Za nami ostatni weekend wakacji. Na drogach naszego miasta i powiatu było bezpiecznie. W działania zaangażowani byli elbląscy policjanci ruchu drogowego oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej i Służby Celnej.
Podczas weekendu na drogach naszego miasta i powiatu doszło do 17 kolizji, policjanci nie zanotowali wypadków drogowych. Funkcjonariusze skontrolowali 300 kierujących. Policjanci nałożyli 219 mandatów karnych, w tym aż 127 za przekroczenie dozwolonej prędkości, 48 za nieprawidłowe wyprzedzanie oraz 8 za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i brak fotelików dla dzieci. Policjanci zatrzymali 1 prawo jazdy i 21 dowodów rejestracyjnych, pouczyli 12 kierowców i skierowali 8 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego. Po ulicach miasta i na drogach powiatu poruszało się 10 nietrzeźwych kierujących. W porównaniu do ubiegłego roku liczna ta zmalała o 4 osoby.
- Rekordzista weekendu został zatrzymany przez pasłęckich policjantów w minioną sobotę przed godziną 12.00. 30-latek, w miejscowości Zastawno w gminie Markusy, jechał oplem kadettem. Jak się okazało, mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie – mówi Justyna Grzeczka z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Podczas weekendu prowadzone było również monitorowanie przekraczania dozwolonej prędkości. Ustawione fotoradary przez trzy dni sfotografowały aż 181 pojazdów, których kierowcy przekroczyli dopuszczalną prędkość.
- Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila – przypomina Justyna Grzeczka. - Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, ludzka brawura, jazda po alkoholu. Policjanci zapowiadają konsekwentną walkę z piratami drogowymi i przestrzegają, że warto ściągnąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.
Daleko wam buraki do Policji !