Każdemu zdarza się zachorować. W takim przypadku należy dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania, w innym wypadku pracownicy byli karani obniżeniem zasiłku chorobowego o jedną czwartą. Teraz się to zmieni.
Od początku tego roku lekarze maja wystawiać nie tylko papierowe, ale również elektroniczne zwolnienia lekarskie. Wynika to z nowelizacji ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159), który zakłada uchylenie art 62 ust.2 uchwały. Ten przepis zobowiązuje ubezpieczonego do dostarczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni, jeżeli tego nie zrobi, wówczas zasiłek jest zmniejszony o jedna czwartą. Obniżka następuję od razu od ósmego dnia niezdolności do pracy określonej w zwolnieniu lekarskim.
Zmiana, na podstawie, której zostałby uchylony art. 62 ust.2 wyżej wymienionej uchwały miałaby obowiązywać od przyszłego roku. Zarówno pracodawcy jak i związki zawodowe pozytywnie opiniują takie zmiany. Bywa tak, ze pracownicy, którzy nigdy nie chorowali nie zawsze wiedzą, że mają określony czas na dostarczenie zwolnienia, ale są też osoby, które ze względu na chorobę nie mają jak dostarczyć dokumentu.
Ubezpieczony obecnie nie ma obowiązku dostarczenia zwolnienia lekarskiego osobiście do pracodawcy czy ZUS-u. Może to zrobić również za pośrednictwem poczty. W takim wypadku termin dostarczenia jest datą stempla pocztowego. Bywa jednak, że osoby chore mają placówki pocztowe mają w znacznym stopniu oddalone od domu, a choroba nie pozwala im na dostarczenie zaświadczenia. Aktualnie można uniknąć obniżenia zasiłku pod warunkiem, że taka osoba udowodni, że nie miała możliwości dostarczenia dokumentu lekarskiego w określonym terminie z przyczyn niezależnych.
Jednak pracodawcy zauważają, że zmiany budzą wątpliwości ponieważ to na ZUS będzie spoczywał obowiązek powiadomienia pracodawcy o powodach nieobecności pracownika. Problem może pojawić się sytuacji, gdy okaże się, że system informatyczny zakładu dostarcz e-zwolnienie z opóźnieniem. Kto w takich sytuacjach będzie miał ponieść koszty przywrócenia do pracy osoby zwolnionej dyscyplinarnie z powodu porzucenia etatu? Nie wiadomo. Ponadto związkowcy zauważają, że likwidacja kar nakładanych na ubezpieczonych, może wynikać z obawy iż ZUS będzie zmuszony zapłacić odszkodowania pracownikom, jeżeli ich zwolnienia nie zostaną dostarczone w ciągu siedmiu dni. Chodzi o to, że w sytuacji gdyby okazało się że z powodu awarii systemu informatycznego, dany pracownik otrzymał za mały zasiłek chorobowy, wówczas ZUS zmuszony byłby zapłacić odsetki od zatrzymanej kwoty.
oprac.
bez sensu caly artykul
ZUS do likwidacji - jes gorszy od mafii