Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Maleńczuk i Grabowski wystąpią na Biesiadzie Specjala

25.08.2009, 11:29:28 Rozmiar tekstu: A A A
Maleńczuk i Grabowski wystąpią na Biesiadzie Specjala

5 września po raz czwarty elblążanie będą mogli bawić się na Elbląskiej Biesiadzie Specjala. W ubiegłych latach przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili między innymi Formacja Nieżywych Schabuff, Zakopower, Kapela ze Wsi Warszawa, Zdrowa Woda, Psio Crew, Orkiestra Zbigniewa Górnego.

- W tym roku na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego wystąpią obdarzony nie tylko wyjątkowym głosem, ale także niespotykaną sceniczną charyzmą Maciej Maleńczuk z najnowszym projektem „Psychodancing”, długo oczekiwany w naszym mieście zespół Habakuk oraz elbląska grupa Kaszmir. Całą imprezę poprowadzi Andrzej Grabowski, znany między innymi z serialowej roli Ferdynanda Kiepskiego. Andrzej Grabowski zaśpiewa także piosenki „Małe piwko” i „Jestem jak motyl” z płyty „Jest dobrze... Piosenki niedokończone” inspirowanej twórczością i poświęconej pamięci znakomitych aktorów Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. W przerwach między koncertami odbędą się konkursy dla uczestników Biesiady dotyczące piwa Specjal - informuje Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej.

Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny. Organizatorem imprezy jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu – producent piwa Specjal.

Program IV Elbląskiej Biesiady Specjala

17.00 – Rozpoczęcie Biesiady – Andrzej Grabowski
- konkursy dla uczestników Biesiady
- koncert elbląskiej grupy Kaszmir
ok. 18.15 – konkursy dla uczestników Biesiady – Andrzej Grabowski
ok. 18.30 – koncert zespołu Habakuk
ok. 20.00 – konkursy dla uczestników Biesiady – Andrzej Grabowski
ok. 20.15 – koncert Maciej Maleńczuk i Psychodancing
ok. 22.00 – zakończenie IV Biesiady Specjala

Andrzej Grabowski – znany i lubiany aktor obdarzony wielkim talentem komediowym. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix Toruń '86, główne nagrody w Szczecinie 1987, 1988, nagrody w Kaliszu 1988, 1990. Jest zarówno dobrym aktorem teatralnym jak i filmowym, występował w Teatrze Telewizji, obecnie jest odtwórcą roli Ferdynanda w prześmiesznym sitcomie „Świat według Kiepskich”. 
 
Maciej Maleńczuk – współcześnie, osoba medialna, juror „Idola”, ulubieniec publiczności. Po raz pierwszy stał się sławny z powodu swego pobytu w więzieniu. Pierwszym medium, gdzie można było o nim przeczytać były mury polskich miast, na których sprayem pisano hasło „Uwolnić Maleńczuka”. Tak ówczesna opozycja protestowała przeciwko skazaniu Maćka na dwa lata więzienia za odmowę służby w wojsku. Na szczęście poniekąd bezskutecznie, gdyż przez półtora roku odsiadki Maleńczuk nauczył się grać na gitarze, a jako „nadworny bard” otrzymał status „nietykalnego” od grypsujących kolegów spod celi.

Kolejne lata spędził grając swe piosenki oraz ulubione bluesy na ulicach polskich miast – do tej pory nazywa ten okres najlepszą szkołą życia estradowego. Pewnego dnia natknął się na niego założyciel Pudelsów – Pudel i zaproponował mu współpracę. I tak się zaczęło. Pudelsi zaczynają nagrywać płyty, wkrótce Maciek zakłada swój „autorski” zespół – Homo Twist.

W 1999 roku Maciej Maleńczuk odchodzi od Pudelsów i rozwiązuje Homo Twist. W 2004 roku jest w czołówce polskich wokalistów solo i z Pudelsami, reaktywuje też Homo Twist.

12 czerwca 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie „Premiery” na 46. KFPP w Opolu. Artysta wraz z zespołem Psychodancing zaśpiewał piosenkę „Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy). Wydany w listopadzie 2008 roku album „Psychodancing” to kolejna, zaskakująca odsłona Maleńczuka. Na płycie znajdziemy przeboje polskiej piosenki autorstwa Młynarskiego, Klenczona, Niemena („Wakacje z blondynką”, „Kronika podróży”, „Płonąca stodoła”) w nowych aranżacjach po mistrzowsku zaśpiewane przez Maleńczuka, a także autorskie utwory (Barman, Kaczory) nawiązujące w stylistyce do klimatów dancingu.

Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Obecnie zespół jest uznawany za jedną z czołowych grup reggae. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie, jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Pierwsza płyta zespołu – „Mniam, mniam rege” jest uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw na polskim rynku reggae. Do tej pory grupa wydała 5 płyt długogrających, płytę winylową, zaś utwory zespołu znalazły się na kilkunastu składankach, między innymi: „Regg'in Europe” – składanka europejskich zespołów reggae; „Activator” – znakomita składanka Mario Dziurexa z remiksami utworów różnych zespołów.

Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów. Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10.000 biletów. Zespół w ciągu 16 lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. W przeciągu ostatnich 8 lat Habakuk zagrał 488 koncertów, z czego ponad 400 w ostatnim pięcioleciu.

W 2000 roku grupa została doceniona przez „Gazetę Wyborczą”, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z największych nadziei polskiej muzyki.

Habakuk na swoich płytach współpracował między innymi z Muńkiem Staszczykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem „Yaniną” Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami. Habakuk ma też na koncie telewizyjny koncert „Solidarni z Białorusią” w marcu 2006.

Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem – żywą legendą reggae na świecie – przy okazji jego koncertów w Polsce. Ten wybitny muzyk, wokalista i producent ma na koncie współpracę z The Clash (wyprodukował płytę „Sandanista” uznawaną za jedną z najważniejszych płyt tego zespołu), Guns'n'Roses, Izzim Stradlinem – gitarzystą z pierwszego składu Guns'n'Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup.

Kaszmir powstał w 1986 roku. Pierwszy skład tworzyli: Sławek Czulewicz – śpiew, Leszek Mazur – gitara, Paweł Batycki – perkusja, Janek Makyla – bas i Mirek Parzych – klawisze. To, co proponował Kaszmir wydawać się mogło nie do zdefiniowania. A jeśli chodzi o jakieś porównania, to chyba najlepszego użył swego czasu Marek Wiernik, który stwierdził, ze Kaszmir gra, jak Spandau Ballet. W 1988 roku zespół pojawił się na koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zdobył jedno z trzech równorzędnych pierwszych miejsc za piosenkę „Nie powiedziała nic”, obok zespołów Ira i Traks. Niestety, nic za tym nie poszło, ale i tak zespół pokazywał się dalej, brał udział w konkursach, przeglądach. W 2008 roku została wydana przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Kaszmir”. Materiał na płytę zespół nagrywał w latach 2006-2008 w studiu „YAMA”.

Organizator Elbląskiej Biesiady Specjala Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Wyłączny sponsor imprezy: Grupa Żywiec S.A. – Browar w Elblągu.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94661784172058