Najprawdopodobniej w najbliższym czasie obiekt, w którym swoją siedzibę mają CKiWM "Światowid" i Teatr Dramatyczny w Elblągu ulegnie gruntownym zmianom. Planowane jest przekształcenie i wybudowanie dodatkowych profesjonalnych sal i specjalistycznych pomieszczeń, które spełniałyby aktualne, a przede wszystkim nowoczesne standardy – donosi o tym Tygodnik Elbląski, piątkowy i lokalny dodatek do Dziennika Bałtyckiego.
CKiWM "Światowid" wraz z Teatrem Dramatycznym w Elblągu szykują wspólny projekt, zakładający modernizację i szereg przekształceń obiektu łączącego te dwie instytucje. Dla "Światowida" najważniejsze jest przede wszystkim stworzenie specjalistycznych pomieszczeń, które będą dostosowane do poszczególnych sekcji, mających obecnie charakter wielofunkcyjny. Z kolei dla Teatru najistotniejsze jest stworzenie oddzielnego wejścia. Jak dotychczas, do teatru dostać można się jedynie poprzez główny hol CKiWM "Światowid". Priorytetem dla Teatru Dramatycznego jest również stworzenie profesjonalnej "Małej Sceny", sali prób i innych niezbędnych do pracy pomieszczeń.
- W tej chwili "Światowid" otrzymał grant od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na opracowanie dokumentacji architektoniczno-konstrukcyjnej i przygotowanie ekspertyz do przygotowania dokumentacji budowlanej - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CKiWM "Światowid". - W zasadzie przygotowania trwają już od 6 lat. Jak na razie prowadzone są prace renowacyjne i remont sal. Niestety oferty programowe są zbyt duże, a obecne pomieszczenia nie spełniają profesjonalnych wymagań. Niezwykle istotne jest więc stworzenie specjalistycznych pracowni. Nad duża salą kinową planujemy wybudowanie centrum szkoleniowo - biznesowego, w którym mieścić się będzie m.in. profesjonalna galeria i restauracja. Z kolei nad salą sportową chcielibyśmy stworzyć centrum przygotowań tanecznych i ośrodek szkoleniowy dla tancerzy. Oprócz wspomnianych pomieszczeń pracowni specjalistycznych, chcielibyśmy wybudować salę koncertowo - widowiskowo - szkoleniową spełniającą profesjonalne standardy. Naszemu wspólnemu projektowi patronuje marszałek województwa warmińsko-mazurskiego - Jacek Protas. Mamy także akceptację pana prezydenta - Henryka Słoniny.
- Teatr Dramatyczny w Elblągu w ostatnich latach osiąga coraz wyższy poziom artystyczny. Nigdy też wcześniej nie realizowaliśmy tak wielu premier na obydwu scenach oraz nie graliśmy tak wielu spektakli w ciągu roku. - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu. Wobec coraz intensywniejszej działalności elbląskiego teatru oddzielne wejście do teatru, a przede wszystkim na widownię dużej sceny stało się wręcz niezbędne, w moim odczuciu podniesie ono również rangę instytucji i poprawi jej wizerunek – a województwo warmińsko–mazurskie, a tym samym miasto Elbląg otrzyma prestiżowy obiekt. Obecnie przygotowywane projekty bazują na koncepcji rozbudowy i nadbudowy Teatru Dramatycznego przygotowanej przez Teatr w roku 2004. Priorytetem jest dla nas nowoczesna sala kameralna. Aktualna mała scena jest niestety zbyt mała i nie spełnia wymaganych standardów i oczekiwań publiczności. Chcielibyśmy też wybudować nowe „kieszenie sceniczne” stanowiące dodatkowe magazyny dekoracji, powiększyć, a właściwie wybudować nowe foyer dużej sceny albowiem obecne jest zbyt ciasne dla widowni mieszczącej ponad 500 widzów, a także zmodernizować dużą scenę (nie widownię) wraz z jej całym przestarzałym wyposażeniem (rok 1975). Przydałyby się również nowe miejsca parkingowe, sale prób, których w ogóle nie mamy, pokoje gościnne dla realizatorów, biblioteka, archiwum, sale do zajęć edukacyjnych dla młodzieży i wiele innych pomieszczeń, które usprawnią i poprawią działalność elbląskiego teatru a także zmodernizować istniejącą część obiektu, która jeszcze nie była remontowana, a jej stan miejscami jest wręcz tragiczny.
Jak mówi Mirosław Siedler, marszałkowi województwa warmińsko - mazurskiego Jackowi Protasowi zależy na stworzeniu przez Teatr Dramatyczny i CKiWM "Światowid" wspólnego projektu dla wspólnego obiektu. Przy czym obydwie instytucje, jak zapewnia pan marszałek, pozostałyby w dalszym ciągu jednostkami autonomicznymi.
- Osobiście bardzo mi zależy na wypracowaniu wspólnej koncepcji, która nie naruszałaby interesów żadnej instytucji i zapewniłaby nam wszystkim dalsze sprawne funkcjonowanie w koegzystencji, a widzom jak najlepszy komfort odbioru przygotowywanych spektakli - dodaje Mirosław Siedler.
Fot. Milan / Rozpoczęła się termomodernizacja budynku Teatru Dramatycznego
Źródło: Dziennik Bałtycki – Tygodnik Elbląski
Wszystko pięknie ale jak nie zrobicie pożądnego parkingu to klapa, wszystko na nic!