Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zrównoważony rozwój podstawą dla osiągnięcia sukcesu

05.06.2009, 14:10:50 Rozmiar tekstu: A A A
Zrównoważony rozwój podstawą dla osiągnięcia sukcesu

Wczoraj w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej, odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Tematem konferencji był rozwojowi regionu Warmii i Mazur. Specjalnymi gości konferencji byli m.in. Witold Gintowt-Dziewałtowski, Stanisław Żelichowski – posłowie RP, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Grzegorz Nowaczyk, prezes Elbląskiej Fundacji Akademickiej – Władysław Mańkut oraz Sławomir Malinowski  - członek Rady nadzorczej Radia Olsztyn oraz przedstawiciele uczelni. Podczas blisko pięciogodzinnego spotkania poruszono problem rozwoju naszego województwa na wielu płaszczyznach: ekologii, ekonomii  czy prawa.

Konferencję rozpoczęły przemówienia zaproszonych gości.


- Czyste środowisko jest wielkim walorem. Często ubolewamy, że w naszym województwie nie ma wielkich zakładów pracy, dużego przemysłu, ale z drugiej strony jest to dla nas pewnego rodzaju wyróżnienie. Czyste środowisko jest wielkim walorem, jednak musimy pamiętać o tym, aby o nie dbać. Musimy zachować tą świadomość, musimy uczyć mieszkańców tego regionu jak i osoby przyjezdne. Powinniśmy pamiętać też, iż osoby tu mieszkające mają również prawo do publicznego rozwoju, spełnienia swoich aspiracji i nie powinno się tego ograniczać – mówił Witold Gintowt-Dziewałtowski – poseł RP.

Jak mamy się rozwijać, w jakim kierunku mamy iść?

- Dziś jesteśmy uczestnikami konferencji, która ma dać odpowiedź na pytanie, jak mamy się rozwijać, w jakim kierunku mamy iść? Chcemy też wiedzieć jak się zmieniać, jak uczestniczyć wśród państw europejskich, aby te dwie prędkości, w rozwoju krajów unii europejskiej, przestały być tak różne – wskazywał Władysław Mańkut.

Poprzez edukację kształtuje się krytyczne myślenie.


Zrównoważony rozwój będzie jedynie możliwy poprzez zmiany w myśleniu, a najistotniejszy na to wpływ miała, ma i będzie miała edukacja, która umożliwi tworzenie bezpieczniejszego, zdrowszego i lepiej funkcjonującego świata. Poprzez edukację kształtuje się krytyczne myślenie, rozwijać świadomość, a także podnosić kwalifikacje – powiedziała rektor EUH-E – dr Magdalena Dubiella-Polakowska.

Pierwsza część konferencji poświęcona była tematyce z zakresu: polityki zrównoważonego rozwoju jako kierunku kształtowania europejskiej przestrzeni, polityki zrównoważonego rozwoju jako elementu regionalnego i ponadregionalnego współdziałania oraz rozwiązań prawnych w odniesieniu do polityki zrównoważonego rozwoju. Prowadzącym ten  blok tematyczny był dr Hubert Kołodziejski.

Polacy dziś wystrzegają się sukcesu, sukcesu się boją


Stanisław Żelichowski – poseł RP – w swoim wystąpieniu poruszył temat szans i zagrożeń związanych z rozwojem gospodarczym Polski w Unii Europejskiej. Zauważył on, iż obecnie na świecie zmienia się sytuacja polityczna. Na dalszy plan odchodzą takie mocarstwa jak Rosja, czy USA, które borykają się z problemami gospodarczymi. Ich miejsca zaczynają zajmować takie kraje jak Indie, Brazylia, Meksyk, czy Chiny. Jednakże ta „gonitwa szczurów” może nieść za sobą negatywne konsekwencje.

- Budowanie tarcz antyrakietowych, czy wyrzutni rakietowych przeciwko terrorystom nie jest rozwiązaniem dla dzisiejszego świata i pogłębiających się różnic. Jest to droga do nikąd. Rozwiązaniem jest poprawa warunków życia – stwierdził Stanisław Żelichowski.

Poseł zauważył też, iż walkę o prym na arenie światowej toczy również Unia Europejska, która chce stać się najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie, co jest też wielką szansą dla naszego kraju.

- Im pozycja Unii Europejskiej będzie silniejsza, tym samym pozycja Polski będzie silniejsza.

Według Stanisława Żelichowskiego Polska i Polacy nie są jednak wolni od wad. Za najważniejsze uznał on biurokrację, czy brak wiary Polaków w osiągnięcie sukcesu.
- Polacy dziś wystrzegają się sukcesu, sukcesu się boją – powiedział poseł PSL.

Podczas drugiej części konferencji poruszone były następujące problemy:: finansowanie inwestycji, a ochrona środowiska, zarządzanie zasobami, a ochrona środowiska oraz kształtowanie proekologicznych postaw społecznych. Prowadzącym ten blok tematyczny był dr Krzysztof Grzelec.

Inwestycje w Elblągu

Zaprezentowane zostały także realizowane oraz planowane inwestycje na terenie Elbląga. Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych Urzędu Miejskiego w Elblągu – Rafał Kućmański jako najważniejsze wymienił – nowy ratusz, budowę dróg ekspresowych, budowę parku technologicznego, budowę sieci szerokopasmowego internetu łączącego wszystkie instytucje w mieście, czy budowę kładek zwodzonych nad Kanałem Elbląskim.

Podczas konferencji został również poruszony problem przekopu Mierzei Wiślanej. Jak poinformował Dyrektor Zarządu Portu Komunalnego w Elblągu – Julian Kołtoński - projekt ten jest póki co na etapie sporządzania raportów wpływu tej inwestycji na środowisko, które pomogą ustalić w jakim stopniu budowa kanału może zmienić środowisko naturalne.

Podsumowując, podczas wczorajszej konferencji przedstawiono 17 prezentacji, których autorami byli naukowcy, pracownicy elbląskich i gdańskich uczelni, politycy oraz przedstawiciele różnych instytucji.

Prezentacje te zostaną w najbliższym czasie opublikowane.

JK

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2934060096741