Wczoraj uroczyście zaprezentowano siódmą monetę z serii “Historyczne Miasta Polski” z wizerunkiem Bramy Targowej w Elblągu. To kolejna, niezwykle ważna chwila w historii elbląskiego monetaryzmu.
Tą niepowtarzalną monetę o nominale 2 złotych uroczyście zaprezentował prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Leszek Balcerowicz. Widnieje na niej wizerunek Bramy Targowej, jednej z najstarszych budowli w Elblągu, symbolizującej legendę o Piekarczyku, który uchronił miasto przed krzyżackim najeźdźcą. - Jako prezes NBP zapewniam, to jest dobry pieniądz – powiedział na uroczystości Leszek Balcerowicz.
Emisja nowej serii monet pod hasłem "Historyczne Miasta Polski" rozpoczęta została przez Narodowy Bank Polski 2 września ubiegłego roku. Łącznie w obiegu mają znaleźć się 32 monety promujące miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły wyjątkowy i szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i odegrały znaczącą rolę w strukturach administracyjnych kraju. Serię tę zainaugurowała moneta upamiętniająca Gniezno - pierwszą stolicę i najważniejszy gród początków państwa polskiego. Wyboru miast dokonał zespół historyków, któremu przewodniczył Henryk Samsonowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor 800 prac naukowych, 16 książek i podręczników uniwerysteckich w większości z zakresu historii Polski.
Nowa 2-złotówka oficjalnie jest już w obiegu, z tej okazji, z rąk szefa NBP pamiątkowy zestaw dwóch monet, w specjalnym opakowaniu, i z osobistą dedykacją prezesa w trakcie uroczystości odebrali: Henryk Słonina – prezydent Elbląga, Janusz Nowak – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Anna Szyszka – wicewojewoda woj. warmińsko-mazurskiego, prof. Andrzej Groth – historyk, redaktor naukowy wielotomowej monografii “Historia Elbląga”, ks. Infułat Mieczysław Józefczyk – wieloletni proboszcz parafii katedralnej, Jacek Pietrzak – prezes Sądu Okręgowego w Elblagu, Helena Pilejczyk – brązowa medalistka olimpiady w Squaw Valley w USA, Grażyna Nawrolska – archeolog i Jerzy Świątkowski – pionier Elbląga, który jako jeden z pierwszych w 1945 roku przyjechał do miasta.
Na awersie „elbląskiej” monety znajduje się wizerunek orła, godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 2 zł. U góry monety widnieje napis: Rzeczpospolita Polska, jest także odnotowany rok emisji – 2006. Z kolei na rewersie monety umieszczono wizerunek Bramy Targowej, a także napis Elbląg.
Moneta ma masę 8,15 g, średnicę 27 mm. Wykonana została ze stopu miedzy, aluminium i cynku. Projektantem awersu jest Ewa Tyc-Karpińska, a rewersu Roussanka Nowakowska. Moneta wybita została w ilości 1 100 000 sztuk. Można ją nabyć we wszystkich urzędach pocztowych w Elblągu i oddziałach Narodowego Banku Polskiego.
Fot. Adam Wołosz
Najstarszą historyczną budowlą jest obiekt zajmowany przez Galerię EL