Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Trzeba się pozbyć eternitu

15.03.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Dziennik Elbląski napisał:

Jak zachęcić właścicieli domów do szybszego pozbywania się pokryć dachowych z eternitu? Trzeba zwolnić ich z opłat za składowanie eternitu w Zakładzie Utylizacji Odpadów - proponuje radny Andrzej Tomczyński.
Eternit, zawierający rakotwórczy azbest, wciąż pokrywa tysiące metrów kwadratowych dachów w naszym otoczeniu. Radny Andrzej Tomczyński szacuje, że tylko na osiedlu Przy Młynie trzeba wymienić na blachę lub dachówkę pokrycia dachowe o łącznej powierzchni prawie 6 tys. m kw.
- Sam mam domek pokryty tym niebezpiecznym materiałem - przyznaje radny. - Ale kiedyś się o tym niebezpieczeństwie nie wiedziało. Ludzie wybierali eternit, bo był łatwy w montażu, trwały i przede wszystkim tani. - Co roku, do 31 stycznia wszyscy właściciele obiektów, do budowy których wykorzystane były jakiekolwiek materiały zawierające azbest, powinni je zgłosić do miejskiego referatu ochrony środowiska - przypomina Agnieszka Staszewska, rzeczniczka prasowa prezydenta. Za cały ubiegły rok do referatu wpłynęło zaledwie 45 takich zgłoszeń. Urząd nie ma żadnych możliwości dyscyplinowania elblążan w tym względzie. (...) Można się domyślać, że inni o tym nie informują, bo nie chcą się narażać na dodatkowe koszty. - Za tonę przyjmowanego eternitu żądamy 350 zł - mówi Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów. Ale to nie koniec kosztów. Rozbiórką i wywozem na składowisko niebezpiecznych materiałów mogą się zajmować wyłącznie wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia. Zdjęcie eternitowego dachu może właściciela domu kosztować nawet do tysiąca zł. Podczas ostatniej sesji Andrzej Tomczyński zawnioskował, by pomóc właścicielom domów w pozbyciu się rakotwórczych dachów. - Można by ich na przykład zwolnić z opłat za składowanie eternitu - proponuje radny. (...) Jednak Marian Wojtkowski raczej odrzuca taką możliwość. - Składowanie materiałów z azbestem jest bardzo drogie - podkreśla dyrektor ZUO. - Rocznie przyjmujemy ich ok. 15 ton.

Cały artykuł w Dziennik Elbląskim.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4216589927673