W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny postanowił o odroczeniu do 2 lipca ogłoszenie wyroku w sprawie zgodności z konstytucją przepisu o wydawaniu zgody na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 217 par. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny wykonawczy z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji oraz z art. 37 lit. c Konwencji o Prawach Dziecka, a także z art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2, art. 78 konstytucji i art. 13 w związku z art. 8 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw
Człowieka i Podstawowych Wolności.
Autorem wniosku w tej sprawie był Rzecznik Praw Obywatelskich. Twierdzi on, iż przepis 217 par. 1 kodeksu karnego wykonawczego jest sprzeczny z zasadą ochrony prawnej życia prywatnego oraz dwuinstancyjności postępowania. Przepis ten stanowi, że tymczasowo aresztowany może uzyskać widzenie po wydaniu zarządzenia przez prokuratora albo sąd. Jednak podejrzany nie może odwołać się od tego zarządzenia, jeśli jest wydane przez prokuratora.
-Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają listy dotyczące odmowy wyrażenia zgody na widzenie członków rodziny oraz osób bliskich z osobami tymczasowo aresztowanymi. Piszący wskazują, że w sposób arbitralny odmawia się im widzenia z osoba najbliższą, a oni nie dysponują środkiem prawnym pozwalającym na zaskarżenie odmowy – czytamy w komunikacie prasowym Trybunału Konstytucyjnego.
Warto przy tym zauważyć, iż w Polsce stosowane jest długotrwałe tymczasowe aresztowanie, dlatego brak możliwości widzenia jest tym bardziej dotkliwe.
- Ponadto areszt tymczasowy może być stosowany także wobec osób, które nie ukończyły 18 lat. Kwestionowany przepis jest więc też niezgodny z Konwencją o Prawach Dziecka, która prawo do wizyt traktuje jako zasadę – czytamy dalej w komunikacie prasowym TK.
Tylko w 2008 roku- 13 tys. osób przebywało w areszcie tymczasowym.