Z misją gospodarczą do Chin wyruszyła delegacja województwa warmińsko-mazurskiego. Główny cel to dwudziesta edycja targów, które odbywają się w Harbinie w Prowincji Heilongjiang, w International Conference Exhibition and Sports Center.
Spodziewany jest udział misji rządowych oraz gospodarczych z całego świata, a także wystawców z 30 prowincji chińskich. Do dyspozycji wystawców będzie 3000 stoisk, o powierzchni 86 tys. m kw. Warmia i Mazury też będą tam miały swoje stanowisko.
Porozumienie między Województwem Warmińsko-Mazurskim a Prowincją Heilongjiang jako jeden z priorytetów wymienia współpracę gospodarczą. Dotychczasowe wizyty przedstawicieli Prowincji Heilongjiang wskazują, że partnerzy chińscy są żywo zainteresowani nawiązaniem trwałych więzi gospodarczych z naszym regionem.
- W dobie wielkich zadań inwestycyjnych na drogach, usprawniania powiązań komunikacyjnych w południowo-zachodniej i w północnej części województwa, czyli inwestycji wartych ponad 160 mln euro, bardzo sobie cenię możliwość spotkań z chińskimi przedsiębiorcami z tej branży i urzędnikami, którzy przygotowują inwestycje – mówi marszałek Jacek Protas. – We wtorek na przykład mam wizytę w przedsiębiorstwie dróg i mostów, a w środę wizytę w Departamencie Budownictwa Prowincji Heilongjiang oraz w Izbie Handlowej Prowincji Heilongjiang.
Międzynarodowe Targi Gospodarcze i Handlowe w Harbinie są sponsorowane przez Ministerstwo Gospodarki Republiki Chińskiej, Chińską Radę Promocji Międzynarodowego Handlu, Rząd Regionalny Prowincji Heilongjiang i Władze Miejskie Harbinu. Planowanych jest 12 pawilonów specjalistycznych: przemysłu wytwórczego, zaawansowanych technologii, turystyki, finansowy, nowoczesnego rolnictwa, materiałów konstrukcyjnych, przemysłu lekkiego, Hong Kong, Makau i Taiwan, wystawców zagranicznych, maszyn, urządzeń i produktów elektrycznych, meblowy.
W czasie Targów odbędzie się szereg imprez: Dzień Rosyjskiego Biznesu, Konferencja ds. Transnarodowych Zakupów, Konferencja ds. Promocji Inwestycji.
Na stoisku Warmii i Mazur będą prezentowane materiały o możliwościach inwestowania w naszym regionie (materiały Centrum Obsługi Inwestora WMARR).
- Nie jadą z nami przedsiębiorcy, którzy już współpracują ze stroną chińską, a jest ich na Warmii i Mazurach coraz więcej, ale ci, którzy od kolegów dowiedzieli się o ich dobrych doświadczeniach w kontaktach biznesowych z Chińczykami – mówi Bożena Cebulska, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która również uczestniczy w misji. – Nasi przedsiębiorcy już tam kupują, sprzedają, podpisują umowy, teraz na przykład zakład „Lubawa S.A.” będzie tam lepić namioty.
Koszty wyjazdu refinansowane są z działania 1.2.3 z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, które dotyczy wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw i systemu obsługi inwestora. Wyjazd to kontynuacja współpracy z chińską Prowincją Heilongjiang, która została nawiązana w 2005 roku.
dorwało sie towarzystwo do kasy , kolejny tusk co był w peru, zamarzył o chinach , a efekt ZADEN, jedyna korzysc z tej wizyty to zalanie polskich sklepów chińszczyzną
to jest CYRK - kolesie z PO zorganizowali sobie darmową wycieczkę na koniec świata i mydlą oczy współpracą gospodarczą. Mogli wybrać się na księżyc, byłby ten sam skutek.