Nowopowstałe, jeszcze nie uruchomione, rondo u zbiegu ulic Nitschmanna, 3 Maja i Grobla Św. Jerzego, już wkrótce może nosić nazwę Ronda Sybiraków. Nazwę Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ma z kolei przyjąć most na rzece Elbląg w ciągu Alei Tysiąclecia. O tym, czy tak się stanie zdecydują elbląscy radni, którzy w przyszłym tygodniu zbiorą się na sesji Rady Miejskiej.
Powstałe w wyniku włączenia ul. Nitschmanna w ulicę Grobla Św. Jerzego i przedzielone torowiskiem tramwajowym rondo, z chwilą otwarcia prawdopodobnie przyjmie nazwę Ronda Sybiraków.
Z propozycją uczczenia pamięci wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu rodaków, w 70 rocznicę najintensywniejszych deportacji, wystąpił do Prezydenta Miasta Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu. Elbląski oddział zabiegał o nadanie imienia Sybiraków jednej z nowych ulic lub nadaniu nazwy „Matki Sybiraczki” rondu przy zbiegu ulic Niepodległości i Legionów.
Komisja ds. nadawania nazw Rady Miejskiej, poparła inicjatywę Związku Sybiraków, wskazując jednak, iż odpowiedniejszym do tego miejscem będzie nowe rondo w centralnej części miasta przy zbiegu ulic: Henryka Nitschmanna, 3 Maja i Grobli Świętego Jerzego. Jednym z argumentów jest bowiem znajdujący się w pobliżu obelisk „Sybiraka”.
Inny obiekt drogowy w mieście – most w ciągu Alei Tysiąclecia - ma z kolei przyjąć nazwę Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatywa narodziła się już 9 lat temu.
W 2001 r. - w momencie 100 rocznicy urodzin i Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego - z prośbą do Prezydenta Miasta o nadanie jednej z ulic w Elblągu nazwy ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wystąpił Klub elbląski Stowarzyszenie „Rodzina Polska”. Wówczas pomysł, który spotkał się z przychylnością Komisja ds. nadawania nazw, dotyczył zmiany nazwy ulicy Rycerskiej.
Wniosek Stowarzyszenia przeleżał w urzędniczych szufladach kilka lat. Dopiero dziś w ratuszu zdecydowano się, uczcić pamięć Kardynała Wyszyńskiego, nadając Jego imieniem most na rzece Elbląg.
Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) w swoim życiu dwukrotnie przebywał w Elblągu (w 1949 i 1957 roku).
Dość już kościelnych nazw w tym kraju. Chciałbym miec poczucie, że żyje w kraju świeckim, a za cholerę nie mam! Rondo Sybiraków, ok.
Proponuję nazywać ronda w jakiś logiczny sposób. Jest rondo Compigene, rondo Kaliningrad, to może zostać i nadawc nazwy rond nazwami miast partnerskich Elbląga? Np. rondo LEER, rondo Ronneby, albo rondo Tarnopol. Wtedy będzie to fajnie wyglądało. A przy okazji mieszkańcy miasta zapamiętają miasta partnerskie. Kto jest ZA???????
Most w ciągu Alei Tysiąclecia to już dawno powinno się rozbudować cały ten ciąg .Kichy i korki tak wygląda droga wylotowa z miasta.Ronda jestem na tak tylko jest ich za mało popieram dać nazwy miast partnerskich.Dlaczego nie buduje się ronda na skrzyżowaniu ulic Łęczycka ,Rawska ,Grottgera miejsce jest a ciągle w tym miejscu są cyrki takich miejsc jest więcej w Elblągu.
Co za mądrala wymyślił taki wyjazd z Ul Zw.Jaszczurczego w stronę Ratusza tj Grota Roweckiego .Wyjazd graniczy cudem a obok przejście dla pieszych do parku też jest niebezpieczne .Tu musi być światło inaczej jak dojdzie do wypadku pójdzie ktoś po rozum.
No właśnie - myślałem, że ronda w Elblągu będą nosić nazwy miast partnerskich... Dziwna zmiana planów... Brak konsekwencji.
rondo sybiraków ? a czemu nie rondo polonii w usa, albo rondo londyńczyków? Ciągła polityka historyczna. To jest bez sensu - a nazwy miast partnerskich, tak, ok! I zgadzam się - powinno być więcej rond w miescie!
Moja propozycja to Rondo im. Pazerności Czarnych.
Rondo Słoniny
a ja to uwazam ze martyrologia to u nas taka ze i w 200 lat po wojnie jak i 200 lat po zeslaniach jeszce beda zyc kombatanci wojenii a takze sybiracy pamietajacy czasy milosciwie nam panujacego ksiecia pana jak i milosciwie panujacej carycy katarzyny.A dodatkowo to niiektorym sybirakom to te wszystkie uprawnienia to bym pozabieral bo sa tacy co na zsylce z tego co sami sie chwala byli tylko kilka dni.
Bardziej odpowiednią nazwa tego miejsca byłoby min.Rondo gen.Nieczui Ostrowskiego ,zasłużonego dla Elbląga .