Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przygotowało nowy projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych zgodnie z którym zmienione zostaną zasady wypłaty becikowego. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej. Projekt ustawy ma zostać rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu rządu.
W myśl nowych przepisów kobiety nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Becikowe otrzymają więc też te panie, którym po 1 listopada zeszłego roku odmówiono jego wypłaty, ponieważ nie były w stanie udokumentować, że od co najmniej 10 tygodnia ciąży przebywały pod stałą opieką lekarza. Zatem po wejściu w życie nowych przepisów kobiety będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje, że przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planują kampanię informacyjną w mediach i instytucjach pożytku publicznego, by przygotować kobiety do zmian w przepisach, a jednocześnie przypomnieć, jak ważne dla zdrowia matki i dziecka są wczesne i częste badania lekarskie w okresie ciąży.
W opinii ekspertów z dziedziny ginekologii i położnictwa, pediatrii oraz genetyki, okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do 7 tygodnia – powstaje większość narządów i tkanek. W tym okresie zarodek jest najbardziej podatny na działanie czynników szkodliwych, które mogą powodować powstanie wad wrodzonych lub znaczne uszkodzenie zarodka i jego śmierć. W pierwszym okresie ciąży można też wykryć infekcje w organizmie matki, jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej przyczyniają się do zwiększenia świadomości zdrowotnej kobiet, pozwalają na prawidłowy monitoring ciąży i na szybkie podjęcie działań profilaktycznych bądź leczniczych w przypadkach występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnym okresie ciąży. W konsekwencji ograniczają liczbę zgonów okołoporodowych, wad wrodzonych, noworodków urodzonych z niską masą oraz zmniejszają odsetek wcześniactwa.
10 tydzień ciąży? wiele kobiet nie zdaje sobie nawet wtedy sprawy, że mogą być w ciąży.
skandaliczny przywilej.
dlaczego skandaliczny? a co ty ArnoldUPR pies ogrodnika jesteś...
i tak często więcej kasy się wyda na wizyty lekarskie i leki, te becikowe to raczej kasa na lekarzy niż na beciki he
karolg - dokladnie! ile jest kobiet, ktore zwyczajnie nie wiedza w tym czasie, ze sa w ciazy. Z jakiej racji odbierac im mozliwosc otrzymania becikowego? Skoro z zalozenia mialo byc dla wszystkich, bez ograniczen wynikajacych ze stanu majatkowego, to dlaczego wprowadzono inne ograniczenia? Dobrze, ze ma wejsc ta nowelizacja. Nawet jesli becikowe wystarcza na przyslowiowe "waciki".
zGADZAM SIE Z KOMENTARZEM PONIZEJ, JA POSZLAM NA KONTROLNE BADANIA DO GINEKOLOGA I OKAZALO SIE NA NICH ZE JESTEM W 14 TYGODNIU CIAZY,A WCZESNIEJ NIC NIE CZULAM ZEBY COS SIE ZE MNA DZIALO BO MIALAM MIESIACZKE PRZEZ 2 MIESIACE..