Przedstawiciel wojewody warmińsko-mazurskiego weźmie udział w konferencji pn. „Współdziałanie gmin polskich i okręgów rosyjskich w umacnianiu rozwoju lokalnego na cennych obszarach przyrodniczych przyzalewowych Zalewu Wiślanego oraz kaliningradzkiego, która odbędzie się 23 lipca 2009 roku we Fromborku o godz. 12.00 na statku „Monika”. Organizatorem konferencji jest Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych w Elblągu.
Tematem konferencji będzie: Potencjał przyrodniczy i jego wykorzystanie dziś i w perspektywie dla wzrostu gospodarczego, w tym głównie poprzez rozwój turystyki w obszarach przyzalewowych gmin polskich i okręgów rosyjskich.
Podczas spotkania podpisane zostanie porozumienie o współpracy transgranicznej gmin polskich i okręgów rosyjskich pobrzeża Zalewów Wiślanego i Kaliningradzkiego.
Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych był i jest realizatorem projektu "Rozwój lokalny z wykorzystaniem wartości przyrodniczych i kulturowych". Projekt został w 75% dofinansowany ze środków Unii Europejskiej - Program Współpracy Przygranicznej Phare 2003, Polska Granica Wschodnia. Umowę na realizację projektu podpisano ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk.
Partnerzy projektu:
-Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach,
- Fundacja Ekologiczna Obwodu Kaliningradzkiego "Zielona Planeta",
- Kaliningradzkie Regionalne Centrum Informacyjno-Edukacyjne Turystyki,
- Centrum Informacji Turystyki Ekologicznej "Infocentr".
Cele projektu:
- wsparcie sektora MŚP w rozwoju działalności turystycznej i okołoturystycznej,
- wypromowanie unikalnego obszaru przyrodniczo-kulturowego dla trwałego rozwoju turystyki.
Produkty projektu:
- Realizując projekt wykonano szereg produktów dla potrzeb turystów, potencjalnych turystów oraz organizatorów turystyki i działań okołoturystycznych. Produkty te obejmują cały obszar nadzalewowy umownie wchodzący w skład gmin i miast: Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Elbląg, Nowy Dwór Gdański, Stegna, Sztutowo i Krynica Morska. Rzecz w tym, aby turystę zachęcić do poznawania całego obszaru, do pozostania na tym terenie na czas dłuższy, do wyboru na wypoczynek tego niezwykle ciekawego zakątka Polski także w latach następnych.
W ramach projektu wykonano:
1. Film promocyjno-informacyjny. Ukazano w nim zasoby przyrody i kultury materialnej, szlaki turystyczne, niezbędne informacje dla turystów. Film trwający 35 minut zrealizowano w czterech wersjach językowych.
2. Wydano poprawiony i uzupełniony informator dla potrzeb turystów wodniaków. Informator zawiera także schematyczne mapy.
3. Wydano poprawiony i uzupełniony informator dla potrzeb turystyki rowerowej. Informator zawiera również niezbędne mapy.
4. Wydano w języku polskim i angielskim folderek prezentujący Mierzeję Wiślaną i Żuławy Wiślane.
5. Wydano w języku polskim i angielskim folderek prezentujący obszar Wysoczyzny Elbląskiej i Wybrzeża Staropruskiego.
6. Wykonano kolejną partię plansz z mapami obszarów nadzalewowych. Zawierają one podstawowe informacje dla turystów z zaznaczeniem tras turystycznych.
7. Wydano 12 wariantów pocztówek przedstawiających ciekawe zasoby kultury i przyrody.
8. Wydano album (96 stron) "Perły turystyczne obszarów nadzalewowych" ukazujący ciekawe zasoby przyrody i kultury. Obszerny wstęp tekstowy promujący obszar zredagowano w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
9. Wydano multimedialne prezentacje obszaru szczególnie akcentując zasoby przyrody.
Wszystkie przygotowane i wydane materiały promocyjne znalazły się w gminach, miastach, punktach informacji turystycznej, szkołach, bibliotekach i innych jednostkach.
Akcja promocyjna „Dukat lokalny”
Unia Europejska ma monetarną strefę euro, nad Zalewem Wiślanym w zeszłym sezonie letnim funkcjonowała dukatowa strefa BRYZY. 5 lipca 2008 w dziewięciu miastach i gminach tworzących Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych (Braniewo, Elbląg, Frombork, Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Stegna, Sztutowo, Tolkmicko) Mennica Polska SA wprowadziła do lokalnego obiegu promocyjne dukaty lokalne o nazwie "BRYZA". Emisja obejmowała dwa nominały dukatów - "4 BRYZY" i "7 BRYZ". Rozpoczęły one przewidywaną na trzy lata serię emisyjną nadzalewowych dukatów o tematyce "Rośliny chronione Zalewu Wiślanego".
W tym roku w sezonie letnim promocyjne lokalne dukaty wybite zostały dla Sztutowa i Kątów Rybackich. Od 30 czerwca do 30 września funkocjonowała będzie tam dukatowa strefa SZTUTAKI. Emisja obejmowała dwa rodzaje dukatów: 7 SZTUTAKÓW- KORMORAN i 7 SZTUTAKÓW-CZAPLA, a nakład wyniósł 15.000 sztuk. Dukaty te można nabyć w Urzędzie Gminy w Sztutowie.
W tym roku dukaty lokalne wyemituje jeszcze ponad 20 innych miast m.in. Gdańsk, Gdynia, Jastarnia, Nowy Sącz. Jednak "BRYZY" była o pierwsza i jedyna do tej pory emisja o tak szerokim zasięgu terytorialnym. Przez trzy miesiące nadzalewowe dukaty będą w obiegu równocześnie w kilkunastu miejscowościach na terenie Mierzei Wiślanej, Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej.
Gdzie można kupić takie dukaty w Elblągu? Od 5 lipca dukaty sa w obiegu a tu informacja 23.
W zeszłym roku też były
W tym roku dukaty można nabyć w Sztutowie w urzędzie gminy i w kiosku przed urzędem gminy i w niektórych sklepach w Kątach Rybackich
Zależy wam na Zalewie Wiślanym? Podpiszcie petycję w sprawie przekopu: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=4195
Szanowni Państwo dopóki poseł Lenard Krasulski nie zostanie wyrzucony z PiS to w sprawie Zalewu Wiślanego nic się nie zmieni. Kliknij na stronę http://www.rafzen.pl/ Panie Michale jak Pan się nie wstydzi promować takie projekty, przecież posiada Pan odpowiednią wiedzę. Z poważaniem Jerzy Kulas