W Galerii El odbyła się konferencja ekologiczna w ramach Międzynarodowych Spotkań Młodych Twórców i Badaczy z Miast Partnerskich Elbląga.
Z inicjatywy prezydenta przez niespełna dwa tygodnie młodzież z wielu krajów i miast, z którymi nasze miasto utrzymuje współpracę uczestniczyło w zgrupowaniu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Młodzież o zainteresowaniach artystycznych i ekologicznych uczestniczyła w warsztatach plastycznych oraz przyrodniczych prowadzonych przez malarza, fotografika oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego: ornitologa, oceanografa, meteorologa. Młodzież ponadto zwiedziła Malbork, Kwidzyn, Trójmiasto oraz nasze miasto.
Podsumowaniem dwutygodniowej przygody była konferencja, której towarzyszyła wystawa prac malarskich i fotograficznych uczestników Międzynarodowych Spotkań. Swoje rozważania i przemyślenia przestawił dr Michał Goc z Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiając temat o „Presji kormorana czarnego na Mierzei Wiślanej”. O wiele większe zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził niezwykle żywy i aktualny temat ostatnich kilkunastu miesięcy „Wpływ ewentualnego przekopu Mierzi Wiślanej na ekosystem Zalewu Wiślanego” autorstwa dr Urszuli Janas z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. O swojej działalności ekologicznej i prac badawczych swoim rówieśnikom opowiadali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
Spotkanie zakończyły wystąpienia uczestników Międzynarodowego Spotkania, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami badawczymi z dziedziny ornitologii, ekologii i fotografii. Zorganizowana konferencja, co warte podkreślenia prowadzona była w języku angielskim, dzięki czemu elbląscy uczniowie mieli niebywałą okazję podszlifowania w mowie tego międzynarodowego już języka.
Przypomnijmy, pomysł na organizację tego wyjątkowego i ciekawego obozu zgłosił prezydent Elbląga Henryk Słonina podczas I Konferencji Miast Partnerskich w Elblągu zorganizowanej w dniu wejścia Polski do UE. Na organizację spotkania miasta uzyskało finansowe wsparcie z Unii Europejskiej. Spotkanie finansowane zostało w dużej części ze środków PHARE w ramach Euroregionu Bałtyk, a także ze środków samorządu elbląskiego. Całkowity koszt Międzynarodowego zgrupowania wyniósł 25,7 tys. EUR, a dofinansowanie unijne wyniosło 20,3 tys. EUR.