Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Dni stają się dłuższe, słońce świeci mocniej, a co za tym idzie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To z kolei wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Wiosna to doskonały okres, aby rozpocząć walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie forsować zbytnio organizmu zmęczonego zimą. Przeciążenie mięśnia sercowego może być bardzo niebezpieczne, dlatego optymalny będzie niezbyt długi, ale dość intensywny trening, który pozwoli nam wyczuć szybsze bicie serca.
Co należy robić, aby obniżyć poziom złego cholesterolu?
Więcej ruchu
Aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zwiększyć poziom dobrego cholesterolu. Dodatkowo osoby uprawiające sporty nie mają problemów z nadwagą. Każdy z nas każdego dnia powinien wykonywać różnorodne ćwiczenia przez 20 do 60 minut. Polecane są ćwiczenia wytrzymałościowe o średniej intensywności np. aerobik, bieg, szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie.
Wartościowa dieta
Postaraj się zastąpić potrawy zawierające tłuszcze nasycone owocami i warzywami. Dostarczą one witamin i składników mineralnych oraz błonnika, który usuwa z organizmu cholesterol oraz obniża poziom trójglicerydów, które powodują miażdżycę. Do diety dołączyć należy tłuste ryby morskie, gdyż zawierają dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżających poziom ,,złego” cholesterolu. Ważnym krokiem w walce z cholesterolem jest włączenie do diety niskotłuszczowych produktów, które obok tradycyjnych bakterii jogurtowych (Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus), zawierają także sterole roślinne.
Koniec z nałogami
Palenie papierosów nie tylko obniża naszą odporność, ale przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Do uszkodzonych ścian tętnic u palaczy łatwiej przyczepiają się duże cząsteczki lipoprotein. To właśnie w takiej postaci we krwi krąży ,,zły” cholesterol – LDL, powodując miażdżycę. W skutek zwężonych tętnic palacze cierpią na permanentne niedotlenienie organizmu.
Profilaktyka
Osoby, które miewają podwyższony cholesterol powinny regularnie mierzyć jego poziom oraz frakcji trójglicerydów.
Pierwsze badanie poziomu cholesterolu należy wykonać ok. 20 roku życia. Kolejne badania – raz na 3 – 5 lat, a po ukończeniu czterdziestego roku życia raz na 2 lata. Raz na rok powinni to robić m.in. palacze, cukrzycy, nadciśnieniowcy oraz osoby, u których choroby serca są dziedziczne. Całkowite stężenie we krwi tej substancji nie powinno przekraczać 200 mg/dl.