Na podstawie badań georadarowych, przeprowadzonych w styczniu 2009 roku w części ogrodowej kanonii św. Stanisława we Fromborku, zlokalizowane zostały dwie struktury podziemne, które prawdopodobnie zostały wykonane ludzką ręką. Jedną z nich może być słynne pavimentum Mikołaja Kopernika, czyli podest badawczy, skonstruowany i używany do obserwowania nieba przez polskiego astronoma.
Poszukiwania rozpoczęły się 21 stycznia 2009 roku, a przeprowadził je pracownik Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania w Toruniu, dr Piotr Lamparski. Badanie polegało na prześwietleniu ziemi do głębokości około 2 metrów. Obrazy widoczne na monitorze zapisane zostały na dysku georadaru. Z szeregu równoległych planów zbudowano trójwymiarowe modele obiektów znajdujących się na ziemi, następnie dokonano interpretacji obiektów widocznych na obrazie. Na podstawie badań zlokalizowano dwie struktury podziemne, które prawdopodobnie zostały wykonane ludzką ręką. Jedno ze znalezisk może okazać się poszukiwanym pavimentum Kopernika.
- Następnym elementem poszukiwań będzie przebadanie archeologiczne terenu wskazanego przez goradar - mówi marszałek Jacek Protas. - Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego deklaruje dalsze wsparcie w poszukiwaniach cennego podestu. Odnalezienie pavimentum będzie stanowić znakomitą atrakcję promującą nasz region i jego najsłynniejszego mieszkańca - Mikołaja Kopernika.