Wizyta Premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina 1 września 2009 roku w Sopocie z okazji obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej dla Warmii i Mazur miała dodatkowe znaczenie. Rządy obu państw podpisały umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym.
- Wizyta zrobiła na mnie duże wrażenie, wszyscy byli niezwykle skoncentrowani, każde słowo wyważone – komentuje zaproszony na uroczystości Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Przywrócenie możliwości żeglugi po Zalewie to wielki dzień nie tylko dla Warmii i Mazur, ale także Obwodu Kaliningradzkiego, bo obydwa regiony bardzo to zabiegały.
Rosyjski zakaz wracał praktycznie co roku. Straciły na nim porty Zatoki Gdańskiej i Elbląg – największy port Zalewu Wiślanego, a także Obwód Kaliningradzki. W polskiej części Zalewu Wiślanego znajduje się 10 portów i 5 przystani. W Elblągu i Fromborku znajdują się przejścia graniczne. Zalew Wiślany jest również elementem Europejskiej Drogi Wodnej E 70. Do tego dochodziło zablokowanie pełnego wykorzystywania atrakcji turystycznych i żeglarskich tych terenów. Każdy dzień postoju to ogromne straty.
Pozytywna decyzja strony rosyjskiej polskim i litewskim statkom stworzy możliwość wpływania na Zalew Wiślany z morza. Jedyna droga wiedzie bowiem przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską.
- Udrożnienie żeglugi jest niezwykle istotne dla przyszłości portu w Elblągu i innych portów, a także dla żeglarzy – mówi Marszałek Jacek Protas. - W kontekście tzw. programu okołokanałowego, gdzie do zainwestowania w teren wokół Kanału Elbląskiego mamy 70 mln euro, ta część Warmii i Mazur może stać się prężna ekonomicznie i w pełni wykorzystana turystycznie.
Ruski znowu zamieszali! Przekopu już nie będzie?
Dupa nie wiadomość czy cały świat wpłynie do Elbląga czy tylko wybrani przez byłego szefa KGB generała Putina kajaki i łódki czy jest tajny załacznik!
Jako totalny elbląski protestant. Nie zgadzam się