Tegoroczna edycja tej imprezy na pewno częściowo odpowie na to pytanie. Miasto zdecydowało się bowiem wydać na tę imprezę aż 200 tysięcy złotych. Co ważne, Święto Chleba związane jest przecież z coraz to ważniejszymi symbolami Elbląga, czyli piekarczykiem i Bramą Targową.
- Z czegoś Elbląg musi być w końcu znany – mówi pan Bogdan, jeden ze spotkanych przez nas elblążan. – Wiele miast, regionów ma swoje znane święta takie jak winobranie, święto śledzia i żuru. Warto więc promować nasze miasto elbląskim chlebem. Produkt ten dobrze komponuje z ciekawą legendą o piekarczyku. To dobre połączenie – dodaje.
Elblążanin proponuje też, by elbląscy piekarze opracowali swoją recepturę chleba elbląskiego, takiego, którego to składniki oraz sposób przyrządzenia byłby prawnie ustalony. – Każda piekarnia mogłaby mieć prawo do tej recepty. Może za rok elblążanie mogliby już posmakować tego chleba i sprzedawany byłby on na naszej starówce? – kwituje.
Już wkrótce ruszy kampania promocyjna imprezy. - W tej chwili finalizujemy umowy, zbieramy oferty wystawców, ich stanowiska muszą być związane ze Świętem Chleba. Wkrótce rozpocznie się kampania promocyjna – mówi Monika Betcher-Jankowska z Departamentu Komunikacji Społecznej. - Zależy nam na tym, by Święto Chleba stało się sztandarową imprezą miasta i jednocześnie imprezą o zasięgu regionalnym. Chcemy, by Elbląg był odwiedzany przez mieszkańców innych miejscowości, tak jak to bywa choćby na Jarmarku Dominikańskim organizowanym w Gdańsku – dodaje szefowa DKS.
Trwa właśnie przetarg, który wyłoni firmę odpowiedzialną za promocję tego wydarzenia. - Imprezę zrealizujemy dzięki środkom własnym i unijnym, w sumie budżet Święta Chleba to ok. 200 tysięcy złotych – informuje Bechter-Jankowska.
Tegoroczne Święto Chleba rozpocznie się 3 września i potrwa aż dwa dni. W pierwszy powakacyjny weekend Stare Miasto będzie tętniło życiem. Jak co roku, przy Bramie Targowej odbędzie się jarmark. Towarzyszyć mu będzie wiele atrakcji.
- Elbląg odwiedzi jeden ze znanych i uznanych w kraju kucharzy, z którym będzie można wspólnie gotować - mówi Leszek Linkowski z Departamentu Komunikacji Społecznej. - Na scenie pojawią się elbląskie formacje taneczne. W sobotę, na zakończenie jarmarku, wystąpi zespół Zakopower, a w niedzielę formacja Carrantuohill.
O tym, że warto by miasto miało swoją sztandarową imprezę przekonuje Ewa Wróbel, instruktor ds. turystyki z Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej. - Mrągowo jest najczęściej kojarzone z Piknikiem Country, lipcową imprezą, która jest swoistą wizytówką miasta. Odbywa się od 1983 roku, jest to impreza o randze międzynarodowej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy fanów tej muzyki oraz turystów.
Jak mówi instruktor Ewa Wróbel, od lat Mrągowo rozpoznawalne jest na turystyczno-rozrywkowej mapie Polski jako miejsce organizacji ciekawych festiwali. Istotnym aspektem działań związanych z Piknikiem Country jest włączenie niemal całego obszaru miasta w realizację imprezy.
Miejmy nadzieję, że Elbląskie Święto Chleba wpisze się kiedyś w mapę kulturalną Polski. A póki co, czekajmy na wrzesień!
Jestem na tak. Pierwszorzędna sprawa. Oby tak dalej, może koniec wakacji nie będzie się smutno kojarzył bo takie imprezy będą ten czas rozweselały. Szkoda tylko, że ceny różnej maści chleba nieco szybują za bardzo w górę. Ale i tak czekam już na wrzesień i życzę powodzenia organizatorom.
Sama idea bardzo dobra ale ten termin powinien byc jednak przesuniety na wakacje;) Tak jak po Grunwaldzie jest "oblężenie Malborka" tak po Jarmarku Dominikańskim powino być nasze Święto Chleba. Władze miasta powinny pocisnąć, żeby sponsorem tej imprezy był Specjal w końcu chlebek trzeba czymś popić;)
Faktycznie umiejscowienie Świeta Chleba tuż po Jarmarku Dominikańskim miałoby swoje plusy. Turyści z Gdańska mogliby przyjechac do nas, w końcu daleko nie jest a i na jarmarku możnaby powiesić reklamy zachęcające przyjazd na naszą impreze
Elbląskie Święto Chleba to impreza dla Elblążan i niestety nie będzie miała wpływu na rozsławienie Elbląga w całym kraju . Święta Chleba są organizowane w całej Polsce we wszystkich miastach wojewódzkich i nie są wydarzeniem unikatowym, o którym będzie głośno tylko dlatego, że odbędzie się w Elblągu. Podczas najbliższego , 751 Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku , to wlaśnie 16 edycja Święta Chleba jest imprezą kluczową Jarmarku. Święto Chleba , jak Dni Elbląga , to fajna , ludyczna impreza, która jest potrzebna miastu , może mieć zasięg regionalny i na tym koniec, nie przebije Jarmarku ,Pikniku Country czy chociazby Oblężenia Malborka. Rozwój Święta Chleba popieram jednak jak najbardziej , mam też nadzieję, że Elbląg znajdzie pomysł na swoją własną , jedyną Imprezę, o której będzie głosno w Polsce, bo do tej pory takiej nie ma.
Cieszę się że zagra zespół Zakopower
PICNIC COUNTRY w Mrągowie jest rozpoznawalny w całej Polsce, bo to nie mrągowska, a warszawska impreza. Powstała dzieki staraniom zapaleńców w rodzaju Korneliusza Pacudy i osób skupionych wokół OKO (Osrodka Kultury Ochota) w Warszawie. Rozpoznawalna jest głównie z powodu transmisji w TVP-2. Podżwignęła Mrągowo i rozsławiła je. Została wpisana do kalendarza imprez Min. Kultury i (obecnie) Dziedzictwa Narodowego. Znajdżcie formułę na taką imprezę, to Elbląg może po kilku latach będzie tak samo słynny jak Mrągowo, Sopot, Opole czy inne tego typu miejsca znanych festiwali.
fajnie by bylo gdyby nasze miasto w czyms naprawde zaistnialo..przeciez takie opole wcale nie jest duzym miastem, tak jak nasze, a jest znane dzieki festiwalowi...warto cos zaczac robic to moze nasze dzieci beda mogly szczycic sie egiem:)
W tym województwie NIGDY Elbląg nie zaistnieje i odbywające się u nas imprezy.Każda impreza która jest w Elblągu jest dublowana przez olsztyn i kogoś z mazur.Jak mamy zasłynąć i być sławnym miastem.Popatrzmy na Malbork ma Zamek,teraz zbudowali extra park dinozaurów 40 ryczących i ruszających się stworów a my co znaleziono kieł mamuta w Pasłęku to olsztyn zabrał jak swój.Elbląg nie ma żadnego obiektu ,imprezy która by przyciągała tysiące turystów.Co do festiwali w Elblągu to gdzie mają się odbywać w tym amfiteatrze ruinie.NIC NIE MA I TO DZIĘKI olsztynowi i naszym tutejszym politykom .
Święto Piwa np.w m-cu lipcu,a Święto Chleba w m-cu sierpniu po zakończeniu Jarmarku Dominikańskiego to są terminy do zaakceptowania!
Święto chleba jest imprezą małą, wystawcy są tylko z Elbląga i okolic. Nic ciekawego. Nie ma co liczyć, by zmieniała się na imprezę krajową.