Coraz więcej nauczycieli wychodzi z założenia, że lekcja w kinie to atrakcyjny czyli lepszy sposób na przyswajanie wiedzy. Swobodna i otwarta formuła zajęć, odpowiednio dobrany film i poprzedzająca go prelekcja pomagają we właściwym odbiorze treści, które tak trudno czasem przekazać w godzinie lekcyjnej.
19 stycznia w elbląskim Multikinie odbył się pokaz dla nauczycieli. Na spotkaniu został przedstawiony program edukacyjny Akademia Filmowa Multikino, ale także propozycję z bieżącego repertuaru, które czekają Nas w drugim semestrze roku szkolnego 2009/2010. Akademia Filmowa Multikino to największy program edukacji filmowej w Polsce. W roku szkolnym 2009/2010 jest także wspierany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Repertuar filmowy Akademii z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem wśród nauczycieli jak i uczniów, a specjalnie opracowane przez metodyków nauczania scenariusze lekcji pozwalają kontynuować zajęcia rozpoczęte w kinie, także w szkole. Nauczyciele mogą wpływać na kształt programu przy okazji specjalnie dla nich organizowanych pokazów w Multikinie. Jest to w naszym przekonaniu absolutnie niezbędny element programu, który gwarantuje spełnienie oczekiwań nauczycieli i ich podopiecznych, a dla rodziców program w takim kształcie ma szansę stać się ważnym czynnikiem wspomagającym wychowanie dzieci.
Przeniesienie zajęć ze szkolnej ławki do sali kinowej przełamuje schematy lekcyjne, prowokuje i stymuluje młode umysły, bo film z całą ekspresją i siłą, która w nim tkwi, prędzej poruszy, wywoła refleksje, zmusi do zastanowienia się i w konsekwencji posłuży do nawiązania dialogu nauczyciela z uczniami, który w szeroko pojętej edukacji jest chyba najważniejszy.
W drugim semestrze Akademii Filmowej szczególnie warto zwrócić uwagę na propozycje dla najmłodszych (klas 1-3). Dzieci będą mogły przeżyć kolejną przygodę z polską animacją i w ramach tego cyklu zobaczyć prawdziwe perełki polskiej szkoły animacji: „Felicjanek 10”, „Pierwsze dni z życia Kaki”, „Ciuchcia”, czy „Mały western” (12.04) oprócz tego zobaczą bajki „Łowcy smoków” (05.03.) oraz„Rodzinka Robinsonów” (05.05.). Klasy starsze 4-6 w Multikinie i tylko tam będą miały okazję obejrzeć ekranizację genialnej powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” (06.04.) oraz „Tajemnice Rajskiego wzgórza” (03.03.) i „Looney Toones znowu w akcji” (10.05.) . Ta wyjątkowo zabawna i intrygująca historia w wersji z 1963 roku została przygotowana dla widzów w formacie cyfrowym i po raz pierwszy będzie można ją obejrzeć na dużym ekranie w tak doskonałej jakości obrazu i dźwięku. Dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach Akademii proponujemy kino odważne i ambitne, ale przez poruszane w nim tematy, niezwykle ważne i mądre. „Za wszelką cenę” Clinta Estwooda (07.04.), „Tsotsi” (17.05.), „Hotel Ruanda” (11.05.), czy „Boisko Bezdomnych” to prawdziwa sztuka filmowa, której nie można pominąć i która niewątpliwie dostarczy nauczycielom wielu wartościowych edukacyjnie tematów. Taki zestaw filmów pozwoli też samej młodzieży poszukać indywidualnie odpowiedzi na nurtujące ich pytania, sprowokuje do przemyśleń, budowania systemu wartości w decydującym dla nich okresie życia. Wartościowe kino pokaże im ścieżki, spośród których mogą wybierać.
Istnieje opinia, że pierwsze miejsce wśród liderów w edukacji filmowej zajmują pomniejsze kina studyjne, tymczasem to Multikino, wspólnie z nauczycielami, wyznacza nowe standardy w edukacji filmowej dzieci i młodzieży, uczy i jednocześnie dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Multikino to alternatywny, atrakcyjny i pobudzający uczestników sposób na przekazanie wartości najważniejszych. Szczerze zachęcamy do udziału w Akademii, bo jest to edukacja w nowej formie i w nowym ujęciu. Kinowym ujęciu.
Bilet na Akademię Filmową Multikino kosztuje: 9 zł bilet jednorazowy i 23 zł karnet na cały semestr ( 3 spotkania).
Informacje i rezerwacja - Marcin Derecki, Multikino Elbląg (502-555-992, 55-612-83-00
e-mail: elblag@multikino.pl).
Fot. Michał Badurek