Polska Partia Socjalistyczna i Młodzi Socjaliści popierają obywatelski projekt ustawy przygotowany przez lubelską NSZZ Solidarność, którego celem jest zmiana algorytmu będącego podstawą obliczenia środków na ochronę zdrowia przekazywanych oddziałom Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiadają, że od jutra rozpoczną zbieranie podpisów pod projektem.
Projekt zakłada zniesienie zasady według której bogatsze województwa otrzymują więcej środków na leczenie ze względu na założenie, że świadczenie zabiegów medycznych jest tam droższe. Zdaniem związkowców z Solidarności łamie to zasadę solidaryzmu społecznego.
Piotr Janiszewski z Polskiej Partii Socjalistycznej uważa, że mechanizm przyznający więcej środków zamożniejszym województwom nie służy oddaniu faktycznych kosztów opieki zdrowotnej, utrwala za to podział na Polskę A i B, gdzie usługi publiczne świadczone są na zupełnie innym poziomie.
- Działacze PPS i MS popierają inicjatywę związku i w całym kraju organizują akcje zbierania podpisów pod projektem, które przekażą następnie Marianowi Królowi - pełnomocnikowi Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Młodzi Socjaliści juz od środy rozpoczną akcje ulotkową oraz zbierania podpisów – zapowiada Krzysztof Sierżantowicz z elbląskich Młodych Socjalistów.
Nie wiedziałem, że w Elblągu jest PPS. Gdzie jesteście ?
No proszę jaka egzotyczna koalicja się wytworzyła ;-)
To wcale nie egzotyczna koalicja. PiS jest w jakimś sensie kontynuacją przedwojennej PPS.
Wojteś - tylko, że PIS odcina się od socjalizmu. Jeśli już PIS jest czegoś kontynuacją, to raczej obozu sanacji
mikrob - Pis jednak powołuje sie na postaci i program tej partii
Trzeba pamiętać że PiS jest partią między innymi socjalną a nie socjalistyczną
Tow Bolek musisz wiedzieć co piszesz bo piszesz bez zrozumienia.Socjalizm (łac.societas - wspólnota) - wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych, lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.