W Urzędzie Miejskim dziś, 23.01, odbyła się konferencja prasowa dotycząca elbląskiej oświaty. Podczas spotkania zostały przekazane dziennikarzom informacje nt. reorganizacji elbląskich szkół tj. Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich oraz Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1. Jakie kroki planuje podjąć miasto?
W konferencji wzięli udział wiceprezydent Elbląga Bogusław Milusz oraz Dyrektor Departamentu Edukacji Iwona Mikulska. Mówili oni o łączeniu szkół oraz przedstawiali dane statystyczne.
Sytuacja elbląskiej oświaty, nie jest beznadziejna, jest trudna, dlatego tutaj jesteśmy, żeby podejmować pewne działania, które będą zmierzały w kierunku jej racjonalizacji. W najbliższym roku szkolnym 2015/2016 po wstępnej analizie sytuacji ilościowej, finansowej oświaty elbląskiej planujemy ten rok szkolny z pewnymi ruchami
– na wstępie zaznaczył wiceprezydent Milusz
Władze miasta planują w najbliższym roku szkolnym połączenie dwóch szkół tj. Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich z Zespołem Szkół Gospodarczych. Nie będzie to likwidacja szkoły, a jedynie reorganizacja. Podczas konferencji Milusz zauważył, że ZSG ma w swojej ofercie, kierunki takie jak ma ZST-H, więc naturalną rzeczą jest ich połączenie. Dodał również, że w szkole przy ul. Królewieckiej dwa lata temu zakończyła się realizacja projektu unijnego, za pomocą którego szkoła została wyposażona w bardzo dużą ilość nowego sprzętu, pomocy dydaktycznych, powstały nowoczesne pracownie. Wartość projektu była na przeszło 9 milionów złotych.
- Drugim ruchem związanym z racjonalizacją, jeżeli chodzi o reorganizację szkół elbląskich tj. stworzenie na Zawadzie, z dwóch istniejących do tej pory szkół czyli Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1, jednego wspólnego zespołu czyli Zespołu Szkół nr 3 w Elblągu. Organizacyjnie te szkoły, o których mówię będą w tym samym budynku, będą miały swoje zajęcia. Będzie ta struktura monolitem, jednym zespołem – dodał wiceprezydent.
Władze miasta spotkały się ze wszystkimi radami pedagogicznym poszczególnych szkół. Poinformowali ich o swoich planowanych działaniach. Wiceprezydent zapewniał, że zaopiniowano te ruchy pozytywnie. W przypadku utworzenia Zespołu Szkół nr 3 był wymóg formalny, aby takie opinie uzyskać.
- Racjonalizacja placówek oświatowych w Elblągu podyktowana jest przede wszystkim danymi demograficznymi. Na przestrzeni lat patrząc na rok 2007/2008 do obecnego roku szkolnego, odnotowaliśmy spadek uczniów o 4180 uczniów. Chciałabym Państwu przypomnieć, że wraz za uczniem idą pieniądze, idzie subwencja z budżetu państwa. Idąc za tym im bardziej spada liczba uczniów, tym mniejsza subwencja podstawowa, w okresie podstawowym jest przekazywana do budżetu Gminy Miasto Elbląg - poinformowała Iwona Mikulska
Wraz ze spadkiem liczbowym uczniów również spada liczba oddziałów tworzonych w elbląskich szkołach. Pomimo tego, że w bieżącym roku szkolnym do szkoły poszły 7 latki i 6 latki z pierwszego półrocza, to miasto odnotowało spadek o 2 oddziały w porównaniu do roku ubiegłego.
W Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich w 2005 roku liczba uczniów wynosiła 666, a obecnie jest ich tylko 254. Natomiast jeżeli patrząc na dane statystyczne Szkoły Podstawowej nr 9 liczba uczniów utrzymuje się od lat na zbliżonym poziomie, jednak w Gimnazjum nr 1 w roku szkolnym 2007/2008 było 378 uczniów, na chwilę obecną jest ich zaledwie 164.
Przy reorganizacji wszystkich wyżej wymienionych placówek szkolnych nie ma mowy o zwolnieniach. Nauczyciele ZSTH wraz ze swoimi uczniami przejdą do ZSG, natomiast pracownicy administracyjni i obsługi otrzymają propozycje pracy w innych placówkach oświatowych. Natomiast połączenie szkół na Zawadzie spowoduje lepsze wykorzystywanie kadry pedagogicznej, ponieważ nauczyciele będą mogli nauczać zarówno w szkole podstawowej, jak i gimnazjum.
Warto zauważyć, że budynek Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1 potrzebuje pilnej termomodernizacji. Od wielu lat nie był prowadzony tam remont. Dzięki połączeniu tych szkół łatwiej będzie można pozyskać środki unijne z nadchodzącej perspektywy.
Miasto planuje powołać również zespół ekspertów, którzy będą zorientowani w każdych poziomach nauczania i za pomocą ich pracy będzie można podejmować kolejne działania dotyczące elbląskiej oświaty, ze względu na widoczną tendencje spadkową uczniów na przestrzeni kolejnych lat.
Szacunkowe oszczędności wynikające z reorganizacji szkół sięgną około 1 mln 300 tys. złotych za cały rok 2016.
Ekspercci jako kto? alibi dla likwidatorki ? Zarty.
A dla mnie to podobały się następująca struktura szkół: 8 letnie podstawówki, a później jak ktoś chciał się uczyć to; zawodówki, technika i ogólniaki. Jak ktoś chciał zdobyć zawód to go zdobywał w szkole zawodowej lub technikum.i mógł pójść do pracy. Po ogólniaku lub technikum można było studiować. Po co te gimnazja?
A reorganizacja CSB da rocznie 1 mln 500 tyś. złotych oszczędności.
"Miasto planuje powołać również zespół ekspertów, którzy będą zorientowani w każdych poziomach nauczania i za pomocą ich pracy będzie można podejmować kolejne działania dotyczące elbląskiej oświaty, ze względu na widoczną tendencje spadkową uczniów na przestrzeni kolejnych lat. " to będą eksperci od likwidacji ? Kto sie na to zgodzi? Co za piękny przekaz medialny. Gratuluję państwu M.M.
Jak długo nasze dzieci będą uczyły się w przepełnionych klasach-ilość uczni i na dwie zmiany. Na dodatek tornistry dzieci są tak ciężkie że dorosły czuje ciężar.
Pan milju sz jako prezydent to pomyłka , jako dyr,szkoły w nowak owie też nie wykonał planu, teraz chce naprawiać szkolnictwo jak mówi kolega z wf trener młodzieży olimpii ,kierownik stadionu za torami, dobrze że tam nie ma nic do powiedzenia bo też by zredukował ilość grup młodzieży w olimpii,trzeba gonić takich prezydentów elbląga .
No, to władza zaczęła zarządzanie od likwidacji....a miało być tak pięknie. Wilka wyzywano od likwidatorów, ale ci teraz to LIKWIDATORZY, którym nikt nie dorówna.
niedługo znów trzeba będzie zamknąć kolejne szkoły, bo młodych ludzi już tu prawie nie ma a starzy do szkoły chodzić nie muszą (większość emerytów chodzi do pracy , ale nie po to by pracować ,ale po to by oprócz emerytury brać pensyjkę)
Jeżeli to ma być sposób na zmniejszenie wydatków na oświatę to jakaś kpina. No i już oświata po reorganizacji.
No może i dobrze prawi.Nauczycieli emerytów,księgowe emerytki do domu i etaty się znajdą.