Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nasze wojsko nie boi się pechowego piątku. A Wy?

13.03.2009, 14:01:44 Rozmiar tekstu: A A A
Nasze wojsko nie boi się pechowego piątku. A Wy?
Fot. www.dziennik.pl

W tym roku piątek 13. wypada, aż trzy razy. Pierwszy był w lutym, drugi mamy dziś, a ostatni będzie miał miejsce w listopadzie. Według ludowych wierzeń, ta data przynosi pecha. I chociaż zapewniamy, że nie wierzymy w przesądy, często podświadomie za wszystkie problemy i nieudane sprawy, które nas dotknęły tego dnia, obwiniamy właśnie piątek.

Żołnierze z 16 PDZ pecha się nie boją i robią swoje.


- Jesteśmy świadomi co to za data i może gdzieś tam w głębi myślimy o tym – mówi mjr Zbigniew Tuszyński -  Lecz żołnierz jest na tyle optymistyczny i zaprawiony w boju, że nie myśli o zabobonach tylko robi swoje.

Podobny stosunek do tej daty ma większość. Więc skąd właściwie wzięła się ta negatywna konotacja?

Ewa skusiła Adama


Według ludowych wierzeń, w pierwszy pechowy piątek, trzynastego, Ewa, do spółki z wężem, skusiła Adama, by skosztował zabronionego owocu.

Pechowe piątki w historii

W piątek, 13. października 1307 roku zakon templariuszy został skasowany przez króla Francji Filipa Pięknego. Ta decyzja wywołała tak olbrzymi szok we współczesnym społeczeństwie, że od tamtej pory zaczęto uważać piątek 13. za dzień feralny.

W Polsce złą sławą cieszyła się sprawa otwarcia krypty Jagiellończyka. W 1973 r. zespół naukowców, za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego, Karola Wojtyły, otworzył na Wawelu grobowiec króla Kazimierza Jagiellończyka. Grobowiec otwarto w piątek, 13 kwietnia. Po roku zmarł pierwszy z naukowców, którzy otworzyli kryptę. W ciągu kolejnych 10 lat, spośród 32 osób, które badały szczątki Kazimierza Jagiellończyka, aż 16 zmarło nagłą śmiercią. Podobno jeden z ekspertów dostał zawału, gdy czyścił miecz wyjęty z królewskiego grobu. Szeptano o klątwie królewskiej, takiej jak ta, która dotknęła brytyjskich archeologów - odkrywców grobowca faraona Tutenchamona. I oczywiście, wszystkiemu winna była beztroska polskich naukowców, którzy dobrali się do grobowca w feralny dzień: w piątek, trzynastego.

Swego czasu piątek trzynastego upatrzyli sobie twórcy wirusów komputerowych. Jednym z pierwszych wirusów aktywujących się w piątek, trzynastego, był "Jerusalem”, znany również jako "Time”. W 1988 r., w piątek trzynastego, wirus ten zniszczył dane wielu przedsiębiorstw, zainfekował tysiące komputerów i szkodził przez dłuższy czas. Z tego też powodu niektórzy użytkownicy komputerów woleli w piątki, trzynastego, nie uruchamiać komputerów.

Jesteśmy sprawcami pecha

 Podobno,  zaczęło się od Adama i Ewy. Lecz czy Adam był bez winy ? Mógł przecież nie ulegać pokusie...
Jeżeli chodzi o sprawę domniemanej klątwy Jagiellończyka. W połowie lat 90. odkryto jednak, co mogło, racjonalnie rzecz biorąc, wywołać przedwczesną śmierć przynajmniej kilku z naukowców. Analizy próbek pobranych z kości i szat Kazimierza Jagiellończyka wykazały obecność grzyba kropidlaka złocistego. Jego mikroskopijne spory, wdychane wraz z powietrzem, mogą rozwijać się w ludzkim organizmie, a następnie wpłynąć na rozwój chorób skutkujących zawałem serca lub wylewem.

Piątek, 13 dzień miesiąca - bać się, czy śmiać z przesądu? A może robić swoje, ale na wszelki wypadek splunąć trzy razy przez lewe ramię, na szczęście? Otuchy dodać może fakt, że według ludzi wtajemniczonych, biegłych w sztukach ezoterycznych, to my sami nadajemy siłę sprawczą pechowi, który szczególnie objawia się w piątek, 13. Tak więc, przykładem elbląskich żołnierzy, nie bójmy się pecha, tylko róbmy swoje.                              

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ człowiek
    Sobota, 14.03

    Bo każdy trep to pijak,hleje na umór

  2. 2
    0
    ~ Inkryminowany trep.
    Sobota, 14.03

    Człowiek - może akurat nie chlejesz, ale żłopiesz lub połykasz, ale gdybyś miał zamiar pić, to pamiętaj, że "chlać", "chlanie" itd. piszemy przez "ch".

  3. 3
    0
    ~ normalman
    Sobota, 14.03

    Jakiego oni mogą mieć pecha? Najwyżej flaszka im stłucze się.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9362690448761