Wczoraj, 9 czerwca w „Światowidzie" odbyła się konferencja pod hasłem „Konwencja ONZ - o prawach osób niepełnosprawnych".
Organizatorem konferencji byli self-adwokaci działający przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu, a współorganizatorem - CKiWM „Światowid".
Ideą spotkania jest podkreślenie, że osoby niepełnosprawne powinny stawać się świadomymi uczestnikami codziennego życia, wraz z poszanowaniem ich godności.
- Walczymy o swoje prawa i potrzeby - mówi Lidia Artymiak, jedna z prowadzących konferencję.
Jak zauważa Teresa Miłoszewska, pełnomocnik dyrektora ds. organizacji pozarządowych w elbląskim „Światowidzie" przykładem, że osoby niepełnosprawne są zdolne do świadomego kierowania swoim życiem są grupy self - adwokatów działające także w Elblągu.
Self - adwokatura, to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną - stają się one rzecznikami własnych spraw.
Selfadwokatura to samodzielne walczenie o swoje prawa. Osoby niepełnosprawne próbują samodzielnie dbać o swoje potrzeby, podejmować pracę i wpływać na instytucje społeczne - spotykają się ze sobą, rozmawiają, a następnie reprezentują swoje wspólne interesy na zewnątrz.
Przypomnijmy, konwencja ONZ z dnia 13 grudnia 2006 r. o Prawach Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie została podpisana przez Polskę w dniu 30 marca 2007 r. i do tej pory nie została ratyfikowana. Konwencja zapewnia wszystkim osobom niepełnosprawnym aktywne uczestnictwo we wszystkich sferach życia społecznego. Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, rzeczników własnych spraw - self - adwokatów, ma ona szczególne znaczenie, ponieważ zapewnia im taką samą zdolność do czynności prawnych, jak innym obywatelom. Oznacza to, że istniejąca w polskim systemie prawnym instytucja ubezwłasnowolnienia stosowana bardzo często w stosunku do osób niepełnosprawnych intelektualnie, pozbawiająca ich zdolności do czynności prawnych, jest niezgodna z postanowieniami Konwencji.
Podczas konferencji, która zgromadziła self-adwokatów m.in. z Mikołajek, Tczewa, Giżycka i Iławy, sami self-adwokaci opowiedzieli o swoich dokonaniach i walce o godność. Wszyscy zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność uświadamiania pełnosprawnym osobom, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie zasługują na równe traktowanie.
Wniosek nasówa się sam:w Polsce nie ma demokracji i równouprawnienia.Panuje "prawo silniejszrgo".