11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Czy młodzież świętuje ten dzień i ile wie na temat historii, którą on przypomina, zapytaliśmy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu?
- Myślę, że to bardzo ważne święto. Miernikiem tego, jak bardzo uczelnia przykłada wagę do niego, jest to, że od wielu lat w okolicy 11 listopada organizujemy spotkania dla pracowników, dla studentów i zawsze cieszą się one dużym powodzeniem. Co młodzież sądzi na temat tego święta? Nie jest chyba tak źle. Myślę, że im dana osoba jest bliżej edukacji szkolnej, tym większa jest jej świadomość. Im więcej mówi się w środkach masowego przekazu o tym święcie, tym bardziej młodzi ludzie są zainteresowani. Ja prowadzę co prawda zajęcia z historii, ale zachęcając studentów do przyjścia na spotkanie, otrzymałam dużo pytań dotyczących tego święta. Mile mnie zaskoczyło, że są tak zainteresowani - mówi Irena Sorokosz, prorektor PWSZ.
Przeczytaj, co naprawdę na temat Narodowego Święta Niepodległości sądzi młodzież.
Kamila Małczyńska z Elbląga
11 listopada to przede wszystkim niezależność Polski, wolna Polska. Z tą wiedzą na temat tego święta różnie bywa. Szczególnie młodsi mają dosyć lekceważące podejście do historii naszej Ojczyzny.
Patrycja Brzeszkiewicz z Elbląga
Powinniśmy uczcić ten dzień. To jest już 98. rocznica, powinniśmy być dumni z Polaków, którzy wtedy tę wolność wywalczyli. Powinniśmy świętować 11 listopada, To też jest dzień na przemyślenia, gdzie możemy docenić, że żyjemy w wolnym kraju.
Jakub Kwiatkowski z Elbląga
To święto, które przede wszystkim należałoby spędzić, modląc się za wszystkich, dzięki którym mamy wolną Polskę. Uczcić to, że jesteśmy Polakami. To nie jest tylko taki dzień wolny, że nie idziemy do pracy czy szkoły.
Kinga Chojnacka ze Sztutowa
Wydaje mi się, że to jest jednak ważne święto. Są organizowane różne obchody, marsze i to chyba jest najlepszy obraz tego, że chce nam się świętować ten dzień. Nasza wiedza na temat historii jest niestety bardzo mała, sama widzę to po sobie - wiem dużo mniej niż powinna. Myślę, że takie święta są między innymi po to, aby sobie przypomnieć.
Nikola Polewiak ze Sztutowa
Każde święto jest ważne, w szczególności, gdy dotyczy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gdyby nie było czego świętować, może byśmy w ogóle się tu nie spotkali, a nasza historia wyglądałaby zupełnie inaczej. Powinno się świętować. Może nie do końca wszyscy znają szczegóły historii, ale wiedzą, jaki jest sens tego święta.
Izabela Akierman z Susza
Oczywiście, że powinniśmy świętować 11 listopada. To ważny dzień i ważne święto dla Polski. Musimy przypominać, żeby młode pokolenia wiedziały, jak to wygląda i dlaczego świętujemy. Datę pamiętamy, pokrótce co się stało, ale warto wiedzieć więcej na ten temat. Poszukać jakichś informacji.
Igor Humeniuk z Elbląga
Powinniśmy świętować, że Polska po 123 latach, znowu wróciła na mapę Europy. To jest bardzo dobry powód, żeby poświęcić ten dzień, chociażby na to, aby dowiedzieć się, co dokładnie doprowadziło do odzyskania niepodległości przez nasz kraj, poznać historię.
Krzysztof Wróblak z Pasłęka
11 listopada to oprócz 3 Maja jest jedno z ważniejszych świąt dla Polaków i Polonii. Warto jednak obchodzić ten dzień trochę bardziej na luzie, a nie cały czas na spinie. Wszystkie uroczystości nie muszą być takie sztywne. Moglibyśmy się cieszyć z tego, tak jak to robią Amerykanie. Przeżywać radośnie.
Krzysztof Kuczma ze Sztutowa
To dla mnie ważny dzień. Zawsze staram się go uczcić. Zanim zacząłem studiować, byłem w klasie mundurowej, brałem udział w wielu uroczystościach. Myślę, że do tego dnia powinniśmy podchodzić z powagą, ale też radować się z niego.
Piękne święto Narodowe, ale nie "narodowców".Na moim osiedlu mieszka 148 właścicieli posesji,o godzinie 8 objechałam samochodem teren,znalazłam 14 flag Polski.Nasuwa się pytanie-czy ludzie mieszkający na osiedlu to polacy, nie posiada flagi,czy też mają w tyle Święto i nie bawi ich pokazywanie swojej dobrej postawy Polaka?!Zapewne traktują ten dzień jako stracony, bo nie pobiegają po dużych sklepach?!Jesteśmy dziwnym Narodem,a w domach nie uczy się Patriotyzmu. "Narodowcy" zaś , to wywrotowcy i swój patriotyzm okazują w sile i głupocie.
Świętujmy wszyscy razem. A może przez to ludzie nie wieszają flag, bo na kupionej widnieje - wyprodukowano w Chinach.
Trochę informacji o bliźniaczce IIIRP czyli IIRP proszę zwrócić uwagę na analogie http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-przedwojenna-pilsudski-historia,193,0,2186177.html
Piszcie na wstępie artykułu, nie zamieszczamy niewygodnych wypowiedzi i linków, gdyż tę wartość z PRL szczególnie cenimy i poważamy i przedkładamy nad prawdę i swobodę wypowiedzi. ;D Będzie to po prostu uczciwe i będzie wiadome że ta druga Polska prawdziwa, nie ma prawa głosu.
bez jednomandatowych okregow wyborczych JOW (male okregi wyborcze max 70-80tys. mieszkncow jak w Zjednoczonym Krolestwie) nie ma wolnosci, u nas jest okragly stol - zainstalowany przez sowieckiego okupanta, Polacy czy wy znacie, rozumiecie wlasna historie?
taaaa ,mam w doopie
trochę wiedzy http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-przedwojenna-pilsudski-historia,193,0,2186177.html
Antoni Macierewicz awansował 132 księży za służbę w Ludowym Wojsku Polskim. W tle emeryturka oficeraka
Jakub Kwiatkowski z Elbląga: To święto, które przede wszystkim należałoby spędzić, modląc się. SŁUSZNĄ LINIE MA NASZA PARTIA.
Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości, demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu.Największa manifestacja narodowa w Europie! Marsz Niepodległości