Czwartek, 26.12.2024, Imieniny: Dionizy, Szczepan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Wykorzystajmy walory turystyczne regionu działając wspólnie (opinia nadesłana)

24.07.2012, 07:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Wykorzystajmy walory turystyczne regionu działając wspólnie
fot.archiwum Agencja Reklamowa GABO

Mimo, iż sezon turystyczny w pełni to pogoda nas nie rozpieszcza, a turystów jak nie było tak nie ma. Niestety obawiam się, że to nie pogoda oczywiście w znaczącym stopniu przyczyniała się do braku turystów w naszym mieście choć jakimś małym składnikiem zapewne jest. Turyści w Elblągu w znacznej ilości się nie zjawili i raczej tu już w te wakacje nie przybędą. Oczywiście znajdzie się wielu przeciwników, którzy zaprzeczy tym słowom i zarzuci mi, że chyba nie byłem na strefie kibica podczas meczów Mistrzostw Europy 2012?

Czy nie widziałem wycieczek podróżujących szlakiem kanału elbląskiego przez piękne pochylnie? Tak widziałem, Mistrzostwa Europy trwały cztery tygodnie, do strefy zawitały „garstki” kibiców z kilku państw Europy oraz elblążanie, co nie przyniosło oczekiwanych przez władze efektów i podejrzewam, że wydane pieniądze na ESK poszły w przysłowiowe błoto. Żeglugą ostródzką po kanale elbląskim pływają wycieczki zorganizowane, które tu przyjeżdżają by tylko się przepłynąć nie zostawiając żadnych pieniędzy naszym lokalnym przedsiębiorcom czy restauratorom. No oczywiście jest jeszcze nasza władza, która się przechwala czego ona nie zrobiła, żeby przyciągnąć turystę. Uważam, że niestety niewiele i dlatego przygotowałem kilka moim zdaniem ciekawych propozycji.

Nie mamy się czego wstydzić

Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce i najstarszym miastem w województwie warmińsko-mazurski, które  otrzymało prawa miejskie 1246 roku. Ma  bogatą historię, a na pewno  najbogatszą w naszym regionie. Prawda, że nie zostało wiele zabytków potwierdzających wspaniałe tradycje przodków Elbląga, ale wiem, że region elbląski nie mam się czego wstydzić. Elbląg to główny ośrodek przemysłu ciężkiego (turbiny, śruby okrętowe itp.), przemysłu spożywczego – browar, również turystycznego (Kanał Elbląski ze słynnymi pochylniami). Elbląg jest jednym z najlepiej spenetrowanych archeologicznie polskich miast. Dzięki temu, elbląskie muzeum posiada liczne unikalne w skali światowej eksponaty. Przez pierwsze 70 lat Elbląg był najważniejszym ośrodkiem życia miejskiego, jedynym portem morskim oraz podstawową bazą militarną organizującego się państwa krzyżackiego. Elbląg należał do Ligi Hanzeatyckiej zwaną potocznie Hanzą. Był jednym z najważniejszych miast hanzeatyckich rejonu południowego Bałtyku. Ciekawostką jest, że przez okres panowania króla Stefana Batorego cały polski eksport i import przechodził wówczas przez port elbląski aż do czasu ugody króla z mieszczaństwem Gdańska.

W XIX wieku po zdegradowaniu go przez władze pruskie do roli portu rzecznego w lokalnym handlu Elbląg zaczął szukać nowych ścieżek rozwoju powoli zaczął przeradzać się w ośrodek przemysłowy, administracyjny i wojskowy. Powstawały liczne zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, tytoniowe, mydlarnie, olejarnie, krochmalnie. Ważnym działem przemysłu pozostawała nadal budowa statków, które powstawały w fabrykach Ferdinanda Schichaua. Elbląg stawiał przede wszystkim na rozwój nowoczesnego przemysłu. W tym okresie powstały m.in. odlewnia żelaza Tiessena, zakłady metalowe Neufelda, fabryka cygar Losera&Wolffa, fabryka samochodów Komnicka. W latach trzydziestych XX w. Elbląg stał się jednym z większych miast garnizonowych w III Rzeszy. Powołano nawet szkołę lotnictwa wojskowego. Walki na przełomie stycznia i lutego w 1945 roku obróciły miasto w gruz. Zniszczona została zabytkowa zabudowa Starego Miasta, a także całe Śródmieście. W pierwszych miesiącach po wojnie państwem zarządzali radzieccy przedstawiciele, którzy doprowadzili do wywozu w głąb ZSRR wszystkich maszyn i wyposażenia elbląskich fabryk.

W ramach polityki nakazanej przez Moskwę zabytki zostały uznane za niemieckie i w ramach propagandowego hasła "Cały naród buduje swoją stolicę" elbląskie Stare Miasto zostało do końca wyburzone, a zabytkowe cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy. Podczas wydarzeń z "Grudnia 1970" roku w Gdańsku został zastrzelony elblążanin Zbyszek Godlewski, który był bohaterem pieśni o Janku Wiśniewskim.  W Elblągu zastrzelony został Tadeusz Marian Sawicz. W połowie lat 70-tych Elbląg został miastem wojewódzkim ponownie można było mówić o rozkwicie, przystąpiono do budowy centrum miasta. Obecnie Elbląg jest wciąż rozwijającym się miastem. Ma szanse zostać w przyszłości pomostem łączącym Polskę z państwami nadbałtyckimi.

Wspólna polityka turystyczna samorządów i biznesu regionu elbląskiego

Nasza historia zmusza nas do tego aby dalej zgodnie z tradycją reprezentować interesy regionu. Elbląg powinien być centrum regionu i stolicą turystyczną żuław oraz wysoczyzny elbląskiej.  Jednym ze sposobów zwiększenia znaczenia Elbląga w regionie winno być stworzenie wspólnej polityki turystycznej i biznesowej w regionie elbląskim. Nasze miasto powinno zabiegać o profesjonalną wizje rozwoju turystyki wspólnie z sąsiednimi samorządami oraz lokalnym biznesem. Możemy to uczynić na wzór Gdańska. Moim zdaniem dobrym pomysłem byłby utworzenie stowarzyszenia mającego osobowość prawną, które zrzeszałoby samorządy miast, gmin, powiatów oraz hotele, ośrodki konferencje Elbląga i regionu elbląskiego. Taka grupa przyczyniła by się do wspólnego promowania turystyki biznesowej.

Uczestnicy stowarzyszenia będą mieli istotny wpływ na kształtowanie programów turystyki biznesowej, zarówno jako tereny, na których będą organizowane konferencje i kongresy, jak też miejsca imprez towarzyszących. Rola tych imprez będzie szczególnie ważna dla promocji regionu, a pozytywne opinie prestiżowych uczestników tych wydarzeń przyczynią się do zwiększenia znaczenia regionu. Stowarzyszenie nawiązałoby współpracę z Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi, które byłby na bieżąco zaopatrywane w katalogi i inne materiały promocyjne. Będzie mogło również brać udział w wielu targach turystycznych i innych przedsięwzięciach branżowych promujących cały region elbląski. Stowarzyszenie mogłoby również nawiązać współpracuje z zagranicznymi ośrodkami turystycznymi, co ułatwiłoby organizowanie  ekspozycji m.in. na targach turystyki biznesowej w Barcelonie, Frankfurcie nad Menem i Londynie. Stowarzyszenie wykorzystywałoby potencjał całego regionu i wymusiłoby na lokalnych przedsiębiorcach włączenie się w działania promocyjne. Stowarzyszenie mogłoby łatwiej pozyskać środki na utrzymanie kolei nadzalewowej czy pochylni na kanale elbląskim oraz budowę wikińskiej osady Truso.

Strona internetowa: www.turysta.elblag.pl – strefa dobra dla turysty

Kolejnym pomysłem na przyciągniecie turysty winno być stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Właśnie internet daje liczne możliwości dotarcia do jego użytkowników, którzy zapewne podróżują po Polsce, więc dlaczego mieliby nie zawitać do Elbląga. Każdy uczestnik Internetu, który zajrzałby na stronę turysta.elbląg.pl będzie mógł znaleźć informację dotyczące atrakcji turystycznych i ciekawych imprez regionu, mapki dojazdu do ciekawych miejsc czy mapy miejscowości regionu, bazę hotelową, różnego rodzaju publikacje, miejsca gdzie będzie można dobrze zjeść itd. Tego rodzaju strona internetowa byłaby poszerzoną wersją informacji turystycznej dostępnej dla każdego uczestnika Internetu.

Infolinia turystyczna

Stowarzyszenie turystyczne mogłoby również uruchomić infolinie informacji turystycznej gdzie będzie można uzyskać po angielsku, niemiecku lub rosyjsku – informacje turystyczną całego regionu elbląskiego. Infolinia byłaby uruchamiana 30 czerwca, czynna codziennie do 30 września w godz. od 10.00 do 22.00. Polski oraz zagraniczny turysta będzie mógł łatwo dowiedzieć się co warto zwiedzić lub jak atrakcyjnie spędzić czas, gdzie blisko, dobrze i tanio zjeść, gdzie wieczorem się pobawić i w końcu gdzie się przespać żeby rano dalej ruszyć w podróż. Operatorzy również udzielą informacji o służbach ratunkowych, numerach telefonów alarmowych, czy jak zachować się w przypadku kolizji lub wypadku drogowego, a także jak powinno się postępować w sytuacji, kiedy stanie się ofiarą przestępstwa.

Otwarta wystawa historyczna podróżująca po regionie


Otwarte formy przestrzenne, które są rozsiane po całym mieście podrzuciły mi kolejny pomysł, który w jakimś stopniu mógłby zwrócić uwagę turysty i być może przyciągnąć go do naszego regionu. Chodzi mi o utworzenie otwartej dla wszystkich wystawy z historią naszego regionu, która podróżowałaby po miastach i gminach żuław czy wysoczyzny elbląskiej. Wystawa zawsze znajdowałby miejsce w centralnym i najczęściej odwiedzanych miejscach. W Elblągu mogłaby znaleźć swoje miejsce na ulicy Stary Rynek, która stanowi swojego rodzaju deptak. Otwarta wystawa historyczna mogłaby być rozstawiona na całej długości ulicy. Turysta spacerujący po elbląskiej starówce zatrzymywałby się przy planszach i zapoznawał się z naszą bogatą historią. Nawiązując do wystawy władze miasta mogłyby również na niektórych budynkach umieszczać tabliczki, z której można by przeczytać i zobaczyć fotografię, że w miejscu znajdującej się tabliczki był kiedyś np. Szpital czy jakiś inny ciekawy budynek.

Władze naszego miasta muszą zrozumieć, że Elbląg mający takie tradycje i historię oraz wielki potencjał musi być liderem w dbaniu o interesy całego regionu. Tylko działając razem z innymi samorządami, instytucjami czy lokalnym biznesem możemy osiągnąć wymierne korzyści dla dobra elblążan oraz mieszkańców regionu elbląskiego.


Rafał Traks (PiS)

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ anonim
    Wtorek, 24.07

    Żuławy i Wysoczyzna Elbląska, szanowy panie!

  2. 2
    --2
    ~ Rafał Traks
    Wtorek, 24.07

    Zapraszam również na mojego bloga www.traks.elblag.pl

  3. 3
    +1
    ~ misiol
    Wtorek, 24.07

    zachęcanie turystów do odwiedzin rejonu gdzie brudna wodą w zalewie, syf, brak atrakcji turystycznych, (chyba że mowa o bramie targowej i pomniku piekarczyka). zakrawa na ...../ w elblążkowie nawet pie....... kąpieliska nie ma ! gdzie mają spędzać czas dzieci ? w fontannie ? ale jeżeli formy przestrzenne są atrakcją turystyczną to proponuję Panu spędzenie wakacji w Zblewie tam też jest forma przestrzenna./ - bełkot -.

  4. 4
    +2
    ~ misiol
    Wtorek, 24.07

    zachęcanie turystów do odwiedzin rejonu gdzie brudna wodą w zalewie, syf, brak atrakcji turystycznych, (chyba że mowa o bramie targowej i pomniku piekarczyka). zakrawa na ...../ w elblążkowie nawet pieprzonego kąpieliska nie ma ! gdzie mają spędzać czas dzieci ? w fontannie ? ale jeżeli formy przestrzenne są atrakcją turystyczną to proponuję Panu spędzenie wakacji w Zblewie tam też jest forma przestrzenna./ - bełkot -.

  5. 5
    +6
    ~ w
    Wtorek, 24.07

    Elbląg nie jest miastem turystycznym. Elbląg powinien wrócić do czasów wcześniejszych i być miastem przemysłowym. Tylko tak może nastąpić rozwój Elbląga i regionu. Turyści w Elblągu - to emerytowani Niemcy, którzy tu mieszkali. Za chwilę i oni tu nie przyjadą, bo niestety umrą. Po co na siłę iść w Elblągu w kierunku turystyki, jak nie mamy żadnej, podkreślam żadnej atrakcji turystycznej. Nawet pochylnie obsługuje żegluga ostródzka.

  6. 6
    --1
    ~ .
    Wtorek, 24.07

    musimy dbac o wlasne interesy czyli pomorze.jak to zrobic gdy nas tam nie ma?

  7. 7
    0
    ~ efre
    Wtorek, 24.07

    A gdzie Ci turysci mieliby mieszkac ???? pod namiotami :D posluchali blazny peresiny lotosu i zaczynaja uprawiac agroturystyke :(

  8. 8
    +1
    ~ znafca
    Wtorek, 24.07

    Ja wiem dlaczego turyści płynący Kanałem Elbląskim nie nocują w Elblągu!;) Bo koszt rejsu jest tak wysoki, że na nic już ich nie stać oprócz powrotu autobusem do domu!!!;)

  9. 9
    +1
    ~ Hela Stawińska
    Wtorek, 24.07

    strona "turystyczna" o elblągu już jest - to strona Informacji Turystycznej: http://www.ielblag.pl

  10. 10
    0
    ~ precz z olsztynem
    Wtorek, 24.07

    Po pierwsze Elbląg to WYBRZEŻE I ŻUŁAWY !!!!! A po drugie pełno olsztyniaków nad morzem i Zalewem Wiślanym.CO olsztyniaki jeziora zasrali to na Wybrzeże przyjechali !!!!!!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0089418888092