Pierwsze niepokojące sygnały z regionalnego rynku pracy zaczęły pojawiać się z końcem 2008 roku. Poziom bezrobocia w okresie dwóch ostatnich miesięcy 2008 roku wzrósł o 9,9 proc., a w analogicznym okresie roku 2007 bezrobocie wzrosło o 1,6 proc. Z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że bezrobocie wzrosło we wszystkich powiatach województwa, ale najbardziej w mieście Olsztynie (o 68,3 proc.), powiecie nowomiejskim (o 49,1 proc.), powiecie olsztyńskim (o 41,3 proc.) i mieście Elblągu (o 38,3 proc.).
Zarząd Województwa przyjął informację o sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim. Analizę w tej sprawie opracował Wojewódzki Urząd Pracy. Materiał zostanie przedstawiony radnym Sejmiku Województwa na sesji 23 marca 2010 roku.
- Rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najtrudniejszych w kraju, zarówno pod względem popytu jak i podaży pracy – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Do roku 2008 prowadzona przez Samorząd Województwa polityka promocji zatrudnienia i aktywizacji osób bezrobotnych dawała wymierne efekty w postaci spadku liczby i stopy bezrobocia. W roku 2008 bezrobocie w regionie osiągnęło najniższy poziom od 1999 roku, czyli od chwili powstania województwa. W 2009 roku zanotowaliśmy jednak zahamowanie pozytywnych tendencji, spowodowane spowolnieniem gospodarczym w kraju. Znamienne, że największą dynamikę wzrostu bezrobocia odczuły województwa, w których sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza, na przykład pomorskie, wielkopolskie, a nawet śląskie. Choć jak wiadomo kryzys gospodarczy i jego skutki to zjawisko globalne.
Na koniec 2009 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 109 181 osób. W stosunku do grudnia 2008 roku liczba ta wzrosła o 24,9 proc., a w skali kraju o 28,4 proc. W okresie trzyletnim (2007-2009) poziom bezrobocia w regionie zwiększył się o 10,3 proc., a w skali kraju o 8,4 proc.
Pierwsze niepokojące sygnały z regionalnego rynku pracy zaczęły pojawiać się z końcem 2008 roku. Poziom bezrobocia w okresie dwóch ostatnich miesięcy 2008 roku wzrósł o 9,9 proc., a w analogicznym okresie roku 2007 bezrobocie wzrosło o 1,6 proc. Z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że bezrobocie wzrosło we wszystkich powiatach województwa, ale najbardziej w mieście Olsztynie (o 68,3 proc.), powiecie nowomiejskim (o 49,1 proc.), powiecie olsztyńskim (o 41,3 proc.) i mieście Elblągu (o 38,3 proc.).
Pogarszającą się sytuację przedsiębiorstw, wywołaną spowolnieniem gospodarczym w 2009 roku potwierdza wzrost liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu pracy. W 2009 roku urzędy pracy w całym województwie zanotowały prawie czterokrotny wzrost informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Takimi zwolnieniami miały zostać objęte 1754 osoby. Dla porównania zwolnienia zgłoszone w 2008 roku przewidywały utratę pracy dla 1489 osób, a w 2007 roku – 900 osób.
Odpowiedzią na taki stan rzeczy są aktywne formy promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji bezrobotnych, finansowane z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. W 2009 roku w województwie z podstawowych form aktywizacji bezrobotnych (subsydiowane zatrudnienie, szkolenia, staże, prace społecznie użyteczne, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy) skorzystało ogółem 44 366 osób, o 4,8 proc. Więcej, niż w roku 2008 i o 5,7 proc. więcej niż w roku 2007.
W 2010 roku na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej do powiatowych urzędów pracy w regionie wpłynie łącznie ponad 190 mln zł. Nowe narzędzia na tym polu daje także Program Operacyjny Kapitał Ludzki, tym bardziej, że Warmia i Mazury zajmują czołowe miejsce w kraju pod względem wykorzystania środków europejskich z tego funduszu.
Na podstawie analizy procesów i zjawisk zachodzących na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego Wojewódzki Urząd Pracy przygotował regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia na rok 2010, w którym uwzględnił pogarszającą się sytuację na rynku pracy, a także działania i środki mające na celu ograniczenie skutków recesji gospodarczej.
To mi nowa wiadomość że w Elblągu wogole nie ma pracy;/ Posredniak i Hufce pracy organizują rózne kursy po ktorych i tak nic nie ma:(przykro mi to stwierdzać ale w naszym kraju dzieje siś coraz gorzej:(co to będzie za kilka lub kilkanaście lat??!!
niedługo ruszy Modrzewina, przybędzie kilka tysięcy dobrze płatnej pracy, myślę,że już za 2-3 miesiące będa nabory,
Haha nie ma to jak cyniczny żart:) Nabory chyba na stażystów :) Tam tylko przeniesie się kilka firm, ot cała Modrzewina :) kolejny nieudolny pomysł naszych władz.
heheheeh nabory. Przecież tam żadna nowa firma nie powstanie. Centrum logistyczne nie ośmieszaj się. Wszyscy na czele ze Słonina wiedza ze modrzewina to nie wypał za grube miliony.
Chcemy bezterminowe zasiłki
Niech te pieniądze, które mają przeznaczyć na wyposażenie stanowisk dla prywaciarzy wypłacą w formie zasiłku stażystom, którzy odbyli już 12 miesięczny okres stażu i są bez pracy. Lepsze rozwiązanie niż wywalanie pieniędzy w błoto.
dziś byłam na pośredniaku i powiem że są staże ale tak szczerze co z ludzmi powyżej 25 roku życia?? jeśli chodzi o Modrzewine to tam sie przenoszą firmy które juz istnieją
Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!
Tam na mazurach i warmi niech sobie rośnie byle w Elblągu by była,jak tam tak gospodarzą tak mają.Rozwalić to województwo i zrobić dwa nowe wszystko się zmieni Na południu Polski aż gęsto od województw a u nas wielkie ,bieda,pracy brak.
Trzeba założyć własną firmę i po kłopocie.