Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Wiesław Myśliwski, Adam Wajrak i inni napisali list otwarty do premiera i ministra środowiska, w którym przekonują do utworzenia Parku Narodowego na Mazurach -pisze „Gazeta Wyborcza”.
Parki narodowe są we wszystkich województwach. Oprócz warmińsko-mazurskiego, gdzie jest tylko istniejący od 1977 r. park krajobrazowy – pisze „GW".
"O tym, że jest to mało skuteczna forma ochrony, świadczy minionych 20 lat, w których jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie zostało poddane niespotykanej wcześniej dewastacji przyrodniczej i kulturowej. Zmieniła ona ten wyjątkowy krajobraz bardziej niż 45 lat gospodarki socjalistycznej" – piszą w liście artyści. Pomysł utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego wraca od ponad 50 lat. Kilkakrotnie niewiele brakowało, by powstał - ostatnio dwa lata temu.
W wojewódzkim programie ochrony środowiska zapisano, że MPN powstanie do 2010 r. Pomysł wykreślono po protestach lokalnych samorządów, które twierdziły, że uniemożliwi im to rozwój gospodarczy, oraz leśników przekonanych, że lasy, z których nie będzie można pozyskiwać drewna, przestaną być dochodowe. O czym pisaliśmy w artykule Władze nie chcą Parku Narodowego na Mazurach.
- Zabrakło zrozumienia ze strony administracji lokalnej. Był sprzeciw leśników, którzy egoistycznie patrzyli na las jak na plantację drzew i źródło dewizowych dochodów z polowań – mówi „Gazecie Wyborczej” prof. Andrzej Strumiłło, malarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pierwszy przewodniczący Społecznej Rady Mazurskiego Parku Krajobrazowego. - To, że nie powstał na Mazurach park narodowy, to ogromna strata dla całej Europy. Im więcej z przyrody udałoby się ocalić już w latach 70., tym teraz bylibyśmy bogatsi. Niestety, skutki tego są dziś widoczne, bo bez ograniczeń prawnych inwestorzy mogą robić, co chcą. A kiedyś była to piękna kraina, którą otrzymaliśmy w spadku po jej dawnych mieszkańcach.
Krzysztof Worobiec, prezes stowarzyszenia Sadyba, które zajmuje się ochroną krajobrazu kulturowego Mazur mówi „GW”: -Wszędzie na świecie park narodowy to prestiż i znak jakości natury. A u nas się mówi, że utworzenie parku narodowego oznacza zakaz wstępu do lasu, zbierania grzybów, łowienia ryb czy ograniczenie wolności mieszkańców. To demagogia i stereotypy.
Pomysł utworzenia parku narodowego odżył w tym roku, gdy Mazury znalazły się w gronie kandydatów do tytułu siedmiu cudów natury w plebiscycie ogłoszonym przez szwajcarską fundację New7Wonders. Dwa tygodnie temu okazało się, że Kraina Wielkich Jezior Mazurskich wejdzie do finału tej rywalizacji.
Jęsli w Zatoce Elbląskiej zrobiono Rezerwat to dlaczego w Olsztynie nie zrobić Parku Narodowego. Niech maja .
Ale oni nie chcą Parku Narodowego bo to się wiąże z pewnymi ograniczeniami w turystyce.
A co nas to? To jest info.elbląg, czy info.mazury?
zagadka dla Baptiste: w jakim województwie leży Elbląg?
Odpowiedź dla ~ buhaha: Elbląg leży w województwie szuwarowo-bagiennym.
~buhaha: Zagadką jest to dlaczego Elbląg leży w tym województwie, a nie włączono go od razu np. do Alaski? Myślę że powinieneś się w ogóle zastanowić nad swoją wypowiedzią... szczególnie jeśli jesteś elblążaninem :)