Czy w naszym mieście znowu może dojść do referendum? Zdecydowana większość głosujących w naszej ankiecie opowiedziała się za. Aż 74 proc. głosów oddano za zorganizowaniem referendum w sprawie odwołania Prezydenta Elbląga.
Jak informuje zpe.gov.pl „Referendum może służyć mieszkańcom gminy, powiatu lub województwa do odwołania przed końcem kadencji organu samorządowego, pochodzącego z bezpośrednich wyborów – czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta, rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.
Takie głosowanie może zostać zorganizowane, gdy od dnia wyboru minęło co najmniej 10 miesięcy, a do końca kadencji odwoływanego organu pozostało nie mniej niż osiem miesięcy. (...)
Powszechne głosowanie może zostać przeprowadzone na żądanie części mieszkańców. Niezbędne jest w tym celu zebranie odpowiedniej liczby podpisów wyborców zameldowanych na danym obszarze. W gminie i powiecie jest to co najmniej 10%. (…)
Koszty głosowania pokrywane są z budżetu jednostki samorządowej (poza czynnościami komisarza wyborczego, które finansowane są z budżetu państwa).
Wynik referendum jest rozstrzygający, jeśli wzięło w nim udział co najmniej 30% osób uprawnionych do głosowania. Inaczej jednak ustala się próg frekwencyjny w przypadku odwoływania organu. Wynosi on wówczas 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze
organu, którego dotyczy referendum odwoławcze. Uczestnicy głosowania rozstrzygają każdą kwestię bezwzględną większością głosów.”
Referendum zostało przeprowadzone w naszym mieście w 2013 r. Aby Prezydent Elbląga mógł zostać wówczas odwołany taką decyzję musiało poprzeć 18 242 osoby. Do odwołania Rady Miejskiej potrzeba było wtedy przynajmniej 21 127 głosów. Niezadowolenie społeczne było na tyle duże, że w 2013 r. po raz pierwszy w historii Elbląga w referendum odwołany został Prezydent Miasta i Rada Miasta.
W związku z komentarzami pod naszymi artykułami na temat przeprowadzenia kolejnego referendum o odwołanie Prezydenta Elbląga, o zdanie na ten temat zapytaliśmy naszych czytelników.
Głosowanie rozpoczęliśmy 5 maja, o godz. 19.00, a zakończyliśmy je 12 maja, o godz. 20.00. Zapytaliśmy naszych czytelników: Czy w Elblągu powinno zostać zorganizowane referendum lokalne w sprawie odwołania Prezydenta Miasta?
W sumie oddano 1337 głosów. Zdecydowana większość, bo aż 74 proc. (991 głosów) opowiedziało się za zorganizowaniem referendum. Zalewie 15 proc. (197 głosów) było przeciw. Niewiele mniej, bo 11 proc. (149 głosów) nie miało zdania na ten temat.
To kto organizuje to referendum gdzie się podpisać?
I drodzy mieszkańcy Elbląga, naprawdę nie ma na co czekać - RATUJMY NASZE KOCHANE MIASTO PÓKI CZAS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przed końcem maja zapewne grupa się ujawni . Będzie musiała zebrać trochę górki więc ok .11000 podpisów w 60 dni . Później w ciągu 50 dni organizuje się głosowanie . Tak więc na ostatnią niedzielę września mamy referendum . I znowu pożegnamy władze miasta . Co za wstyd .
Tak trzeba wymiany ,bo ten do niczego .Tylko jak w programie sklep u Smolenia nie ma nie ma nie ma . kasa .
organizujcie się, bo chcę wpłacać składkę, za wysiłek, za czas własny, ale i materiały referendalne
Władze miasta już się spakowały
Referendum i pa PO,PSL,SLD.I nigdy wiecej ci co byli.Na pośredniak.
Widzę, ze fanów Wielkiego Ptaków przybywa?! Mam pytanie kto doradził prezydentowi najgłupszą rzecz jaka można wymyślić i podpisać partnerstwo z miastem w państwie takim jak Węgry???!!! Przecież to samobój i właśnie przegrał wybory....Inna sprawa czy Platforma Obywatelska i Nowoczesna i inne ludki z Nowakiem popierają ta decyzję? Czy wyborcy PO sa dumni?
Towarzysz pozwie wszystkich do sądu łącznie z redakcją , a "wspomagac" go będzie zaprzyjażniona kancelaria z Olsztyna, "OKRUSZKO:< która się już zbłazniła pozywając do sądu osoby niepełnosprawne i ubezwłasnowolnione, chore.
Czas na wnioski i podziękowania organom doradczym