W związku z ukazaniem się w dniu 10 marca 2011 r. na stronie internetowej „info.elbląg.pl” artykułu zatytułowanego „Sielanka i mieszkańcy protestują przeciwko budowie sądu” inwestor - Sąd Okręgowy w Elblągu, przesłał wyjaśnienia.
Biorąc pod uwagę duży niedobór powierzchni dla elbląskiego wymiaru sprawiedliwości, Prezydent Miasta Elbląga w styczniu 2007 r. po zasięgnięciu opinii urbanistów, wskazał nieruchomość położoną przy ul. Płk. St. Dąbka 21 jako lokalizację nowej siedziby sądu .
Na wniosek inwestora w dniu 19 kwietnia 2007 r. Rada Miejska w Elblągu, podjęła Uchwałę Nr VI/91/2007 r. w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości, po czym w dniu 7 grudnia 2007 r. Prezydent Miasta Elbląga decyzją Nr WG/GT/VII/72244-9/2007 ustanowił trwały zarząd w odniesieniu do nieruchomości, na których obecnie zaprojektowano siedzibę Sądu Rejonowego i Okręgowego.
W październiku 2008 r. inwestor rozpoczął procedurę dotyczącą przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wyłonił wykonawcę.
Pozwolenie na budowę zostało wydane w dniu 14 października 2010 r. Decyzja nr 523/2010 zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę została podpisana przez ówczesnego Naczelnika Wydziału Architektury i Planowania Przestrzennego – Panią mgr inż. arch. Barbarę Czajkowską, działającą z upoważnienia Prezydenta Miasta. Przedmiotowa decyzja została wydana po spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta z inwestorem, projektantem i przedstawicielami zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”.
Na spotkaniu projektant szczegółowo przedstawił koncepcję architektoniczną i omówił plan zagospodarowania terenu. W dniu 30 września 2010 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka” wniosła na piśmie swoje uwagi i zastrzeżenia do projektu, co do których inwestor złożył wyjaśnienia i przedstawił swoje stanowisko.
Z powyższego wynika, że planowanie inwestycji w tym miejscu trwa już 5 lat jednak Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka” dopiero we wrześniu 2010 r. po raz pierwszy, na spotkaniu w Urzędzie Miasta, wypowiadał się w obecności inwestora w przedmiotowej sprawie. Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka” nie podejmowali rozmów z Sądem Okręgowym w Elblągu w sprawie zmiany lokalizacji inwestycji.
Od decyzji w postaci pozwolenia na budowę odwołanie do Wojewody Warmińsko Mazurskiego złożyła Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sielanka” i 27 mieszkańców.
Wojewoda Warmińsko Mazurski, po rozpatrzeniu odwołania, w uzasadnieniu swojej decyzji Nr IGR.VII.7111-0003-078/10 z dnia 7 stycznia 2011 r. uznał, że projekt budowlany nie uwzględnia niezbędnej ilości miejsc postojowych. Według przepisów i wyliczeń powinno być ich 50, natomiast zaprojektowano 32 miejsca postojowe. W dniu 16 lutego 2011 r. projektant uzupełnił plan zagospodarowania terenu o brakujące miejsca.
Zarzut odwołujących się, dotyczący zaniechania przeprowadzenia oceny wpływu inwestycji na środowisko nie został uznany za słuszny, ponieważ inwestycja zgodnie z prawem nie wymaga uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Organ II instancji nie zaakceptował także zarzutów dotyczących likwidacji istniejących na terenie inwestora miejsc parkingowych, wykorzystywanych przez mieszkańców; w ocenie organu odwoławczego nie mogą być brane pod uwagę również inne żądania, dotyczące np. budowy przez inwestora placu zabaw, wykupu mieszkań czy analizy ruchu powietrza (przeciągów).
Organ II instancji stwierdził, że projekt budowlany nie narusza interesów osób trzecich. Na dzień dzisiejszy realizacja dokumentacji projektowo-kosztorysowej jest w fazie końcowej i nie ma możliwości zmiany lokalizacji nowej siedziby sądu.
Ponadto, należy zaznaczyć, że z uwagi na zaprojektowanie indywidualnego, niepowtarzalnego i nowoczesnego obiektu, będącego dominantą w śródmiejskiej zabudowie, realizacja tej inwestycji wzbogaci architekturę miasta i poprawi jego wizerunek.
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
Dorota Zientara
kolejny budynek nękania i represji !!!!!!!
bardzo ładny budynek :)
w końcu budynek o ciekawej architekturze we wsi Elbląg, powodzenia w realizacji !
bardzo dobrze tak trzymac niech w koncu zbuduja cos nowoczesnego a mochery niech przestana pokrzyjiwac razem z madrala szalachowskim
Będzie dodatkowa atrakcja w okolicy. Stuk, stuk, stuk w blacik od Laymana- rozprawę uważam za zamkniętą! Taki ,,drapacz chmur,, pozwoli też na ogarnięcie wzrokiem wioski a w wielu wypadkach świadek lub oskarżony będzie mógł wskazać palcem gdzie to było(punkt widokowy za opłatą sądową - 50 zł za 10 min.). Ale fajnie, że wreszcie zakryją te ponure podwórze. A ,,Cielanka,, niech wybuduje obok areszt i dzierżawi dla sądu.
Ciekawy budynek ale do centrum Warszawy. Zupelnie nie wpisuje sie w krajobraz Dabka i okolicznych blokow.
A Ty Aquarius znów płaczesz i marudzisz? Nie podoba się to się wyprowadź na wieś i będziesz miał spokój, kup sobie krowy i je paś.
Bardzo ładny budynek.Czy w Elblągu chcą tylko parterowe domki? Zastanówcie się wieśniacy!!!
Budynek prezentuje się super. Budować jak najszybciej. Takiej nowoczesnej architektury potrzeba w tym mieście jak najwięcej.
nowy elbląski Pawiak...