Już po raz szósty w Elblągu w 2009 r. realizowano program na rzecz społeczności romskiej. Szczególnie ważne w tym roku były dwa projekty: „Z angielskim w świat” oraz „ABC komputera”, dzięki którym dzieci pochodzenia romskiego wzięły udział w dodatkowych zajęciach informatycznych oraz z języka angielskiego.
W trakcie zajęć, trwających od maja do grudnia, uczestnicy nabywali wiedzę i umiejętności językowe oraz w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Wyrównanie szans edukacyjnych dzieci, a także wzrost poziomu motywacji i chęci do nauki to wymierne efekty realizacji ww. działań.
- Niezwykle potrzebne, bo organizowane corocznie było przedsięwzięcie pn. „Dobry start”, które polegało na wyposażeniu dzieci w podstawowe podręczniki szkolne, stroje szkolne oraz artykuły papiernicze. Wsparcie w tym zakresie otrzymało 20 dzieci pochodzenia romskiego-uczniów elbląskich szkół - informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego.
Udzielona pomoc wpłynęła korzystnie na jakość kształcenia- zmniejszono różnicę w dostępie do edukacji, a jednocześnie zapewniono równy start w procesie edukacji dzieciom pochodzenia romskiego.
- Największych wrażeń dostarczył dzieciom, zorganizowany w okresie wakacji, wypoczynek letni w Sztutowie. W obozie integracyjnym uczestniczyło 16 dzieci, w tym 8 dzieci pochodzenia romskiego oraz 8 dzieci niepełnosprawnych.
Po raz pierwszy dzieci korzystały z zajęć z nauki jazdy konnej oraz mogły wziąć udział w zorganizowanym specjalnie dla nich cyklu warsztatów ceramicznych. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje- rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także podróż kolejką wąskotorową do Stegny. Organizacja obozu letniego stanowiła doskonałą okazję do naturalnej integracji dzieci romskich z dziećmi niepełnosprawnymi w warunkach zabawy i kontaktów z rówieśnikami.
Ciekawy okazał się także projekt pn. „Śladami historii- wyjazd edukacyjny dzieci do Muzeum Powstania Warszawskiego”. W wyjeździe udział wzięło 27 dzieci. Uczestnicy wycieczki zwiedzili historyczne zabytki kultury polskiej: Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczególnie interesująca była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki temu wyjazdowi u dzieci nastąpił wzrost świadomości historycznej oraz wrażliwości na kulturę i historię Polski.
Wszystkie ww. projekty realizowane były przez Prezydenta Miasta Elbląga oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. w ramach Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Na ww. działania wydatkowano kwotę 49 301,60, w tym 42 884 zł z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
szczytna idea tylko jak rozumieć zdanie w którym mowa o obozie integracyjnym 16 dzieci w tym 8 Romów i 8 niepełnosprawnych. Czy według autora Rom to niepełnosprawny ? A może Prezydent Miasta finansuje spychanie mniejszości na margines ?