W 2004 r. Anna Daczkowska stworzyła projekt Osobowość Regionu. Początkowo był on organizowany w Szkole Podstawowej nr 14 (na Zatorzu), gdzie pomysłodawczyni projektu uczyła przez wiele lat. Od kilku edycji Gala organizowana jest w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
Choć z roku na rok uroczystość nabiera coraz większego rozmachu (i prestiżu) zasady wyboru laureata pozostają te same. To młodzi elblążanie decydują, kto ich zdaniem zasługuje na miano Osobowości Regionu. Tytuł też przyznawany jest za osiągnięcia nie tylko dla miasta, ale i (jak sama nazwa wskazuje) dla regionu.
Uczniowie I LO mieli za zadanie przedstawienie swoim kolegom sylwetek trzech tegorocznych kandydatów. Pod czujnym okiem Anny Daczkowskiej (autorki programu), przez kilka tygodni szukali informacji na temat przydzielonej im osoby.
Osobowość Regionu jest wydarzeniem, które łączy pokolenia. Z jednej strony ukazuje młodym wzorce i autorytety godne naśladowania. Z drugiej zaś strony poprzez organizowaną galę jest koncertem dla laureata. Uczniowie mają możliwość i okazję podziękowania temu, który swoją pracą, pasją i zaangażowaniem służy naszemu regionowi. Ponadto Program sprzyja rozwojowi talentów wśród uczniów, uwzględniając ich indywidualne zainteresowania, potrzeby i uzdolnienia. Wyzwala w uczniu kreatywność i odkrywczość poprzez współtworzenie dzieła, jakim jest koncert dla laureata. Rozwija w młodym pokoleniu poczucie tożsamości regionalnej oraz pragnienia działalności na jej rzecz. Projekt Osobowość regionu pomaga młodemu człowiekowi nie tylko dokonywać wyboru własnego rozwoju oraz wzorów postępowania, ale również w przyszłości aktywnego udziału w życiu społeczno-kulturalnym w miejscu zamieszkania. Uświadamia również, jak ważne jest życie na rzecz innych
Spotkałem się z uczniami, którzy przygotowywali o mnie prezentacje. Opowiedziałem im historię mojego życia i zrobiło mi się miło, że byli pod wrażeniem tego, jak rozwijała się moja kariera zawodowa, aktywność wobec Miasta, sukcesy zawodowe. To miłe
Tytuł Osobowość Regionu miał dla Romana Korzeniowskiego szczególne znaczenie, bo przyznali go mu młodzi elblążanie.
To było bardzo miłe uczucie. Nie spodziewałem się wygranej, bo pozostali nominowani to niezwykłe osoby, ale bardzo się cieszę
Uroczystość poprowadzili Paulina Trochowska - absolwentka I LO, studentka, Agata Dobies – uczennica I LO oraz Kamil Topolski – uczeń I LO.
Scenariusz Gali przepełniony był atrakcjami dla Laureata. Galę rozpoczął niezwykły minkoncert Orkiestry Kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu pod batutą Michała Krężlewskiego.
Następnie na scenie wystąpili wokaliści: Agata Ogórek – asystent reżysera, studentka, Mirella Burcewicz- absolwentka ZSO, studentka, Marta Piątkowska- uczennica ZPSM, Agata Semkow – uczennica II LO, Honorata Bednarczyk- uczennica ZSO, Paweł Marchel- absolwent ZSO, student, Konrad Pałasz – absolwent ZSO, Maciej Michalski – uczeń ZSO, Ada Lasiukiewicz – uczennica ZSO, kabareciarze: Kacper Jesionowski – uczeń TM i Paweł Szklarczuk- uczeń TG, a także tancerka Zuzanna Markowska- uczennica ZPSM i tancerze z Centrum Tańca „ Promyk”.
Swoje wokalne umiejętności zaprezentowali również Agnieszka Jankowska, Marcel Tworkowski, Julia Wieteska, Bartosz Bloch, Natalia Łysko i Paweł Skwira.
W tak dużym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć zespołu technicznego, w którego skład weszli: Dominika Kosińska- asystent reżysera, inspicjent, absolwentka ZSO, studentka; Dorota Trojakowska- nauczyciel ZSO, Jakub Jabłoński – uczeń ZSO, Marcel Adamek – uczeń ZSO, Aleksandra Szulc – szef techniczny oraz uczniowie: Izabela Brodnicka, Joanna Chodyna, Bruno Hoffmann, Agata Dworzyńska, Alicja Bem, Kamil Barankiewicz, Karolina Łęga, Wiktoria Bartkowska, Paulina Ławrynowicz, Kuba Obrębski, Julia Rokicka, Dominik Paszek, Magdalena Panek (marketing), Joanna Śledź i Anna Jakubowska (sekretariat ZSO).
Zaangażowanie tak licznej grupy osób oraz pomysły Anny Daczkowskiej sprawiły, że powstała uroczystość na bardzo wysokim poziomie.
Jestem wzruszony. Nie spodziewałem się takich wrażeń
Podczas Gali laureat musiał sprawdzić się w dwóch zadaniach – tańcu z tancerką z CT Promyk i w umiejętności... wiązania krawata. W obu przypadkach laureat poradził sobie znakomicie. Wyszedł też obronną ręką z serii pytań, jakie
zadawali mu na scenie dziennikarze (w rolę wcielili się uczniowie I LO: Szymon Makyła, Marcel Adamek, Paweł Mazur oraz Jakub Jabłoński).
Gala trwała trzy godziny. W tym czasie młodzi elblążanie udowodnili, że nie sława jest warta podziwu, a pracowitość, dobre serce, wiara w ludzi i wytrwałość w dążeniu do celu. To m.in. za te cechy uczniowie I LO chcieli uhonorować Romana Korzeniowskiego. Patrząc na Jego reakcje podczas Gali – udało im się.
Patronat nad Galą objęli: Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.
Kto za te wygłupy płaci? W szkole brakuje środków czystości, nie ma pieniędzy na na nadgodziny, za progiem matura! Czym wsławiła się ta osobowość indywidualnie a nie jako pan dyrektor?
To tych znamienitych obywateli wybierają uczniowie, czy UM? Jeśli uczniowie bo tak wynika z regulaminu, to wręczanie jakiejkolwiek nagrody przez osobę z zewnątrz jest co najmniej nie na miejscu?
a tak coś o zasługach?a
towarzystwo wzajemnej adoracji!
a co tam robi Gelertowa zamiast pilnować porządku w szpitalu bo coraz większy bajzel jest
Naprawdę się dziwię, że wziął w tym udział!
Będąc tyle lat na stołku dyrektorskim, to na pewno Ten pan ma zasługi,no ale już zasłużona emeryturka. Mnie natomiast niepokoi fakt, gdzie są Ci młodzi, kiedy będą Ich kandydatury?
Gratulacje dla Laureata. Brawo, brawo, brawo młodzież i nauczyciele.
Znowu swoich nagradzaja. Czy czasy komuny się nie skończyły.
Postkomuna ciągle żywa. Półgłówki urzędnicze nadchodzi wasz kres niszczenia naszego miasta.