Zbyt duża ilość śniegu i lodu, która zalega na płaskich dachach, może stać się przyczyną tragedii. Zwłaszcza gdy zwały śniegu pozostają nie usunięte na płaskich zadaszeniach dużych centrów handlowych. Jeśli administratorzy tego nie uprzątną, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.
Wojewoda warmińsko-mazurski zaapelował do prezydentów miast i starostów naszego regionu o stałe kontrolowanie przestrzegania przez właścicieli, zarządców i administratorów budynków obowiązku usuwania z dachów śniegu i lodu, w tym przede wszystkim w wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej.
Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych - w szczególności kompleksów wielkopowierzchniowych - są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na ich terenie.
Wojewoda Marian Podziewski przypomina, że zaniedbanie przy odśnieżeniu dachów może grozić mandatami lub całkowitym zamknięciem obiektu.
- Odśnieżanie dachów jest koniecznością tak jak i odśnieżanie dróg – przypomina Marian Podziewski.
W okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych.
Zimą niezbędne jest odśnieżanie dachów budynków, aby zapobiec awariom i katastrofom. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków powinni usuwać śnieg i lód z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku.
Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.
Wojewoda zwrócił się również z apelem do prezydentów i starostów o zintensyfikowanie działań podejmowanych wobec osób bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych i samotnych.
- W okresie zimowym konieczna jest aktywność publicznych służb oraz monitorowanie miejsc przebywania osób bezdomnych. Proszę o dalsze prowadzenie akcji informacyjnych, w ramach których upowszechniane są dane adresowe placówek wspierających osoby bezdomne i ubogie w zakresie zapewnienia schronienia, gorącego posiłku, pomocy rzeczowej - zaapelował wojewoda.
Odśnieżanie nie jest koniecznością tylko kretyńskim wymysłem urzędasów. Kolejny sposób na pokazanie "mam władzę".