Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Dramatyczny apel lekarzy i pielęgniarek – Nie przenoście nam oddziałów!

12.10.2010, 10:31:31 Rozmiar tekstu: A A A
Dramatyczny apel lekarzy i pielęgniarek – Nie przenoście nam oddziałów!

Lekarze i pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu są zdesperowani trwającymi od 10 lat próbami marginalizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi w Elblągu. W wystosowanym do Prezydenta Elbląga liście otwartym zwracają się z apelem o odstąpienie od pomysłu przenosin Oddziałów Dziecięcych WSzZ do Szpitala Miejskiego.

- Nie zamierzamy dzielić odpowiedzialności za zdrowie i życie powierzonych naszej opiece pacjentów. Nie zamierzamy firmować swoimi nazwiskami tego absurdalnego przedsięwzięcia. Nie podejmiemy tam pracy w takich warunkach – zaznaczają lekarze i pielęgniarki Oddziału Dziecięcego szpitala wojewódzkiego.

Poniżej publikujemy pełną treść listu otwartego, który przesłany został m.in. do naszej redakcji.

"Elbląg, dn. 11.10.2010

List otwarty
lekarzy i pielęgniarek Oddziału Dziecięcego
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
do Prezydenta Miasta Elbląga


Zdesperowani, trwającymi od 10 lat próbami marginalizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi w Elblągu, uciekamy się do ostatecznego środka, jakim jest list otwarty do szerokiego gremium. Przez lata budowaliśmy ten system jak najlepiej, dostosowując się do nowoczesnych standardów wymaganych w medycynie. Dziś stajemy przed perspektywą zniszczenia naszych wysiłków. Dlatego nasz apel jest tak dramatyczny.

Od roku 1999 próbowaliśmy zapobiec przeniesieniu Oddziałów Dziecięcych WszZ do Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego, co się próbuje zrobić po szumnym szyldem stworzenia Nowoczesnego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem, a tak naprawdę ograniczy się do poszerzenia obecnie istniejącego tam oddziału i da Szpitalowi Miejskiemu przyczynek do dalszego funkcjonowania.

Wielokrotnie zwracaliśmy się do decydentów różnych szczebli, kierując pisma z merytorycznymi argumentami, niestety mimo poparcia Wojewódzkiego Konsultanta do spraw pediatrii, na żadne z nich nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Również nasze próby zorganizowania spotkania w tej sprawie, z udziałem dyrekcji obu szpitali nie powiodły się. W związku z tym nie wiemy nawet, kto jest pomysłodawcą tego projektu.

My ten projekt uważamy za ewidentnie zły, ponieważ w zdecydowany sposób pogarsza poziom dziecięcego lecznictwa zamkniętego. Możemy zadać Pani Dyrektor Gelert pytanie, czym kieruje się dzieląc oddziały na lepsze, godne pozostać w strukturach WSzZ i te gorsze, które trzeba usunąć i dlaczego Oddziały Dziecięce są tymi gorszymi.

Ale to Pan, Panie Prezydencie będzie odpowiadał za opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w Elblągu, bo Pan, podejmując decyzję o włączeniu Oddziałów Dziecięcych w struktury Szpitala Miejskiego, tę odpowiedzialność na siebie przyjmuje.

My, lekarze i pielęgniarki, zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym widzimy konieczność ciągłej poprawy systemu lecznictwa zamkniętego w Elblągu, szczególnie w zakresie pediatrii, która będąc przez ostatnie lata niczyją, została znacznie zaniedbana. Jesteśmy jak najbardziej za powstaniem nowoczesnego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem i Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci i SOR, których miasto nie posiada, ze scalonym Położnictwem i Oddziałem Intensywnej Opieki Noworodka, oraz Chirurgią Dziecięcą w jednym miejscu, ale nie widzimy tego w obecnych realiach 100-letniego budynku Szpitala Miejskiego, nie posiadającego nowoczesnej bazy diagnostycznej, powierzchni i warunków sanitarnych, koniecznych dla funkcjonowania Oddziałów Dziecięcych, pełniących na co dzień również rolę dziecięcego oddziału zakaźnego.

Chcemy wziąć udział w przygotowaniu takiego projektu i uczestniczyć w jego realizacji, jeśli znajdą się na to odpowiednie środki i zapadną poważne decyzje. Ale dzisiaj z pełnym przekonaniem mówimy NIE.

Nie zamierzamy dzielić odpowiedzialności za zdrowie i życie powierzonych naszej opiece pacjentów. Nie zamierzamy firmować swoimi nazwiskami tego absurdalnego przedsięwzięcia. Nie podejmiemy tam pracy w takich warunkach. Uprzedzamy, że trwając przy swojej decyzji, stanie Pan przed koniecznością zabezpieczenia opieki pediatrycznej w stu trzydziesto tysięcznym mieście i przyległej gminie, siłami oddziału dysponującego dwudziestoma łóżkami, z zatrudnioną tam dwójką pediatrów, który w obecnej chwili nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki nad chorymi dziećmi w trakcie dwóch ostrych dyżurów w tygodniu. Wielokrotnie w czasie tychże dyżurów, dzieci najciężej chore trafiały na nasz oddział na prośbę kierujących lekarzy pediatrów, w tym również pediatrów dyżurujących w Szpitalu Miejskim, ze względu na brak możliwości diagnostycznych. Pozostałe pięć dni w tygodniu ostry dyżur pełnią obecne oddziały przy WSzZ.

W załączeniu przesyłamy listę najistotniejszych warunków, jakich Szpital Miejski nie spełnia, a które są konieczne do funkcjonowania oddziałów dziecięcych, przynajmniej na takim poziomie, jaki zapewniamy w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

1. Szpital Miejski nie posiada wystarczającej powierzchni, aby zgodnie z obowiązującymi standardami zapewnić liczbę łóżek pediatrycznych, odpowiadającą liczbie łóżek, jakimi obecnie dysponuje Elbląg, z odpowiednim podziałem na łóżka niemowlęce, pediatryczne i bazę noclegową dla rodziców.
2. W ramach planowej restrukturyzacji niemożliwe jest stworzenie na poszczególnych oddziałach odpowiedniej ilości izolatek z odrębnymi, pełnymi węzłami sanitarnymi.
3. Szpital nie posiada centralnej dystrybucji gazów, nie ma tlenu i próżni na salach, czym w WSzZ dysponujemy przy każdym łóżku pacjenta.
4. Wiele pozostawia do życzenia baza diagnostyczna szpitala. Nie dopuszczalna jest praca na ostrych dyżurach bez pełnego dostępu do badań laboratoryjnych, diagnostyki bakteriologicznej i radiologicznej, w tym TK, USG, echokardiografii, w związku z tym niezbędne jest zabezpieczenie powyższej diagnostyki przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
5. Zdecydowanie pogorszy i opóźni diagnostykę konieczność transportowania, często ciężko chorych i nieprzytomnych dzieci na badania niedostępne w Szpitalu Miejskim. Zaistnieje również konieczność zabezpieczenia medycznego tego transportu, często w trybie pilnym i dyżurowym. W obecnej chwili całą bazę diagnostyczną posiadamy na miejscu, nie mówiąc już o bezpośrednim dostępie do lądowiska dla helikoptera, w sytuacjach wymagających transportu do ośrodków specjalistycznych.
6. W Szpitalu Miejskim nie są dostępne na miejscu konsultacje specjalistyczne: okulista, laryngolog, neurolog, dermatolog, psychiatra. Nawet zabezpieczenie tych konsultacji przez Szpital Wojskowy, zdecydowanie wydłuży diagnostykę, szczególnie w sytuacjach nagłych.
7. Przy oddziale dziecięcym brak jest warunków lokalowych na stworzenie Izby Przyjęć dziecka z salą obserwacyjną, zapleczem leczniczym i możliwością podjęcia akcji reanimacyjnej oraz pełnym węzłem sanitarnym.
8. Brak możliwości stworzenia w/g obecnie obowiązujących standardów Oddziału Niemowlęcego, z przeszklonymi boksami, stanowiskami do pielęgnacji i kąpieli niemowląt na każdej sali, z toaletami dla rodziców, w tym oddzielnymi dla rodziców dzieci chorych zakaźnie.
9. Brak kuchni mlecznej.
10. Nie do przyjęcia jest, w sytuacji istnienia jedynego Oddziału Dziecięcego w Elblągu, zabezpieczenie przez jednego lekarza dyżuru pediatrycznego i noworodkowego jednocześnie.
11. Nie planuje się scalenia Położnictwa i przeniesienia Oddziału Intensywnej Opieki Noworodka, które mają pozostać w strukturach WszZ, co całą koncepcję powstania Centrum Opieki nad Matka i Dzieckiem stawia pod znakiem zapytania.
12. Obawiamy się, że środki finansowe, wciąż oddłużanego Szpitala Miejskiego, nie pozwolą na leczenie i diagnozowanie dzieci według najnowszych standardów.
13. Szpital Miejski nie posiada miejsc rezydenckich do kształcenia przyszłych pediatrów, co nie pozwoli na kontynuowanie rezydentur przez sześciu obecnie specjalizujących się lekarzy, co w zdecydowany sposób osłabi nasze możliwości kadrowe i w przyszłości pozbawi miasto lekarzy specjalistów.

Panie Prezydencie, żądamy poważnego potraktowania naszego apelu. W obliczu nadchodzących wyborów, mamy nadzieję, że Pan i Ci, którzy będą w nich uczestniczyli, jak również wyborcy, zrozumieją, że mamy dobre intencje. Że nie chodzi nam o własny interes, ale o dobro i bezpieczeństwo dzieci, oddanych nam pod opiekę. Czy tylko dlatego, że nie potrafią one się za siebie ująć, mają być w Elblągu obywatelami ostatniej kategorii? Owszem, potrzebnymi, wręcz koniecznymi w charakterze dodatków, dodających splendoru politykom na wyborczych plakatach, czy w trakcie akcji typu "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", ale na co dzień zepchniętymi do warunków urągających zasadom nowoczesnej medycyny, bezpieczeństwa i higieny?

Dlaczego ludzie, którzy służbie publicznej powinni być oddani, podejmują decyzję, za które dzieci zapłacą swoim zdrowiem, a niejednokrotnie być może życiem? Prosimy o ich zweryfikowanie. W przeciwnym wypadku powiedzcie Państwo jasno nam i społeczeństwu miasta Elbląga, że jesteście gotowi ponieść za to odpowiedzialność".

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ czyt
    Wtorek, 12.10

    a co ma Prezydent miasta do przenosin oddziałów ze szpitala wojewódzkiego, którego nie jest włodarzem tylko wojewoda bądź marszałek. To pytanie chyba nie pod ten adres

  2. 2
    0
    ~ qwe
    Wtorek, 12.10

    To pani Gelert czyje reprezentuje interesy Szpitala Miejskiego - jako radna i przewodniczaca komisji zdrowia przy prezydencie Słoninie, czy interesy szpitala wojewódzkiego - jako dyrektor podległa marszałkowi województwa. CZY TO NIE JEST KONFLIKT INERESÓW?

  3. 3
    0
    ~ wer
    Wtorek, 12.10

    co z tego ze oddzialy dzieciece sa w szpitalu wojewodzkim jak opieka nad dziecmi jest beznadzejna

  4. 4
    0
    ~ POirytowany
    Wtorek, 12.10

    To właśnie prezydent z uporem maniaka próbuje uzasadniać byt szpitala na Żeromskiego. Głośno reklamuje, nowoczesny szpital, centrum opieki nad matką i dzieckiem /chwytająca za serce nazwa/, a całą prawdę opisały panie pielęgniarki. A prezydent jeszcze dodatkowe przejmuje szpital wojskowy - mania wielkości i nic więcej...

  5. 5
    0
    ~ lotnik305
    Wtorek, 12.10

    Interesująca w tej sprawie jest rola pani Gelert,ciekawe po czyjej jest stronie?.Prezydent Słonina odcina miasto od świata ale też od opieki zdrowotnej.Czas na zmiany!.

  6. 6
    +1
    ~ Janina
    Wtorek, 12.10

    Choremu nie są potrzebne normy, procedury i standardy, przeszklone boksy i inne udogodnienia, choremu jest potrzebny dobry lekarz i dobra pielęgniarka, moja 86 letnia, bardzo schorowana Mama leży właśnie w szpitalu na Związku Jaszczurczego, jutro będzie wypisana. Chylę czoło przed lekarzami i pielęgniarkami z w/w szpitala którzy nie mają przeszklonych boksów a mają za to stare nieszczelne okna i pewnie ten szpital nie trzyma żadnych norm i standardów, tam jednak czuje się to, że pacjent jest najważniejszy, a nie rozpoczęte kariery, jest to jedyny szpital do którego zawożąc Mamę wiem, że oddaję Ją w najlepsze ręce dobrych lekarzy i pielęgniarki, pozdrawiam serdecznie.

  7. 7
    0
    ~ jjj
    Wtorek, 12.10

    w szpitalu wojewodzkim sa partacze a nie lekarze wiec czy to ma znaczenie czy ten szpital istieje czy nie,pozytywna opinia dla szpitala miejskiego tam pacjenta traktuje sie godnie i ma sie tam opieke profesjonalna

  8. 8
    +1
    ~ ArnnoldUPR
    Wtorek, 12.10

    nie wiedzialem ze w publicznych szpitalach mozna zarobic taka kupe szmalu - zajrzyjcie na oswiadczenie majatkowe p. Gelert

  9. 9
    0
    ~ wiemmem
    Wtorek, 12.10

    A co ma Prezydent Słonina do szpitala? to nie leży w jego kompetencjach i nie może, a nawet nie ma prawa ingerowac! A co do p. Gelert to jest z PO

  10. 10
    0
    ~ go
    Wtorek, 12.10

    Lekarze oddziału dziecięcego w szpitalu wojewódzkim na swoje \"nazwiska\" niestety muszą dużo popracować. Niestety prawdą jest to, że oddział ten jest lepiej wyposażony od szpitala miejskiego, lecz kadra lekarzy jest znacznie lepsza w szpitalu miejskim. To tu pracują \"nazwiska\". Sposób opieki lekarzy jak i pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego (pretensjonalne nastawienie do pacjenta) pozostawia wiele do życzenia. Może sytuacja sprzętowa się odmieni i górą będzie szpital miejski. Albo inna propozycja - przenieść kadrę ze szpitala miejskiego na te same stanowiska do szpitala wojewódzkiego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


5.1083118915558