W okresie letnim ze względu na urlopy, do stacji krwiodawstwa zgłasza się mniej chętnych. Najcenniejszy dar, jakim jest krew, w czasie wzmożonych wypadków może uratować niejedno życie. Centrum Krwiodawstwa apeluje o honorowe oddawanie krwi. W Elblągu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zmajduje się przy ulicy Bema 80.
Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa, zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji honorowego oddawania krwi. Akcja ta odbywa się dzisiaj przy al. Piłsudskiego w Olsztynie w godzinach między dziewiątą, a trzynastą.
- Zachęcam wszystkich tych, którzy nie są obojętni na ludzkie cierpienie, do oddania krwi. Nigdy przecież nie wiadomo czy kiedyś to my nie będziemy jej potrzebowali – podkreśla Marian Podziewski.
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Bema 80 w Elblągu również można oddać honorowo krew.
- Tak samo jak w pozostałych miastach Polski, tak i u Nas w okresie letnich wakacji do naszego Centrum zgłasza się mniej dawców. Paradoks sytuacji polega na tym, że przez liczne wypadki krew w tym czasie jest najbardziej potrzebna – podkreśla Barbara Słodownik, pielęgniarka koordynująca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu. - W naszym Centrum ludzie dobrej woli mogą codziennie od godziny 7 do 12 zarejestrować się na honorowe oddanie krwi. W ramach „rekompensaty” do końca sierpnia otrzymają od nas darmową krewkartę oraz standardowo osiem tabliczek czekolady i inne gadżety.
Krewkarta jest niezbędna dla osób niepełnoletnich lub posiadających nowy dowód osobisty. Dzięki niej w razie jakiegokolwiek wypadku lub pobytu w szpitalu odpowiednie organy medyczne będą mogły bez marnowania cennego czasu określić grupę krwi pokrzywdzonego. Każdy z nas bez względu na wiek, płeć, czy stopień ryzyka zawodowego powinien posiadać swoją "Identyfikacyjną kartę grupy krwi”.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ, ZANIM ODDASZ KREW
Obecnie w Polsce krew można oddawać w stacjach krwiodawstwa stacjonarnego (np. punkt pobierania krwi) i mobilnego ( np. autokary). Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi co stanowi około 10% zawartości układu krwionośnego. Mężczyźni krew mogą oddawać sześć razy w ciągu roku, kobiety natomiast tylko cztery. Zanim krew zostanie zakwalifikowana do procesu transfuzji, musi przejść szereg badań wykluczających obecność zakażenia krętkiem bladym (kiła), HIV, WZW typu B i C (wirusowe zapalenie wątroby).
Jako przyszły dawca krwi, nie możesz:
- mieć mniej niż 18 lat i więcej niż 65 lat, ponadto ważyć mniej niż 50 kg,
- czuć się źle w dniu zabiegu, wykazywać jakichkolwiek objawów kataru siennego, poddawać się leczeniu stomatologicznemu,
- mieć kontaktu z zakaźnie chorym – w czasie odpowiadającym okresowi inkubacji choroby, zaś
w przypadku kiedy jest on nieznany – wówczas przez cztery tygodnie,
- w określonych przypadkach absolutnie nie można oddać krwi – jeżeli przechodziłeś/as żółtaczkę, było odpowiednie zalecenie mówiące o koniecznej rezygnacji z dawstwa krwi, choroby układu krążenia (nadciśnienie), dolegliwości ze strony serca, zawał, duszności, udar mózgu, choroby skóry, wysypka, uczulenia, astma, choroby krwi i naczyń krwionośnych, choroby nerek, cukrzyca, padaczka, nowotwór, gruźlica, przedłużone krwawienia, toksoplazmoza oraz choroby nerwowe,
- kobieta nie może być w ciąży przez ostatnie 12 miesięcy, miesiączkować cztery dni przed
i po zabiegu
Ponadto:
- przez ostatnie trzy dni nie przyjmowałeś/as lekarstw z aspiryną,
- przez ostatnie siedem dni nie przechodziłeś/as jakichkolwiek małych zabiegów chirurgicznych
(w tym również ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe zęba)
- przez ostatni miesiąc nie chorowałeś/as, gorączkowałeś/as powyżej 38 stopni Celsjusza,
- przez ostatni miesiąc nie szczepiłeś/as się,
- przez ostatnie sześć miesięcy ciężko nie chorowałeś/as, nie przebyłeś/as operacji lub wypadku, przekłuwać uszu lub innych części ciała, przebywać w areszcie lub więzieniu, otrzymywać transfuzji krwi, przebywać w Afryce Środkowej, Zachodniej lub Tajlandii, mieć wykonywanego tatuażu, akupunktury (z wyjątkiem akupunktury wykonywanej przez lekarza jałowymi igłami), przechodzić zabiegu endoskopowego, mononukleozy zakaźnej, mieć przypadkowego kontaktu z krwią ludzką; partner życiowy bądź seksualny oraz członkowie rodziny mieszkający wraz z dawcą przechodzić wirusowego zapalenia wątroby
Przed oddaniem krwi pamiętaj:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy: wypić około 2 litrów płynów (soki, woda mineralna), wykluczyć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (np. mleko, kiełbasę, masło, śmietanę, tłuste mięso, jajka, potrawy ostro przyprawione),
- wyspać się
Bezpośrednio przed oddaniem krwi:
- zjedź lekkie śniadanie (np. ciemne pieczywo, chudą wędlinę, ser biały, dżem),
- nie przychodź na oddanie krwi pod wpływem alkoholu,
- nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli jesteś przeziębiony lub przyjmujesz leki,
- nie pal papierosów co najmniej jedną godzinę przed zabiegiem,
- zabierz ze sobą dowód osobisty.
Czy jeśli oddam krew poinformują mnie jaką posiadam grupę krwi?
sądząc z pytania to zero
Bo? Jak coś cię swędzi to się podrap a nie wypowiadaj !
Tak poinformują ;)
a za ile
"Tak poinformują ;)" Dzięki za odpowiedź. Super, czyli zamiast iść na zwykłe badanie aby ustalić grupę krwi, lepiej jest iść oddać krew i pomóc potrzebującym a przy okazji dowiedzieć się jaką się ma grupę.
~ ?: "a za ile" możesz uratować komuś życie, to nie wystarczy? A jeśli nie to odpowiedź widnieje w tekście :) "...W ramach „rekompensaty” do końca sierpnia otrzymają od nas darmową krewkartę oraz standardowo osiem tabliczek czekolady i inne gadżety."
Ja dziś oddałem. Trafiłem na "promocję" tj. bezpłatne wyrobienie krewkarty dla każdego kto odda w sierpniu krew... do tego czekolada i nawet smyczki daja...
Świetna promocja przez info ,tak mało się nagłaśnia tego typu akcje pomocowe,Podziękowania dla wydawcy
niestety większość krwi trafia do pijaków, którzy na swoje choroby "zapracowali" przez swe całe życie