnie były oczyszczane z kurzu i zarysowań. Proces ten trwał około czterech miesięcy – mówi Wojciech Franus. – Zdjęcia zostały opracowane graficznie, tak aby w efekcie uzyskać jak najciekawszy efekt plastyczny.
czy ktoś (może autor artykułu) powie mi, gdzie są prezentowane reklamowane tu zdjęcia - byłam 2 razy (ostatnio w sobotę 19 września) i nie znalazłam zdjęć - poza planszą reklamową przy wejściu
Też nie mm pojęcia gdzie to jest. Nie ma tam zadnych zdjęc :-/ To chyba jakaś paranoja, że pisze się o czymś co nie ma. I tak w naszym mieście już nic się nie dzieje, a teraz jeszce kłamie się wypisując głupoty na temat FIKCYJNEj wystawy...:-/ zenada