Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Imperialistyczni szpiedzy spalili fabrykę?

10.12.2010, 12:20:06 Rozmiar tekstu: A A A
Imperialistyczni szpiedzy spalili fabrykę?
Plakat z czasów stalinowskich, charakterystyczny dla ówczesnej szpiegomanii

„Sprawa elbląska” z czasów stalinizmu, najbardziej dramatyczne wydarzenie w dziejach powojennego Elbląga, do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Część jej mroków spróbuje odkryć Tomasz Gliniecki podczas wtorkowego spotkania w ramach Kawiarenki Historycznej "Clio". 

Wciąż nie wyjaśnione zostały przyczyny pożaru z 1949 roku, a skutki rozpętanego śledztwa i następnie procesów sądowych, prowadzonych przez specjalne sądownictwo wojskowe, uderzyły w ogromną liczbę elblążan. Pierwsze aresztowania rozpoczęły się jeszcze w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej. Władze uznały pożar za działanie dywersyjne „imperialistycznych sił”. Aresztowano nie tylko domniemanych sprawców z Zakładów Mechanicznych, ale i ogromną grupę elblążan, którzy nie mieli z tym przedsiębiorstwem nic wspólnego.
 
Przesłuchania objęły wszystkich, którzy z jakichkolwiek powodów „cieszyli się” zainteresowaniem miejscowych służb bezpieczeństwa: przeszłość przedwojenna, działalność okupacyjna, zajmowane stanowiska, przynależeli do grup reemigracyjnych. Szczególnie dotyczyło to reemigrantów z Francji. Sprawa elbląska posłużyła do lokalnego rozprawienia się z „niepraworządnymi” elementami w mieście. Epoka pionierskiego Elbląga, pełnego entuzjazmu pomimo nowego systemu, została zamknięta.
 
 W wymiarze krajowym stała się tzw. „straszakiem elbląskim”. Najbardziej tragiczne skutki dosięgły osoby uznane przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego za winne pożaru: trzy wyroki śmierci, kilka wieloletnich kar więzienia.
 
Sprawę elbląską przypomni Tomasz Gliniecki, który prowadził w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Braki w oficjalnej dokumentacji śledztwa i materiałów sądowych, z którymi się zetknął, zrodziło pasję możliwie pełnego poznania okoliczności wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z rezultatami dotychczasowych poszukiwań.
 
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zapraszają na spotkanie miłośników historii we wtorek, 14 grudnia, o godz. 17.30 do muzealnego budynku Gimnazjum. Wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz - Domino
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ arsen
    Piątek, 10.12

    W latach sześćdziesiątych byłem uczniem przyzakładowej szkoły ZMECH. Podczas odbywania praktyk w zakładach mechanicznych,słyszałem od starszych pracowników o pożarze hali nr.20.

  2. 2
    0
    ~ oj tak
    Sobota, 11.12

    moj ojciec mi opowiadal... mieszkalismy blisko tej hali - jak sie ogien rozniecil to luna byla tak ogromna a żar tak walił, że farba olejna na ramach okien dostała bąble. Coś strasznego. Potem UB-ecy latali po wszystkich domach wokół i węszyli, przeszukiwali i wzywali ludzi - na oślep... a może kogoś złapią. Znałem żonę człowieka, którego zamęczyli, pracowała w przychodni kolejowej na placu Grunwaldzkim jako pielęgniarka.. wspaniała kobieta. Może jeszcze żyje - napewno by wiele powiedziała.

  3. 3
    0
    ~ Cimafiej
    Sobota, 11.12

    Miałem 12 lat. We wrześniu 1948r. dostalismy mieszkanie przy ul.Grottgera 58/3. Był to kompleks wyremontowanych 5 czy 6 bloków przeznaczonch dla repatryjantów z Francji. Przypominam dzieci młodsze i w moim wieku rozmawiały po farncusku. Jeden z repatryjantów przywióżl nawet telewizor i opowiadał nam jak w tym okienku za szkłem wszustko się rusza jak w kinie. Nasza rodzina była jedyna w tym bloku, która pochodziła ze wszchodu. Pamiętam jak to się stało, nocne aresztowania sąsiadów. Mój ojciec miał w tym czasie w domu odznaczenia z Legionów i książki o Piłsudzkim, pracował własnie Zakładach Mechanicznych jako kasjer. Każdej następnej nocy matka nie spała. Ja pewnego dnia jak ojca nie było, wszystkie te książki i odznaczenia spaliłem w piecu.Zdawałem sobie sprawę, że ojca bym nie miał, gdyby Ubecy znależli je w domu.Póżniej jak ludzie na Grottgera szeptali, kogo zamęczono w więzieniu w Gdańsku.

  4. 4
    0
    ~ Heniek3d
    Wtorek, 14.12

    Ale teraz jest pojednanie. Teraz dawne "bohatery" jak tow. generał mają rzeszę wiernych obrońców a SLD powtarza ciągle co złego to nie my. Może my Polacy faktycznie zasługujemy na swój los ? Może to cecha Słowian którym raz wystarczy złamać kręgosłup by stali się potulnymi niewolnikami na wieki ? W końcu Rosjan Stalin z Leninem wymordował dziesiątki milionów (prawdopodobnie 45) a ciągle tęsknią i noszą ich portrety.

  5. 5
    0
    ~ Tomal
    Sobota, 19.02

    a moi rodzice sobie 5 lat posiedzieli za darmo ...Grottgera 54 ... letnie odwiedziny dziadków..~ Cimafiej ..pozdrawiam :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0331239700317