Czego używano, zanim wynaleziono papier toaletowy? Czym czyszczono paznokcie? Jak wyglądała łyżeczka do czyszczenia uszu? Na te pytania odpowiada jedna ze Muzealnych Skrzyń. A informacji wziętych z życia minionych stuleci jest znacznie więcej, bo tematów skrzyń jest aż dziesięć. Historia bez wkuwania podręczników rodem z monografii ? Teraz to możliwe. Wszystko zależy od chęci i kreatywności nauczyciela, bo niezbędne materiały już są.
Muzeum Arechologiczno -Historyczne w Elblągu po raz drugi pozyskało środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt pn. „Skrzynia pełna tajemnic”. Jest to pierwszy i prawdopodobnie nadal jedyny tego typu projekt w Polsce. W 2009 roku skrzynie wypożyczono 28 razy do różnych szkół działających w Elblągu i okolicach. Skorzystało z nich 3313 uczniów na 275 lekcjach. Wiele wskazuje na to, że w tym roku zainteresowanie projektem będzie jeszcze większe.
Celem „Skrzyni pełnej tajemnic” jest próba zmiany nauczania historii od strony jedynie bitew, dat wydarzeń politycznych i dokumentów pisanych. Pomysłodawcy projektu pragną pokazać, że źródła materialne również mogą służyć pomocą i bardziej interesować uczniów niż sucha notatka w podręczniku.
Oprócz wsparcia działań edukacyjnych w szkołach, projekt zakłada również przygotowanie uczniów do wizyty w Muzeum oraz wstępną naukę "czytania" obiektów poprzez umożliwienie nauczycielom historii wypożyczania z Muzeum specjalnych zestawów o nazwie "Muzealna skrzynia".Każdy z przygotowanych zestawów zawiera bogaty zestaw kopii zabytków, wydawnictwa książkowe, mapy, przykładowe scenariusze zajęć oraz zestawy kart pracy dla uczniów.
Skrzynie to przede wszystkim sposób albo – jak powiedział elbląski historyk Leszek Sarnowski - pretekst na nietypową, żywą lekcję historii. Znajdą w nich coś dla siebie zarówno miłośnicy starożytności, jak i średniowiecza. Pozwolą one poznać życie codzienne rzymskiego legionisty i wikińskich rzemieślników. Uczniowie dzięki kufrom będą mogli zobaczyć i dotknąć przyrządy higieniczne z różnych epok historycznych, poznać kulturę materialną mieszkańców średniowiecznego miasta czy odkryć świat Mennonitów – dawnych mieszkańców Żuław.
Skrzynie mogą wypożyczać nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół z terenu miasta Elbląga oraz powiatu elbląskiego. Okres wypożyczenia jednej skrzyni wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Jedyny koszt ponoszony przez placówkę to koszt transportu skrzyni od i do Muzeum.
Szczegóły dotyczące wypożyczenia i rezerwacji skrzyń znajdują się tutaj .
Wszelkie informacje zarówno o samych skrzyniach jak i pozostałej ofercie Działu Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu znajdą Państwo na stronie www.muzeum.elblag.pl/edukacja