Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży i złożyłaś wymówienie? Możesz je cofnąć

10.04.2015, 09:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży i złożyłaś wymówienie? Możesz je cofnąć
fot. www.mamazone.pl

 Wypowiedziałaś umowę o pracę, a nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży? Możesz je cofnąć powołując się na działanie pod wpływem błędu. Wystarczy złożyć tylko odpowiednie oświadczenie. 

 
Ciężarne są objęte szczególną ochroną zatrudnienia, co oznacza, że pracodawca nie może wypowiedzieć, a tym bardziej rozwiązać umowy o prace z taką osobą. Wyjątki dotyczą jedynie nielicznych przypadków tj. upadłość lub likwidacja pracodawcy bądź zwolnienie dyscyplinarne samej pracownicy.
 
Ochrona pracownicy w ciąży oznacza również, że nie można wypowiedzieć jej umowy przed zajściem w ciąże, jeżeli termin upłynięcia wypowiedzenia przypada już w okresie bycia w ciąży. Wówczas pracodawca musi złożyć oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia, a także przywrócić pracownicę do pracy na poprzednim stanowisku.
 
Sąd Najwyższy wielokrotnie już orzekał m.in.  w wyrokach z  2 czerwca 1995 i  29 marca 2001, że zakaz rozwiązywania umowy o pracę obowiązuje w sytuacji, gdy kobieta zaszła w ciąże w okresie wypowiedzenia, a powiadomiła o tym pracodawcę po rozwiązaniu umowy o pracę. 
 
Jeżeli kobieta sama złożyła wypowiedzenie umowy, jeśli w chwili składania oświadczenia nie wiedziała, że jest w ciąży bądź nie znała przysługujących jej uprawnień związanych z ciążą. Wówczas działała pod wpływem błędu. Wówczas, aby cofnąć wypowiedzenie umowy należy złożyć oświadczenie, że gdyby wiedziała o ciąży nie złożyłaby go. Pracodawca zobowiązany jest przystać na propozycję pracownicy i potraktować wypowiedzenie jako nieważne. W sytuacji, gdy umowa została rozwiązania, kobieta w ciąży ma prawo domagać się od pracodawcy uznania rozwiązania umowy za bezskuteczne. Cofnięcie powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia, kiedy pracownica dowiedziała się, że jest w ciąży. 
 
Oświadczenia o wypowiedzeniu pod wpływem błędu nie można uznać w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciąże po wręczeniu wymówienia. Na cofnięcie można wówczas liczyć tylko pod warunkiem, gdy dostarczy pracodawcy zaświadczenie lekarskie, iż była już w ciąży w dniu składania wypowiedzenia umowy. 
 
źródło: gazetaprawna.pl
 
oprac.
 
IK

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0805048942566