Dziennik Elbląski napisał:
Dzisiaj rozpoczyna się 25 sezon archeologiczny na elbląskiej Starówce. Archeolodzy przebadają działki, na których niegdyś stały kamienice najbogatszych mieszczan.
Archeolodzy ulokują się tym razem bardzo blisko rzeki Elbląg. Na ok. dwa miesiące zajmą bardzo widoczny na Starówce kwartał między ulicami: Rybacką, Bednarską, Ścieżką Kościelną i Wodną.
Czekają na odczytanie
W ubiegłym roku archeolodzy, zajęci organizacją ogromnej wystawy "Życie codzienne w dawnym Elblągu" nie mieli czasu na poszukiwania w ziemi kolejnych skarbów przeszłości. W 2003 r. przebadali ok. 500 m kw. podwórek przy ul. Stary Rynek i ul. Studziennej. Po raz pierwszy znaleziona w Elblągu średniowieczna kostka - oszustka, fragment XVIII-wiecznej łodzi i tabliczki woskowe były najciekawszymi znaleziskami 24 sezonu archeologicznego na elbląskiej Starówce.
Odkrycia sprzed dwóch lat znacznie wzbogaciły jedyną w Polsce kolekcję tabliczek woskowych. Cztery znalezione wówczas tabliczki w całości i jedna przedzielona na pół są właśnie odczytywane przez historyków.
- Jestem bardzo ciekawa, jaką treść zawierają - mówi Grażyna Nawrolska. - Poprzednie tabliczki były w większości zeszytami ucznia.
Czas na rylce
Właśnie z tabliczkami związane jest jedno z marzeń pani archeolog.
- W tym roku chciałabym znaleźć rylce - mówi Grażyna Nawrolska. - Mamy, niewykluczone że najbogatszy w Europie, zbiór 24 tabliczek woskowych i ani jednego rylca.
Wykopaliska, podobnie jak w poprzednich sezonach, na pewno staną się jeszcze jedną atrakcją turystyczną Elbląga.
- Chętnie gościmy u siebie nie tylko grupy kolonijne, ale i indywidualnych turystów - zapewnia Grażyna Nawrolska. - Sama, gdy tylko w innych miastach widzę pracujących archeologów, zaraz do nich biegnę...
Cały artykuł w Dzienniku Elbląskim