Prokuratura Rejonowa w Elblągu dysponuje już opinią biegłych w sprawie śmierci 12-letniej Justynki. Dziewczynka zmarła na nowotwór mózgu, a prokuratorzy badali czy zachodzi podejrzenie, że lekarze źle zdiagnozowali Justynkę. Prokuratura na razie nie ujawnia treści opinii biegłych, jednak jest szansa iż w tym tygodniu postępowanie zostanie zakończone.
To jedna z bardziej bulwersujących spraw w Elblągu. Dotyczy bowiem 12-letniej Justyny, która zmarła w olsztyńskim szpitalu. Wcześniej dwukrotnie odwiedzała Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Przyczyną śmierci, którą ujawniła sekcja zwłok, był nowotwór mózgu. Prokuratorzy zaczęli badać związek przyczynowo-skutkowy, jaki mógł wystąpić przy badaniu dziewczynki w elbląskim szpitalu, a jej zgonem.
Na opinię biegłych lekarzy trzeba było czekać prawie rok. Teraz taki dokument znajduje się już na biuru prokuratora prowadzącego sprawę.
- Mamy już opinię biegłych – przyznaje prokurator Sławomir Karmowski, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu. – Niestety na razie nie możemy ujawnić jej treści. Trzeba poczekać na merytoryczną decyzję prokuratora prowadzącego to postępowanie w sprawie zakończenia postępowania w tej sprawie. Taka decyzja powinna zapaść do końca tego tygodnia.
Być może wtedy okaże się, czy elbląska prokuratura postawi zarzuty lekarzom z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Przypomnijmy, że prokuratorzy przesłuchali wszystkich lekarzy biorących udział w diagnozowaniu 12-letniej Justynki. Prokuratura początkowo chciała przesłuchać 15 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Jednak w toku prowadzonego śledztwa okazało się, że jeszcze trzech innych lekarzy brało udział w procesie diagnozowania Justynki. Prokuratura Rejonowa w Elblągu ponownie musiała wystąpić do sądu o zwolnienie lekarzy z tajemnicy zawodowej.
Ta wstrząsająca historia zakończona tragedią zaczęła się ponad rok temu. 12 letnia Justyna pierwszy raz do szpitala przyjechała w styczniu 2009 r. skarżąc się na mocne bóle brzucha. Według rodziców dziewczynki, lekarze podali środki przeciwbólowe, zalecili dietę i wypuścili do domu. Rodzice tymczasem nalegali na wykonanie badania tomografem komputerowym. Po interwencji rodziny, Justynkę przebadano aparatem USG. Badanie jednak niczego nie wykazało. Mimo próśb matki o dalsze szukanie przyczyn ostrych objawów bólu u córki, dziewczynka została wypuszczona do domu.
Drugi raz, już w stanie bardzo ciężkim, dziewczynka trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w lutym 2009 r. Doszło wtedy do zatrzymania akcji serca. Wówczas lekarze wykonali badanie tomografem komputerowym. Okazało się, że 12 latka miała guza mózgu, podobnie jak jej ojciec. Dziewczynkę przetransportowano do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Niestety nie udało się uratować jej życia.
Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną śmierci dziewczynki był nowotwór mózgu. Prokuratura Rejonowa w Elblągu zdecydowała się wszcząć śledztwo w tej sprawie.
Nadal nie ma też opinii biegłych z zakresu kardiologii w sprawie przyczyny śmierci Anny W., która zmarła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym po porodzie córki. Po kilku miesiącach pracy biegłych, którzy prowadzili sekcję zwłok Anny W., wyniki trafiły w końcu do Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Wygląda jednak na to, że sekcja zwłok nie odpowiedziała dokładnie na zasadnicze pytanie o mechanizm powstania zgonu kobiety po porodzie dziecka.
- Biegli w swoim raporcie wskazują na pewne podejrzenia dotyczące możliwości zgonu kobiety – mówi prokurator Sławomir Karmowski, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu. – Pojawia się zapis o możliwych problemach kardiologicznych, które mogły być przyczyną śmierci. Dlatego biegli z Akademii Medycznej wnioskują jeszcze o przeprowadzenie konsultacji z biegłymi lekarzami z zakresu kardiologii i położnictwa.
Prokuratura Rejonowa w Elblągu takie konsultacje już prowadzi. Prokurator Sławomir Karmowski nie jest w stanie określić jak długo trzeba będzie poczekać na opinię kolejnych biegłych w tej sprawie.
Przypomnijmy, że kobieta zmarła w szpitalu w lipcu 2009 r. po tym, jak na świat przyszło jej dziecko. Wiele wskazuje na to, że Anna W. cierpiała na wadę serca. Lekarze kardiolodzy w Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego twierdzą, że pacjentkę zabił częstoskurcz serca – choroba bardzo trudna do wykrycia. Kwestią do wyjaśnienia jest to, czy Anna W. informowała o swojej chorobie lekarzy w szpitalu oraz czy w jej dokumentacji medycznej była o tym informacja.