Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Adam i Ewa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Nie chodzi o to, aby podstawić zupę pod nos, ale nauczyć życia". Dom dziecka czekają zmiany

13.09.2016, 10:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
"Nie chodzi o to, aby podstawić zupę pod nos, ale nauczyć życia". Dom dziecka czekają zmiany
fot. Ryszard Biel

Przepełnione, duże domy dziecka w ciągu najbliższych lat mają zniknąć. To efekt zmiany przepisów. Jak do zmian przygotowują się placówki w Elblągu? Czy zmiany będą widoczne tylko na papierze?

Wielkie domy dziecka mają zniknąć z Polski za cztery lata. Ich miejsce zajmą kameralne placówki, w których będzie nie więcej niż 14 wychowanków i to powyżej 10 roku życia. Młodsze dzieci mają trafiać do rodzin zastępczych i zawodowych, pogotowia rodzinnego lub rodzinnych domów dziecka. Takie są założenia nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej. Większość placówek już przygotowuje się na ich wejście w życie.

Wiadomo, że nikt nie zbuduje w tym celu kilka domków jednorodzinnych dla naszych podopiecznych, na to nie stać samorządów

- przyznaje Barbara Nalińska, dyrektor Socjalizacyjnej Całodobowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Elblągu.

Jakie więc zmiany czekają elbląską placówki opiekuńcze? Jeśli chodzi adresy, niewielkie. Placówki zostaną w tych samych siedzibach, przy ulicach: Chrobrego i Mazurskiej. Budynki jednak zostaną podzielone na sześć mniejszych jednostek, tzw. czternastek. Pierwsze dwie już funkcjonują. Zostały wydzielone z obiektu przy ul. Chrobrego.

W takich warunkach można mówić o pracy na więziach, a tylko taka praca wychowawcza ma sens. Tylko wtedy osiągnie się jakieś sukcesy, gdy dziecko poczuje, że komuś na nim zależy. W dużej grupie dzieci, dużej grupie wychowawców, takie rzeczy nie mogą się udać. Dlatego też odchodzi się od tych wielkich instytucji. Już nie są potrzebne placówki z paniami kucharkami, które podstawią zupę mleczną pod nos. Tylko placówki, które przygotują tę młodzież do samodzielnego życia

- przekonuje Monika Józefowicz, wicedyrektor domu dziecka.

Dyrekcja domu dziecka nie ma wątpliwości, że nowe przepisy, wprowadzają dobre rozwiązania.

Jak się wchodzi do takiej "czternastki" to widać, że to już nie jest taka placówka. Oni sobie tam sami rządzą. Mnie cieszą takie rzeczy. Kiedy widzę obrazek, że jeden chłopiec do drugiego mówi "Słuchaj, zostawmy ten makaron na jutro, dolejemy do niego mleka i zrobimy sobie zupę mleczną" to o to w tym wszystkim chodzi. Aby te dzieci, kiedy opuszczą placówkę, nie były przysłowiowymi sierotkami bożymi, które nie wiedzą jak się gotuje rosół i wydaje im się, że jajko występuje w postaci jajecznicy. Im szybciej podzielimy się na te "czternastki", tym większa korzyść dla naszych wychowanków

- przekonuje Barbara Nalińska.

Docelowo w mieście powstanie sześć takich placówek. Kolejne dwie, w budynku przy ul. Chrobrego i następne dwie przy ul. Mazurskiej. Dyrekcja domu dziecka nie ukrywa, że na ten cel potrzebne będą pieniądze, chociażby na wykonanie prac remontowych.

- Jesteśmy w fazie planowania, ale to też wymaga "błogosławieństwa" ze strony wojewody. Teraz pytanie, kiedy miasto podejmie pierwsze konkretne kroki - dodaje Nalińska.

Tematem przygotowań do zmian w działalności elbląskich placówek opiekuńczych zainteresowali się elbląscy radni, podczas wczorajszej Komisji spraw społecznych i samorządowych, która odbyła się w budynku przy ul. Mazurskiej. Dziwić może jedynie fakt, że mimo tego, iż radni mieli szereg pytań dotyczących obecnego funkcjonowania domu dziecka, żadne z nich nie dotyczyło sprawy pobicia 12-letniego wychowanka placówki, którą ostatnio ponownie zainteresowała się prokuratura w Kwidzynie.

Do tego tematów jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ zazu
    Wtorek, 13.09

    ani słowa o tym co tam się dzieje, szkoda, że tylko jedno medium elbląskie się tą sprawą zajmuje, cała reszta chowa głowy w pisek i udaje, że problemu nie ma

  2. 2
    +6
    ~ pack
    Wtorek, 13.09

    To dziennikarz info był chyba na innym posiedzeniu komisji! Radny Turlej na facebooku pisze coś całkiem innego. Były pytania do dyrektorki Domu Dziecka o te wszystkie brudy, które ona chce schować.

  3. 3
    +7
    ~ El
    Wtorek, 13.09

    To dlaczego w tym temacie milczenie ,,,,Elblazanie ChCĄ a nawet powinni wiedzieć ,zmowa dyrektorska? Wstyd....przesiedzieć ,cichutko..a gdzie troska o dzieci...

  4. 4
    +8
    ~ wstyd
    Wtorek, 13.09

    Telewizja pokazało program a w nim co się dzieje w Elblągu i nadal dyrektor nie zwolniona ,co kleju nie można rozpuścić.Gdzie honor .

  5. 5
    +2
    ~ Wiki
    Środa, 14.09

    To są dobre zmiany ale zapytam,co z Paniami kucharkami tak niepotrzebnymi które pod nos podstawiają tę zupe mleczna?W domach też rodzice pod nos podstawią obiadek.One pracują tam bardzo ciężko i się starają aby dzieci dostaly ciepły posiłek,prwdziwy domowy obiad.To jak one sie czują?Pomyslał ktoś o tym?

  6. 6
    0
    ~ Gosia
    Środa, 14.09

    Projekt sam założenie o przyszłości dzieci i mniejsze grupy wychowawcze sa znakomitym pomysłem ale to co Pani powiedziała ze Panie kucharki sa niepotrzebne to tylko świadczy o jej egoizimie,praca państwowa to niech kucharkom zapewni prace w szkole lub przedszkolu a nie kobiety na bruk wypuścić najlepiej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0225210189819