Od blisko 30 lat skwer między ul. Spacerową a odkrytym basenem kąpielowym przy ul. Kościuszki, nosi nazwę Janka Krasickiego – kontrowersyjnego działacza komunistycznego, agitatora stalinowskiego i zabójcy sekretarza PPR Bolesława Mołojca. Radny Jerzy Wilk z PiS chce by skwer w końcu zmienił nazwę. - Ta postać nie jest żadnym wzorem do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży. „Kazik” nie jest godzien by nazwać jego imieniem ten nieco już zapomniany skwer. Trzeba zmienić jego nazwę – apelował na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jerzy Wilk.
Janek Krasicki „Kazik” to kontrowersyjna postać. Młodzieżowy działacz i agitator stalinowski, funkcjonariusz Komsomołu we Lwowie, następnie członek grup dywersyjnych, członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, formalnie ogłoszony przewodniczącym Związku Walki Młodych. W 1942 r. zastrzelił sekretarza PPR Bolesława Mołojca na polecenie władz tej partii. W 1943 roku zginął z rąk hitlerowców.
W Elblągu popiersie Janka Krasickiego, autorstwa elbląskiego rzeźbiarza Henryka Bukowskiego, stanęło na skwerze między ul. Spacerową a basenem kąpielowym, który decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu z dnia 27.09.1979 roku otrzymał nazwę Skwer Janka Krasickiego. W latach 90-tych figura upamiętniająca go została przeniesiona i stanęła przed Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej. Z wnioskiem o usunięcie pomnika sprzed szkoły interweniował m.in. poseł Leonard Krasulski. Niestety sprawa jest w zawieszeniu.
Tydzień temu, podczas obrad sesji Rady Miejskiej, jej wiceprzewodniczący Jerzy Wilk wnioskował by Rada zmieniła nazwę tego skweru.
- Janek Krasicki ze względu na swoją przeszłość nie jest wzorem do naśladowania dla młodych. Tym samym nie jest godzien by nazwać jego imieniem skwer przy ul. Spacerowej – uzasadniał Jerzy Wilk.
Do całej sprawy odniósł się na sesji Prezydent Henryk Słonina.
- Nie jest to nowy temat. Sprawa Krasickiego była już kilka razy poruszana na sesjach. Temat zmiany nazwy skweru przekażę do rozpatrzenia Komisji ds. Nazewnictwa Rady Miejskiej – poinformował radnego Henryk Słonina.
Jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącego Komisji ds. Nazewnictwa Ulic Marka Pruszaka, wniosek zmiany nazwy Skweru Janka Krasickiego zostanie poruszony na komisji w drugiej połowie maja, a następnie przedłożony pod głosowanie Radzie Miejskiej.
Fot. Rafał Kadłubowski / na zdjęciach pomnik przy ul. Rycerskiej i Skwer Janka Krasickiego w parku Dolinka
Ci jak zwykle nie mają nic do roboty tylko zajmowanie się pierdołami. Dla mnie to nawet może i być skwer Hitlera.
Radny Jerzy Wilk ma racje, najwyższy czas zmienić > TO
Ja chcę skwer Leppera
dla mnie to baranie mozesz nawet sobie i w łeb strzelić skoro hitler ci nie wadzi!!!
Nie no, to niby taka mało istotna rzecz, ale pomniki ku czci wszelakich zbrodniarzy powinny być usunięte. Tu nie Rosja. Tylko dlaczego to tak długo trwa? Dlaczego sprawia miastu trudność usunięcia małego popiersia i zmiany nazwy skweru, a nie sprawiało trudności zmienić nazwę chociażby tak długiej i ważnej ulicy jak Królewiecka?
w Komucjhowie to normalne że tez tego gówna nikt nie rozwalił ,w Elblagu to albo komuchom pomniki stawiają albo krzyżakom chcą stawiac po.... totalne.Jak władze ęlblaga niechca tego gó.... rozwalic zrobie to w czynie społecznym
Wilk na prezydenta słonina na skwarkina skwarki
ulicy Armi Czerwonej przywrócono nazwę poprzednią - Królewiecka, którą w mowie potocznej i tak używali Elblążanie zmieniono za I kadencji , gdy jedyny raz nie rządzili tym miastem komuniści. Podobnie było z ulicą Dzierżyńskiego i innymi. Heniek zakonserwował nie tylko nazwy ulic i skwerów ale zrobił z naszego przemysłowego miasta jeden wielki skansen.
Bardzo dobrze, czas najwyższy te" monstrum"usunąć. Dziwną rzeczą jest, że do tej pory i po tylu latach obalenia komunizmu w Polsce takie relikwie przeszłości, symbole mordu polskiego narodu są na tej ziemi. Czas najwyższy to zmienić. Może co niektórzy niech się zastanowią i uderzą się w pierś póki jest czas. Popieram inicjatywę Pana Wilka.
Zlikwidować, zmienić, pozamiatac. Ulice powinny mieć nazwy tylko księży i papieży. Ulica Parkowa też się źle kojarzyła. Ciekawe tylko komu.