Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił nas na pacjentów pierwszej i drugiej kategorii! Chodzi o przepis pozwalający korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych tylko osobom do pewnego wieku. Starsze osoby nie mają co liczyć na profilaktykę. - pisze Dziennik Elbląski.
Konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi równy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Niestety, oficjalna formułka jest ładna, ale istnieje tylko na papierze. Narusza ją Narodowy Fundusz Zdrowia, który uznał, że wszyscy pacjenci są równi, ale niektórzy są równiejsi. Ci drudzy to ci, którzy ,łapią się" w przedziale wiekowym dopuszczającym do bezpłatnych badań profilaktycznych bez skierowania od specjalisty.
Przepisy NFZ dopuszczają do bezpłatnych badań mammograficznych tylko kobiety w przedziale wieku 50-69 lat. - To oburzające! - ocenia Marianna Kunikowska, przewodnicząca Olsztyńskiego Towarzystwa ,Amazonki". - Wystarczy, że jakaś pani ma niecałe 70 lat i już może zostać odesłana przez lekarza. Ograniczenie dostępu do badań przesiewowych to zbrodnia wobec nich. To wręcz skazywanie na śmierć! (...)
Nie tylko na badania mammograficzne obowiązują limity wieku. Na przykład przy badaniach cytologicznych obowiązuje przedział wieku 30-59 lat, a na spirometrię 40-65 lat (...)
Więcej przeczytają Państwo w dzisiejszym wydaniu Dziennika Elbląskiego.